Lato 2017 w Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Mariusz Lubomski

lato_w_Muzeum

Koncert rozpocznie się w sobotę, 22 lipca 2017 rku, godz. 20.00 w Ogrodzie przy Muzeum S. Staszica w Pile, ul. Browarna 18. Wystąpią: Mariusz Lubomski – śpiew, Robert Cichy – gitara. W razie niepogody – Sala Miejska, Inwest-Park, Piła, ul. Dąbrowskiego 8. Wstęp wolny.

Twórczość Mariusza Lubomskiego jest tak specyficzna, że trudno jednoznacznie zdefiniować jego muzyczne ścieżki. Najbliżej mu do hybrydy Waits-Brecht, chociaż należałoby dołożyć szczyptę funky, bluesa i wszystkich innych po trochu. Autorski od A do Z. Bez wątpienia jest jednym z najlepszych męskich wokali na polskiej scenie, a na dodatek śpiewa zawsze dobre, ciekawe teksty i to wszystko w wyśmienitej oprawie muzycznej.

Anna Drozd – kurator programu muzycznego w Teatrze Starym

Mariusz Lubomski – wokalista, kompozytor, producent muzyczny, malarz.

Mariusz Lubomski urodził się w Świeciu w roku 1962, dzieciństwo spędził w Brodnicy. W okresie licealnym wraz z rodzicami przeniósł się do Torunia, gdzie poznał prof. Stanisława Borysowskiego. Znajomość z tym artystą zaowocowała podjęciem przez Mariusza Lubomskiego studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W młodości uczęszczał również na lekcje gry na pianinie. Studia z zakresu malarstwa i wychowania plastycznego ukończył w 1990 r.

Z piosenką autorską zetknął się na studiach. W roku 1981 wraz z Rafałem Bryndalem oraz grupą muzyków poznańskich założył zespół „I z Poznania i z Torunia”, z którym rok później zadebiutował na Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Zdobyli uznanie dzięki piosence „Impreza w Klubie Harcerza”. Zespołowi udało się uzyskać najwyższe podium w pierwszej edycji krakowskiego Przeglądu Kabaretów Amatorskich „PaKA” w 1985. Sukces przyniósł im utwór „Indianie i kowboje”. W tym czasie Mariusz Lubomski występował wraz z zespołem w klubach studenckich. Ze swoją karierą solową wystartował w 1987 roku. Otrzymał wtedy pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wystąpił również w opolskim Kabaretonie. Wykonywał piosenki z tekstami Rafała Bryndala oraz Sławomira Wolskiego. W następnym roku śpiewał na IX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Brał również udział w jego XVIII odsłonie z koncertem „Lubomski – Conte’m”. Ma w swoim dorobku pięć płyt i kilkanaście koncertów telewizyjnych. Zapraszany do udziału w największych polskich wydarzeniach muzycznych,  m.in. występował u boku Nicka Cave’a na koncercie „Nick Cave i przyjaciele” we Wrocławiu, na koncercie „Zielono Mi” w Opolu, poświęconym Agnieszce Osieckiej, i na koncercie finałowym 23 PPA „Kombinat” – ostatnim występie zespołu Republika.

Jest współzałożycielem kultowego, nieistniejącego już Klubu Niebo w Toruniu, a także współtwórcą Instytutu B61 – alternatywnego projektu z pogranicza nauki i sztuki. Od wielu lat związany jest z Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, m.in. jako członek Rady Programowej PPA. Otrzymał także Feliksa od Gazety Wyborczej w Toruniu. Mieszka w Toruniu.

W.B.