Książka jest O.K! – tym razem ekonomicznie, o dziwnych stworach z portfela

Dlaczego manko ma krótszą nóżkę, a cenę minimalną trudno dojrzeć nawet przez grube okulary Biletera?

Zapraszamy dzieci do lat 100 na kolejne wydarzenie w ramach działań społecznych i artystycznych pn. „Książka jest Ok!”. Tym razem będziemy  poznawać tajniki ekonomii. Dowiemy się dlaczego manko ma krótszą nóżkę, a cenę minimalną trudno dojrzeć nawet przez grube okulary Biletera? Stworzymy własne stwory ekonomiczne z Danielem de Latour, ilustratorem książek dla dzieci i dorosłych, grafikiem i muzykiem.

Inspirację do wspólnej zabawy stanowi książka  pt. „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury” autorstwa Grzegorza Kasdepke, do której Pan Daniel wykonał ilustracje.

Spotykamy się 28 listopada br. (sobota)

•    w Pile, o godz. 11.00, Filia nr 6, ul. Królowej Jadwigi 19
•    w Kaczorach, godz. 14.00, Biblioteka, ul. Dworcowa 22

Patronat honorowy sprawują: Franciszek Tamas, Starosta Pilski, Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły. Medialny: Fundacja ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, Polska Sekcja IBBY oraz media lokalne i regionalne. Przedsięwzięcie dofinansowano w br. z dotacji celowej przez powiat pilski.

O książce:

„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury”

Pan Rysio otwiera Ogród Dziwnych Stworów, w którym umieszcza różne dziwadła z krainy portfela. Do opieki nad zwierzętami oraz prowadzenia ogrodu zatrudnia długiego i chudego Biletera, pękatego Dozorcę oraz rezolutną Praktykantkę. Ich podopieczni – stworzenia, stwory i stworki – stwarzają rozmaite problemy. Na samym początku INWESTYCJA przygniata Pana Rysia, ZAROBKI pracowników wyglądają jak chucherka, a FISKUS buńczucznie szczerzy kły. Wraz z popularnością ogrodu pojawia się w nim coraz więcej mniej kłopotliwych okazów. Wśród nich są: maleńka, pocieszna, włochata kulka z ogonkiem o imieniu ZYSK, mizerna DYWIDENDA oraz szalejące na placu zabaw POPYT i PODAŻ. Aby sprostać konkurencji Pan Rysio decyduje się otworzyć cyrk. Z tej przyczyny musi dokonać INNOWACJI i zainwestować w REKLAMĘ, by przyciągnąć zwiedzających.

W książce można zobaczyć na przykład, jak wygląda inwestycja, która przypomina trochę sarno-psa. Pan Daniel jest chyba pierwszą osoba na świecie, która narysowała deficyt i kredyt. Do tego okazuje się, że ceny wyglądają jak niby-kury, a manko jest słoniopodobne.

Daniel de Latour

Rysuje komiksy, ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych. Współpracował lub współpracuje między innymi z „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Wysokimi obcasami”. Ma na koncie kilkanaście książek dla dzieci, zilustrowany od deski do deski dwuczęściowy podręcznik do języka polskiego dla gimnazjum (i pojedyncze ilustracje w kilku innych wydawnictwach edukacyjnych), drugą nagrodę w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego (za komiks „Gołębiarz” o chłopcu, który ginie zastrzelony przez snajpera), trochę ilustracji reklamowych, dwa billboardy i projekt okładki czarnej płyty długogrającej. W wolnych chwilach grywa na harmonii pedałowej.

Zobacz także:

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela – spot
https://www.youtube.com/watch?v=q44FgGYeTR4

Zaskórniaki i inne dziwadła z portfela – animacja
https://www.youtube.com/watch?v=PnQFboBC_Tc

Iwona Belter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *