Ludowcy bronią wieku emerytalnego rolników i stawiają 11 pytań do PIS

Jarosław Kaczyński odwołuje się do spuścizny polityków PSL – Witosa i Mikołajczyka, i przekonuje w Wierzchosławicach, że dziś to jego partia jest kontynuatorem polskiego ruchu ludowego. Z tym stwierdzeniem nie zgadzają się Ludowcy i stawiają rządzącym 11 pytań m.in. Dlaczego PIS podnosi rolnikom wiek emerytalny? Jak PiS mogło zgodzić na szkodliwą dla polskiego rolnictwa umowę CETA?

– Gdyby Polski Ruch Narodowy dla PISu i jego wartości byłyby rzeczą istotną i fundamentalną to nie doprowadziłby do tego, że od blisko roku w Sejmie leży bez rozpatrzenia wniosek o rehabilitacje Wincentego Witosa i zatarcie wyroku po procesie brzeskim.  Gdyby tak było to myślę, że częściej Polska wieś mogłaby liczyć na życzliwość obecnej większości sejmowej. A tak nie jest. Mogę wykazać na kilku bardzo dobrych przykładach, że los polskiej wsi absolutnie nie jest bliski dla PIS. Absolutnie nie ma zainteresowania tym żeby spraw naszej wsi naszych rolników traktują poważnie. To, co robi w tym temacie PIS to hipokryzja i obłuda – mówi Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

Oto 11 pytań do PiS o polskie rolnictwo

1. Dlaczego PiS podnosi wiek emerytalny rolnikom?

PSL wywalczyło z PO wcześniejsze emerytury rolnicze (55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn). PiS podnosi rolnikom wiek emerytalny aż o 5 lat i to z dnia na dzień. Na polskiej wsi kobiety będą musiały pracować do 60 lat, a mężczyźni do 65 lat. W swoim zacietrzewieniu PiS odrzuciło nie tylko projekt ludowców, ale i prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał utrzymanie obowiązującego stanu. Czytaj więcej

2. Jak PiS mogło zgodzić na szkodliwą dla polskiego rolnictwa umowę CETA?

PiS wywiesiło białą flagę w Brukseli. Nie chciało bronić interesów polskich rolników. Za zgodą premier Beaty Szydło, Unia Europejska podpisała z Kanadą kontrowersyjną umowę CETA. To wyrok dla małych gospodarstw rolnych w Polsce. Nie wytrzymają konkurencji z kanadyjskimi korporacjami. Nasz rynek zaleje tania i niezdrowa żywność z Kanady. Mimo wielokrotnych apeli ludowców, rząd PiS nie przedstawił żadnych analiz ws. CETA. Wciąż nie wiadomo, na jakiej podstawie podjął szkodliwą dla polskiej wsi decyzję. Ani premier, ani minister rolnictwa nie mieli odwagi powiedzieć tego rolnikom.

3. Czemu PiS dopuściło do rozprzestrzenienia się ASF?

Afrykański Pomór Świń (ASF) pustoszy hodowle polskich rolników. W całym kraju są już 23 ogniska choroby (dla porównania PSL w ubiegłej kadencji udało się zablokować epidemię i skończyło się na 3 ogniskach). Przez nieodpowiedzialne decyzje ministra rolnictwa istnieje ogromne zagrożenie, że ASF rozprzestrzeni się na cały kraj. Nie działa hucznie ogłaszana rządowa specustawa. Minister rolnictwa odcina się od problemów, a zakłady mięsne liczą wielomilionowe straty, polscy hodowcy tracą kolejne rynki zbytu. Czytaj więcej…

4. Co było przyczyną odebrania 200 mln zł na budowę i remont dróg lokalnych?

Premier Szydło podjęła decyzję o zmniejszeniu o 200 mln zł budżetu na drogi gminne i powiatowe. Oznacza to, że samorządy dostaną na rozwój infrastruktury o 20% mniej niż wcześniej zakładały. Każde województwo straci od kilku do kilkunastu mln zł. Jeszcze w kwietniu PiS obiecywało dodatkowe pieniądze na drogi lokalne. „Mamy bardzo wiele spraw do załatwienia, ale też bardzo dużo szans do wykorzystania. Choćby sprawa dróg lokalnych, które musimy wreszcie zacząć na dużą skalę remontować, a w wielu wypadkach wręcz odbudowywać” – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika „Wsieci”. Czytaj więcej…

5. Z jakiego powodu zakazano rolnikom handlu ziemią?

Rząd PiS przywiązał rolników do ziemi niczym pańszczyźnianych chłopów. Skutki ustawy o ziemi są katastrofalne. Dzisiaj polski rolnik został praktycznie pozbawiony możliwości zbycia ziemi. Ponad 90% osób zostało wykluczonych z możliwości odkupienia jej. To przekłada się na sam rynek. Notariusze i eksperci mówią o całkowitym zamrożeniu handlu ziemią. Rolnicy mają problem z dostępem do bankowych kredytów. Banki nie chcą dawać im pożyczek, w których zabezpieczeniem będzie ziemia.

6. Kiedy PiS planuje podwojenie unijnych dopłat obiecane przed wyborami?

W czasie kampanii wyborczej minister Jurgiel obiecywał podniesienie unijnych dotacji dla rolników. Miały one „dążyć do europejskiego poziomu i zapewnić jakościowy skok na wsi”. Rzeczywistość okazała się okrutna. Nie tylko nie ma wyższych dopłat, ale zagrożone były same wypłaty. Przez opóźnienia wielu rolników miało zaległości w spłatach kredytów. Nowe pożyczki zacieśniały pętle zadłużenia na szyjach zdesperowanych rolników.

7. Dlaczego nie zagwarantowano pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych?

Dopłaty do ubezpieczeń rolniczych od lat były prawdziwą pomocą państwa dla obawiających się o swoje zbiory rolników. W tym roku minister Jurgiel nie zagwarantował wystarczających środków na dopłaty. Efekt? Pieniądze skończyły się po dwóch dniach. Tylko garstka rolników mogła z nich skorzystać. Reszta odeszła z niczym. Mówią wprost: nie stać nas na wyższe stawki. Stają przed wyborem: albo z własnej kieszeni zapłacą dwukrotnie wyższe składki albo zostaną z niczym, jeśli coś się z uprawami stanie.

8. Kiedy PiS wprowadzi obiecane minimalne ceny gwarantowane?

Przez zalew taniego zboża z Ukrainy ceny skupu spadły poniżej kosztów produkcji. Nad gospodarstwami rolnymi zawisło widmo komorniczych licytacji. Minister rolnictwa wciąż bagatelizuje problem, choć jeszcze przed wyborami, wraz z całym PiS, obiecywał wprowadzenie gwarantowanych cen minimalnych na polskie produkty. Tymczasem ceny zboża w skupach spadły już nawet o 20%. Dramatyczna sytuacja jest również na rynku owoców i warzyw. Minister Jurgiel nabrał wody w usta i udaje, że problemu nie widzi.

9. Dlaczego PiS niszczy doskonałą markę polskiej żywności?

PiS nie robi nic, aby zdobyć nowe rynki dla polskich producentów. Politycy PSL otworzyli dla naszego rolnictwa rynki niemal połowy świata. PiS przez swoją nieudolną politykę nie tylko nie szuka nowych zagranicznych partnerów, którzy kupowaliby od nas żywność, ale zraża obecnych, przez co rolnicy mogą stracić kupców na swoje produkty. PiS poświęca dla celów politycznych interesy polskich producentów i nie interweniuje, gdy Czesi oskarżają, że polska żywność jest niezdrowa lub sprzedawana po cenach dumpingowych. Czytaj więcej…

10. Dlaczego PiS nie robi nic, by odblokować rynek rosyjski dla polskich produktów?

Nieprzemyślana i agresywna polityka PiS względem Rosji zamyka dla naszych producentów ten rynek definitywnie. PSL chciał zniesienia sankcji wzajemnych miedzy Rosja i Unią, które nie przynoszą żadnych rezultatów. Dzięki temu nasze towary mogłyby ponownie sprzedawane na wschodzie. PSL już raz się udało otworzyć rynek rosyjski, który był zamknięty za poprzednich rządów PiS w latach 2005-2007. Czytaj więcej…

11. Dlaczego PiS blokuje rewolucję energetyczną na wsi?

PSL chciał, aby rolnicy mogli samodzielnie produkować prąd na własne potrzeby. Wszystko było już gotowe, ustawa przyjęta przez Sejm. To mogłoby stać się tak wielką reformą jak elektryfikacja wsi. Niestety PiS zablokował te zmiany. Woli dotować miliardami złotych nieefektywne górnictwo. O rolnikach od razu po wyborach zapomniał. Gdyby PiS przejął rozwiązania proponowane przez PSL, rolnicy mogliby budować elektrownie słoneczne i mieć za darmo prąd w gospodarstwie, a nadwyżki sprzedawać do sieci energetycznych.

(SE)

ludowcy_bronia_wieku00

ludowcy_bronia_wieku02 ludowcy_bronia_wieku01