Magiczne wieczory podczas Festiwalu Teatrów Światła
Pełen emocji, widoków i niezapomnianych wrażeń, niesamowitej gry światła … Brak słów by w pełni oddać emocje, jakie towarzyszyły mieszkańcom i gościom podczas trzech dni Festiwalu Teatrów Światła, który po raz trzeci odbył się w Pile. A to wszystko w połączeniu z pięknym jubileuszem 25-lecia Philips Lighting Poland w Pile. To był ewenement w dziejach miasta, aby już w czwartek wieczorem tyle ludzi zgromadziło się w jednym miejscu, w czasie gdy nie była organizowana żadna impreza, aby zobaczyć oświetlone parasolki, przejść się uliczką „Braci Philips”, (ul.11-go Listopada 1-12) czy zobaczyć barwne iluminacje na budynkach miasta.
Właśnie w pierwszy dzień Festiwalu w godzinach wieczornych odbyło się na Placu Staszica przekazanie miastu Piła przez Philips Lighting Poland iluminacji oświetleniowej Regionalnego Centrum Kultury. W przekazanej iluminacji zastosowano 63 oprawy, o łącznej mocy instalacji równej mocy jednego czajnika elektrycznego (2,9kW). Zastosowane rozwiązanie pozwala na uzyskanie zarówno światła białego, oświetlenia o zmiennej barwie w technologii RGB oraz najnowocześniejszej technologii RGBW – doskonałych kolorów w zakresie pełnej palety barw (w tym kolorów pastelowych).
– To dla mieszkańców przygotowaliśmy te trzy piękne wieczory. w takiej skali z okazji 25 rocznicy Philips Lighting Poland w Pile. Przyłączyliśmy się do fantastycznej idei Teatrów Światła. Dziś dla nas uroczystość ważna, ponieważ chcielibyśmy, aby coś po naszym jubileuszu zostało w tym mieście na stałe. Aby widzieć to na co dzień i cieszyć się tym. Wobec tego narodził się pomysł oświetlenia RCK w taki sposób jak robimy to na obiektach, które są oświetlone jak przystało na 21 wiek – w sposób cyfrowy i inteligentny, wykorzystując nowoczesne technologie, które są w tej chwili dostępne – mówił podczas czwartkowego otwarcia festiwalu Marek Huzarewicz, prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Philips Lighting Poland.
– Widząc jak pan prezydent Piotr Głowski, i władze Piły zajęły się poważnie oświetleniem w Pile, jak przystało na miasto, w którym jest obecny Philips. A nawet Park Miejski jest oświetlony, co bywa w kraju rzadkością, postanowiliśmy na Placu Staszica, który częściowo jest przez nas oświetlony, aby ten budynek RCK też został oświetlony. Jest to nasz prezent dla mieszkańców. Mam nadzieje, że miasto będzie bardziej innowacyjne, co podkreślać będzie to oświetlenie. My również, jako organizacja handlowa przywozimy klientów do Piły i widzą jak dynamiczne jest to miasto, jak ambitne. Jeśli tak jest, to chętnie się angażujemy i pozostawiamy coś po nas, tak jak to oświetlenie. Stawiamy Piłę w lepszym świetle – dodaje Bogdan Rogala, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Handlowy Philips Lighting Poland.
W sobotę 17 września, na zakończenie tegorocznego festiwalu, na Placu Staszica widzowie mogli obejrzeć za darmo występ francuskiego Teatru Transe Express, w spektaklu pt. „MU Kinetyka fluidu”. Bez wątpienia Piła od 15-17 września żyła mrokiem, światłem i teatrem.
Philips Lighting Poland w Pile to obecnie największy producent oświetlenia na rynku polskim. Na uwagę zasługuje także wzrost eksportu, co pozycjonuje firmę w czołówce największych eksporterów w Polsce. W latach 1991 – 2015 Philips Lighting poczynił inwestycje w modernizację zakładów produkcyjnych. Zmodernizowano i zwiększono produkcję, wdrożono wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny pracy, stworzono działy rozwoju i logistyki a także zbudowano nowoczesny system informatyczny i logistyczny.
Tekst i Foto: Sebastian Daukszewicz
Foto: Nikola Homan