„Lust auf Lesen” czyli „Ochota na czytanie”

Od 23 do 25 sierpnia 2018 r. Piłę odwiedziło ponad 100 nauczycieli języka niemieckiego z całej Polski w ramach 18. Ogólnopolskiego Zjazdu Nauczycieli Języka Niemieckiego zorganizowanego przez pilski oddział PSNJN pod hasłem „Lust auf Lesen”, który promuje i wspiera naukę języka niemieckiego na terenie naszego miasta i powiatu. Zjazd połączony był z obchodami 25-lecia istnienia Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Komitet Zjazdowy chciał nie tylko rozbudzić na nowo ochotę na czytanie u nauczycieli, ale również u ich uczniów, dać możliwość spotkania się i wymiany doświadczeń, poznania nowych innowacyjnych metod pracy z literaturą na lekcjach języka niemieckiego oraz pokazania naszego związanego z historią Niemiec miasta.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Piły – dr inż. Piotr Głowski, a dzięki Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędowi Miasta Piły, Goethe Institut, Ӧsterreich Institut, wydawnictwom Hueber, Klett, Nowa Era, Pearson, PWN, WAGROS, , A&O Hotels und Hostels, G Data oraz Agencji Reklamowej K2 to przedsięwzięcie mogło odbyć się w tak atrakcyjnej formie.

Zjazd w Pile to były trzy dni na pełnych obrotach.

Podczas pierwszego dnia i oficjalnego otwarcia Zjazdu uczestnicy i zaproszeni goście wysłuchali śpiewających dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 4, zostali powitani przez Sekretarza Gminy Pana Romana Szarzyńskiego, który to na ręce Pani Moniki Janickiej (Prezes PSNJN) złożył gratulacje z okazji jubileuszu 25 lat PSNJN, poznali co to „Siła słowa” dzięki wykładowi Pana Wacława Wykrytowicza, wzięli udział w warsztatach kryminalistycznych „Kryminalna Piła”, potańczyli nad jeziorem Płotki przy muzyce Piotra Belaka i wzięli udział w lekcji zumby.

Następnego dnia doskonalili swój warsztat pracy podczas workshopów i seminariów z prelegentami z Polski i Niemiec, wzięli udział w jedynym w swoim rodzaju  pokazie „Magia Literatury”, a wieczorem tańcząc przy muzyce Wilków podczas koncertu Lato na Maxxxa rozkoszowali się piękną pogodą i odpoczywali po intensywnym, ale bardzo kreatywnym dniu.

Trzeciego dnia nie mogło zabraknąć atrakcji, dlatego punktualnie o 10.00 w Sali Miejskiej w Inwest-Parku zaproszona przez Komitet Zjazdowy do Piły, autorka książek dla dzieci i młodzieży Pani Annette Weber wygłosiła wykład połączony z czytaniem fragmentów swoich książek. Przedostatnim punktem programu było „coś dla duszy i dla ciała”. Uczestnicy pływali Gordaliną, grali w kręgle, uczyli się tańczyć, rozluźniali ciało podczas lekcji jogi lub spinali mięśnie w parku linowym. Na zakończenie „Wisienką na torcie” była dzięki hojności  naszych partnerów, loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami dla uczestników.

Zjazdy z założenia mają charakter edukacyjny, ale tym razem osiągnęliśmy jeszcze jeden cel – pokazaliśmy Piłę  pełną zieleni, uroku i spokoju.  Wielu uczestników spotkania nie było nigdy w Pile i nawet nie spodziewało się, jak piękne jest nasze miasto … ale dzięki tej imprezie niektórzy planują tu wrócić w przyszłym roku w wakacje, żeby naładować baterie przed nowym rokiem szkolnym.

lust_auf_lesen00

lust_auf_lesen10 lust_auf_lesen01 lust_auf_lesen02 lust_auf_lesen03 lust_auf_lesen04 lust_auf_lesen05 lust_auf_lesen06 lust_auf_lesen07 lust_auf_lesen08 lust_auf_lesen09