Lekkoatleci Pilskiej GWDY podsumowali sezon

Lekkoatleci pilskiej „Gwdy” rozpoczęli już  22 sezon sportowy. W tym  okresie jak co roku była okazja do uroczystego podsumowania sezonu minionego 2014. Rok ten był  pod wieloma względami bardzo dobry. W punktacji do ogólnopolskiego współzawodnictwa sportu młodzieżowego, lekkoatleci Gwdy w minionym sezonie zdobyli 111 pkt, plasując się tym samym na drugim miejscu wśród klubów powiatu pilskiego. Godnym podkreślenia jest fakt, że jest to klub jednosekcyjny, który zresztą w tej punktacji za lata 1999-2014, czyli w okresie istnienia powiatu pilskiego, zajmuje pierwsze miejsce.

Dorobek klubu zapewne mógłby być zdecydowanie większy gdyby nie kontuzje dwóch najlepszych młodzieżowców tj. wicemistrza Europy Juniorów i wicemistrza Polski seniorów Bartosza Kowalczyka oraz wicemistrza Polski juniorów Patryka  Piotrowicza, którzy  ze względu na kontuzje nie mogli wystartować  w najważniejszych zawodach mistrzowskich. Mimo tego zawodnicy Gwdy zdobyli w minionym sezonie  21 medali w ogólnopolskich imprezach mistrzowskich.  Sezon 2014 bardzo udanie rozpoczął junior  młodszy Arkadiusz Drozdowicz, który podczas Halowych  Mistrzostw Polski Juniorów w Spale wywalczył brązowy medal w chodzie sportowym na 5000 m, uzyskując wynik 25:09,25. Ten sam zawodnik, aktualnie uczeń Zespołu Szkół im. St. Staszica w Pile, zdobył drugi brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych, rozgrywanych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu, tym razem w chodzie na 10 000 m. Trzy medale w tym sezonie zdobył Adrian Wyrzykiewicz. Jeden z nich wywalczył podczas Przełajowych Mistrzostw Polski  Zrzeszenia LZS w Żerkowie, dwa natomiast  na Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w Białej Podlaskiej na dystansach 800 m ( II miejsce) i 2000 prz. ( III miejsce). Świetną pierwszą część sezonu miał Patryk Piotrowicz, który  poprawił  wszystkie rekordy życiowe oraz zdobył trzy medale, złoty w Przełajowych Mistrzostwach  Polski LZS w Żerkowie oraz złoty na 800 m i srebrny na 1500 m podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia  LZS w Białej Podlaskiej.  Czołowym juniorem młodszym był utalentowany  Michał Dobrowolski, ubiegłoroczny mistrz Polski młodzików na 110 ppł. Michał wywalczył brązowy medal na 110 ppł podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia  LZS w Białej Podlaskiej. Najlepsza pilska chodziarka Justyna Świerczyńska do swojej bogatej kolekcji dołożyła w tym sezonie brązowy medal w Mistrzostwach Polski Studentów w pilskim Półmaratonie. Aż siedem medali wywalczyli najmłodsi lekkoatleci Gwdy podczas Finałów Krajowych Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi oraz 3 medale w Międzynarodowym  Pucharze  Lekkoatletycznym w Warszawie. Znaczący też był dorobek lekkoatletów Gwdy w mistrzowskich imprezach ogólnopolskich i wojewódzkich, w których zdobyli  45 medali.

Bartosz Kowalczyk po zabiegu  operacyjnym ścięgna Achillesa w Łodzi, rozpoczął przygotowania do nowego sezonu w którym chciałby wrócić do  kadry olimpijskiej przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich. Duże postępy w tym sezonie zrobiły biegaczki na średnie i długie dystanse: Angelika Smolarz i Marta Siewosienkiewicz oraz skoczek wzwyż Szymon Smolarz, którzy podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu znaleźli  się w gronie czołowych polskich juniorów. Dobrze też rozwija się talent juniorek młodszych: chodziarki Karoliny Koziarskiej, biegaczki  na średnie dystanse  Michaliny Makowieckiej, sprinterki  15-letniej Agaty Trzaskalskiej oraz 16-letniej biegaczki na średnie dystanse Moniki Pietruszyńskiej.  Duże postępy zrobiła grupa młodych i utalentowanych skoczkiń  i skoczków wzwyż, z których aż 3 wygrało w finałach Czwartków  Lekkoatletycznych w Łodzi. Byli to Eryk Lamtschek, Maja Smolarz i Marcin Król. Jedenastoletnia Maja wynikiem 145 cm ustanowiła rekord Polski w swojej kategorii wiekowej. Kolejny już rok w finałach tych zawodów w biegu na 60 m srebrny medal wywalczył Szymon Stróżyński. Znaczący postęp w biegach na 200 i 400 m zrobił  Jakub Pirsz, doprowadzając swoje  rekordy życiowe do poziomu czołówki krajowej. Jest grupa bardzo utalentowanych młodzików m.in. Sandra Makowska, Anna Zartt, Katarzyna Pufal, Jagoda Dziuba, Agata i Kinga Trzaskalskie, Hanna Krajewska, Klaudia Olejniczak, Julia Zaborska, Julia Krutel, Kacper Dybziński, Dawid Borowik, Kamil Łapa, Krystian Wojciechowski, Radosław Sójka, Mateusz Fąs, Adrian Sobkowiak, Bartosz Chwiałkiewicz.

W sezonie 2014 były też znaczące osiągnięcia drużynowe, m.in. lekkoatleci Gwdy zajęli drugie miejsce  w powiecie pilskim w ogólnopolskim współzawodnictwie sportu młodzieżowego, wygrali w Przełajowych Mistrzostwach Wielkopolski LZS, Wojewódzkim Rankingu w Przełajach oraz Mistrzostwach Wielkopolski LZS Młodzików.

Jak zwykle na Podsumowanie Sezonu Sportowego lekkoatletów Gwdy przybyło wielu zaproszonych gości m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Piły – Krzysztof Szewc oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego – Eligiusz Komarowski.

Były wyróżnienia  dla zawodników. Niestety, żegnano też pracującą od początku istnienia Klubu, główną księgową p. Wiesławę Jankowską, której profesjonalizm jest powszechnie znany i doceniany. Od początku istnienia Klubu szkoleniem zajmują się trenerzy Ignacy Krzewiński i Zbigniew Łapacz z którymi to współpracują trenerzy Przemysław Sobkowski i Andrzej Wawruszak.

Prezes Klubu Czesław Pachowicz na zakończenie złożył wszystkim obecnym życzenia wszelkiej pomyślności w nowym roku 2015.

Wykaz medali zdobytych w sezonie sportowym 2014 w ogólnopolskich imprezach mistrzowskich (w kolejności odbytych imprez):

1.    Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Mł. (Spała, 24.01.2014 r.):
– III m. – Arkadiusz Drozdowicz – chód 5 km – 25:09,25

2.    Przełajowe Mistrzostwa Polski LZS (Żerków 15.03.2014 r.):
–    I m. – Patryk Piotrowicz – 4000 m młodzieżowców
–    III m. – Adrian Wyrzykiewicz – 4000 m jun.

3.    Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS (Biała Podlaska 7-8.06.2014 r.)
–    I m. – Patryk Piotrowicz – 800 m młodzieżowców – 1:54,46
–    II m. – Patryk Piotrowicz – 1500 m młodzieżowców – 3:54,69
–    II m. – Adrian Wyrzykiewicz – 800 jun. – 1:53,92
–   III m. – Adrian Wyrzykiewicz – 2000 prz. – 6:04,78
–    III m. – Michał Dobrowolski – 110 ppł. – 14,74
–    III m. – Jakub Pirsz, Patryk Piotrowicz, Michał Dobrowolski, Adrian Wyrzykiewicz – 4 x 400 m – 3:28,91

4.    Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Wrocław 13-15.07.2014 r.)