Lekkoatleci pilskiej GWDY w natarciu

Minione dni były  dla lekkoatletów PLKS Gwda pod względem sportowym bardzo udane.

Jeden z najbardziej obiecujących młodych biegaczy w Polsce Mikołaj Czechowicz znakomicie spisał się podczas  Mistrzostw Polski Młodzieżowców (U23) w biegu na 5000m, które  rozgrywane były w Piasecznie k. Warszawy. Dopiero wchodzący w tą kategorię, ubiegłoroczny jeszcze junior, w gronie czołowych polskich długodystansowców zajął wysokie piąte miejsce. Tegoroczny maturzysta, absolwent ZSG w Pile uzyskał znakomity rezultat 14:32,82, poprawiając swój najlepszy wynik aż  o 48 sekund. Tym samym wywalczył drogocenne 14 pkt do Ogólnopolskiego Współzawodnictwa  Sportu Młodzieżowego. W ten sposób  lekkoatleci PLKS Gwda Piła mają już w rozpoczynającym się sezonie 2023, łącznie 36 pkt. Mikołaj został powołany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki do startu na 3000m podczas wielkiego międzynarodowego Memoriału im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie.

Równolegle młodsze koleżanki i koledzy Mikołaja bardzo dobrze zaprezentowali się podczas dwudniowych Mistrzostw Wielkopolski Juniorów (U20) i Juniorów Młodszych (U18). W Poznaniu. Zawodnicy Gwdy wywalczyli aż 9 medali, ustanawiając przy tym wiele wartościowych rekordów życiowych. Część zawodników już po tych zawodach ma zapewnione miejsce w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się w Chorzowie w dniach 7-9 lipca oraz w Mistrzostwach Polski Juniorów 18-20 lipca w Lublinie.

Medale w zespole Gwdy zdobyli: złote- Jan Gański- wzwyż U18 -185cm,  srebrne- Dawid Hajduk- 400m U20- 51,12, Hubert Margowski- 1500m U18- 4:14,77, Dominik Dąbek – 110ppł U18- 15,36, Oskar Sobierajski- w dal U20- 5,74m, brązowe- Konrad Kadecki- 3000m U18- 10:02,64, Franciszek Pawłowski- 2000prz- 6:36,67, Dominik Dąbek- 400ppł U18- 59,36,Dawid Hajduk- 400ppł U20- 61,17. Miejsca tuż za podium z wartościowymi rekordami życiowymi zajęli: Jakub Kulpa- 2000prz U18- 6:52,48, Ignacy Adler-oszczep U18- 47,93m.

W ramach Mistrzostw było rozegranych kilka konkurencji z możliwością startu  zawodników młodszych tj. U16. W rzucie dyskiem o wadze 0,75kg, piętnastoletnia Wiktoria Wójcik wygrała rezultatem 30,79 m i zwyciężyła w rzucie oszczepem 32,97 m. Podwójne zwycięstwo w biegu na 600 m odnieśli: Cyprian Sikorski – 1:31,00 przed Hubertem Olszewskim – 1:33,69. Najmłodszych lekkoatletów Gwdy czeka w najbliższej przyszłości start w Mistrzostwach Wielkopolski U16 w Poznaniu. W dalszej perspektywie bo już 10-11 czerwca na obiekcie MOSiR-u w Pile odbędzie się wielka krajowa impreza z udziałem ponad 700 zawodników z całej Polski tj. Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS w lekkiej atletyce.

Tekst: Zbigniew Łapacz