Lewica przedstawia swoje propozycje wyborcze. Trwa zbieranie podpisów pod rentą wdowią

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku. A więc czasu, by przekonać wyborców do swoich programów, pomysłów pozostało jeszcze trochę. Nowa Lewica, również ta pilska, czasu nie marnuje i 18 lutego zorganizowała konferencję prasową, na której poruszyła takie tematy jak: projekt ustawy o rencie wdowiej, projekt ustawy o 0% VAT na bilety kolejowe. Przedstawiono również propozycje dla infrastruktury transportowej w Pile.

– Za 8 miesięcy pójdziemy do urn wyborczych i Lewica zwiera szyki. Kilka tygodni temu Nowa Lewica podpisała nowe porozumienie z partią Razem, a za chwilę podpisze porozumienie z Unią Pracy i Polską Partią Socjalistyczną. Wierzymy, że do wyborów Lewica pójdzie zjednoczona. Jesteśmy zwolennikami współpracy na opozycji. Ona się układa bardzo dobrze w celu rozwiązywania problemów Polek i Polaków. A te problemy za tych rządów narastają. Jak wiemy inflacja nie odpuszcza. W styczniu wyniosła ponad 17%, a podczas całych rządów Prawa i Sprawiedliwości ceny wzrosły już przeciętnie o 46%. To jest wzrost cen prawie o połowę, a niektórych produktów o 100%. My jako Lewica mamy swoje pomysły, pakiety jak zbić inflację, a jednocześnie nie proponując gorszej jakości życia. Proponujemy pakiet antyinflacyjny „Bezpieczna Rodzina” a w nim obniżenie rat kredytów hipotecznych do poziomu z 1 grudnia 2019 r. oraz druga waloryzacja wysokości świadczeń we wrześniu 2022 roku – mówi Dariusz Standerski z Nowej Lewicy. – Ponadto w całej Polsce trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem „Renta Wdowia”. Chcemy, aby wdowa, wdowiec mogły otrzymywać połowę swojej emerytury oraz emeryturę po mężu lub po żonie. Ma to choć trochę zrekompensować trudną sytuację  życiową. Wysokie rachunki, rosnące ceny żywności i podejmowanie trudnych decyzji zakup leków czy żywność – dodaje Dariusz Standerski, Dyrektor Programowy Lewicy.

Więcej informacji o rencie wdowiej można znaleźć na stronie: https://rentawdowia.pl/

Ponadto Lewica proponuje Projekt ustawy, który zmierza do obniżenia cen biletów kolejowych poprzez obniżenie stawki VAT dla transportu kolejowego pasażerskiego międzymiastowego (PKWiU 49.10) z 8% do 0%. Obecne podwyżki na kolei oznaczają dla wielu rodzin kolejną potężną wyrwę w budżetach domowych. Według członków Lewicy wątpliwości budzi też to, czy stan infrastruktury kolejowej w Polsce uzasadnia obecne ceny biletów. Wiele tras taniej – a często taniej i szybciej – można dziś pokonać samolotem, komercyjnym autobusem czy prywatnym samochodem. Kolej jest pod względem emisji gazów cieplarnianych najbardziej ekologicznym rodzajem zmotoryzowanego transportu pasażerskiego. Władze publiczne i spółki zależne od Skarbu Państwa powinny w związku z tym szczególnie dbać o konkurencyjność, w szczególności cenową, pasażerskiego transportu kolejowego.

Nie zabrakło także pilskiego wątku, jeśli chodzi o infrastrukturę transportową w Pile. Mowa o Centrum Przesiadkowym w Pile.

– Pół roku temu wystąpiliśmy z propozycją, aby nowy dworzec PKS w Pile wybudować przed wejściem na dworzec kolejowy, aby maksymalnie zintegrować dwa środki transportu. A jednocześnie zrezygnować z Centrum Przesiadkowego przed Galerią VIVO, które  tam ma powstać. Nie będzie tam poczekalni, sanitariatów, czyli tak naprawdę zostaniemy zdegradowani. Wiemy z doświadczenia Legnicy, Lublina, a nawet Chodzieży, że ta likwidacja dworców PKS źle się kończy. Brak zadbania o komfort pasażerów spowoduje odpływ pasażerów od tego transportu, a to dalej spowoduje wykluczenie komunikacyjne dla osób, które nie mają samochodu oraz zwiększenie ruchu samochodowego z ościennych miejscowości. Przypomnę, że naszą propozycją było utrzymanie dworca PKS w obecnym miejscu, ale dziś już wiemy, kiedy plan przestrzenny jest uchwalony PKS chce sprzedać tę działkę deweloperowi. Dziś nasza propozycja jest taka, aby wykorzystać przestrzeń przed wejściem na dworzec kolejowy. Tym bardziej, że nie potrzeby budować nowej infrastruktury, ponieważ oprócz kawiarni nic tam nie ma – mówi Kamil Bocian z Lewicy Razem.

Przedstawiciele Lewicy są gotowi do rozmów na ten temat m.in. z prezydentem Piły Piotrem Głowskim.

(SE)

lewica_przedstawia

lewica_przedstawia_02 lewica_przedstawia_03 lewica_przedstawia_04 lewica_przedstawia_05 lewica_przedstawia_06 lewica_przedstawia_07