KWARTET JORGI na wernisażu

KWARTET_JORGI_na_wernisazu

 

Podczas wernisażu wystawy „Wielkopolska w twórczości Stanisława Mrowińskiego”, 4 września o godz. 16.00 w Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica przy ul. ul. Browarnej 7 w Pile wystąpi KWARTET JORGI. Wstęp wolny!

Kwartet Jorgi – legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce. Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły.

Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe. Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej. Bracia Rychli czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów. Brali udział w wielu ekspedycjach badających źródła muzyki ludowej, między innymi do Grecji, Egiptu, Jugosławii, Rumunii, na Huculszczyznę, Ukrainę czy Słowację.

Sam zespół określał swą twórczość jako „muzyka zielonej fali” – połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym.

Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata.

Kwartet Jorgi zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech, USA i Wenezueli. Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzykę wykorzystywano w filmach.

Zespół ma na koncie kilkanaście płyt, między innymi „Muzykę na trąbkę, gitarę i flet”, płytę „Biskupińską” czy „To I TAO”.

red