Luba Zarembińska ze stypendium twórczym od marszałka
Na początku 2024 roku Luba Zarembińska z teatru Stacja Szamocin otrzymała roczne stypendium twórcze od Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W programie dofinansowania jest przygotowanie publikacji książki „ Żyłem kiedyś w Szamocinie” o dzieciństwie Ernsta Tollera, opisanym w rozdziale „Kindheit”, ze słynnej autobiografii „Młodość w Niemczech” w którym pisarz opisuje swoje lata, spędzone w rodzinnym mieście na przełomie XIX i XX wieku. Powstały już rozdziały min. „Miejsca dzieciństwa”, „ Szkoła”, „Babka” , „Miłość i śmierć” oraz epizody ukazujące relacje pomiędzy dziećmi polskiego, niemieckiego oraz żydowskiego pochodzenia.
Tekst publikacji jest wypełniony wspomnieniami reżyserki, dotyczącymi realizacji scenicznych, które powstały na bazie opisywanych przez Tollera epizodów z dzieciństwa.
Przytoczone zostały odnalezione nowe fakty z życia bohaterów, także fragmenty wypowiedzi aktorów Teatru 44, którzy wzięli udział w filmie dokumentalnym TVP Poznań z 1995 roku, „Ulica Żywych i Umarłych”, opartym na inscenizacji teatralnej „Długa Ulica Umarłych”. Aktualnie L. Zarembińska opracowuje wypowiedzi mieszkańców Szamocina z audycji radiowych Marzanny deLatour, z nieistniejącego już Radia „Bis” . W rozmowie z redaktorką występował między innymi Jan Szelmeczka , historyk z Chodzieży, autor monografii o Szamocinie, który w nagraniu opowiada o historycznych ulicach i budynkach, związanych z rodziną poety – od strony matki Cohnów i od strony ojca Tolllerów. Przeprowadzone były rozmowy z mieszkańcami Szamocina : muzykami Janem Kołodziejewskim, Darkiem Sobieralskim, Janem Kajrysem, dyrektorem Szamocińskiego Ośrodka Kultury oraz z Felicją i Jerzym Podbielskim i reżyserką Lubą Zarembińską.
Do książki są dołączone wywiady z aktorami, grającymi w różnych wersjach realizacji scenicznych ( „Długa Ulica Umarłych” – Teatr 44 oraz Teatru Stacja Szamocin: „Tolleriana”, „Ulica Żywych i Umarłych” oraz „Przemienianie – w reż. Idy Bocian). W wydawnictwie znajdą się kopie unikalnych dokumentów oraz zdjęcia – archiwalne i fotografie współczesne budynków, należących przed wojną do rodziny Tollera. Umieszczone zostały również materiały, dotyczące projektu „Spacer Długą Ulicą Umarłych”, zrealizowanego przez Urząd Miasta i Gminy oraz Szamociński Ośrodek Kultury, który miał na celu uporządkowanie i upamiętnienie ewangelickiego i żydowskiego cmentarza oraz interesującej historii ufundowania tablicy pamiątkowej, poświęconej poecie. Całość uzupełnia życiorys dramaturga, bibliografia jego wydań książkowych oraz wykaz wydawnictw o autorze a także lista percepcji jego sztuk scenicznych w Polsce i za granicą.
Książka będzie wydana w formie elektronicznej wraz ze specjalną zakładką z wydrukowaną nieznaną w Polsce sztuką sceniczną Tollera, „Kaleki”, która przetłumaczona przez Eugeniusza Wachowiaka z Poznania na język polski znajduje się w archiwum Teatru Stacja Szamocin.
Stacja Szamocin