Lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego pionierami nowych technologii

27 marca 2019 roku po raz pierwszy w Polsce lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii użyli specjalistycznego Robota da Vinci do usunięcia guza gardła środkowego. Do zabiegu zakwalifikowanych zostało dwóch pacjentów. Te dwie nowatorskie operacje przeprowadzone przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, jakim jest Robot da Vinci pozwalają na precyzyjne usunięcie chorych tkanek, dzięki czemu pacjenci szybciej powrócą do zdrowia.

Chirurgia robotowa jest jednym ze współczesnych trendów leczenia onkologicznego na świecie. Jednakże w Polsce jest ona dostępna tylko w kilku placówkach, m.in. w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Innowacyjność Robota da Vinci pozwala na prowadzenie skutecznego, małoinwazyjnego i bardziej bezpiecznego dla pacjenta leczenia.

Wspomagający leczenie chirurgiczne robot podnosi efektywność i jakość wykonywanych operacji, przy wprowadzeniu nieosiągalnego do tej pory w chirurgii komfortu i intuicyjności w stosowaniu. Jego środowisko sprzyja zarówno pacjentowi, któremu zapewnia się mniejszą inwazyjność terapii, jak i chirurgowi, pozwalając na większy komfort pracy. Jak wygląda operacja za pomocą Robota da Vinci? Chirurg zamiast pracować przy stole operacyjnym, siedzi za konsolą i porusza ramionami robota. Ta nowoczesna technologia oznacza doskonałą wizualizację pola operacyjnego, niezwykłą precyzję wykonywanego zabiegu, zachowanie „czystości” onkologicznej i małej utraty krwi, a jednocześnie – krótki czas pobytu pacjenta w szpitalu i podniesienie jakości funkcjonowania chorego.

– Dziś przeprowadziliśmy pionierską, pierwszą w Polsce operację polegającą na usunięciu guza gardła środkowego i to w granicach zdrowych tkanek. Po operacji pacjent jest w stanie normalnie oddychać, połykać i mówić. A jego jakość życia będzie wysoka. To wielki przełom w leczeniu pacjentów – podkreśla prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację.

Robot da Vinci został zakupiony przez Wielkopolskie Centrum Onkologii w ubiegłym roku. Pierwsi w szpitalu wykorzystali go chirurdzy do operacji ginekologicznych, ma on również zastosowanie w urologii, chirurgii głowy i szyi, onkologii laryngologicznej.

– Zakup Robota przez Wielkopolskie Centrum Onkologii był jednym z najważniejszych przedsięwzięć ubiegłego roku. Finalizację zakupu sprzętu umożliwiła współpraca z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, wraz z którym, WCO dąży do poprawy sytuacji pacjentów onkologicznych i zapewnienia odpowiedniej dostępności do nowoczesnego i uznanego na świecie leczenia. Rocznie przewidujemy wykonywanie ok. 200 operacji za pomocą wykorzystania Robota da Vinci – zaznacza prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

A.J.
Fot. rynekzdrowia.pl & Sebastian Daukszewicz

lekarze_centrum_onkologicznego1_01

lekarze_centrum_onkologicznego1_02