Majówka w lesie z koronawirusem w tle

W maseczce czy bez? Pod wiatą czy pośród drzew? Z grillem czy z aparatem? Las daje wiele możliwości na przyjemne spędzane czasu z dala od innych ludzi.  

Zdajemy sobie sprawę z tego jak w ostatnim czasie brakuje ludziom kontaktu z naturą. Nie trzeba się frasować – leśnicy podpowiadają jak bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas w lesie.
Przede wszystkim należy odpowiednio się ubrać i zabezpieczyć (repelantami na komary, kleszcze).

Warto zaplanować sobie trasę, którą będziemy się poruszać w lesie i obejrzeć ją najpierw na mapie. Polecamy w tym celu aplikację Pilskie Lasy lub Bank Danych o Lasach, które działają również w trybie offilne, bez dostępu do internetu. Na mapie można obejrzeć tereny planowanego wypadu i wybrać najciekawsze miejsca.  Warto od razu zastanowić się, gdzie zostawimy samochód, a na miejscu zaparkować tak, żeby nie zastawić służbom takim jak np. straż pożarna, straż leśna, pogotowie, wjazdu do lasu. Parkując zwróćmy również uwagę, by nie stawiać rozgrzanego samochodu w trawach – w ten sposób można zaprószyć ogień.
Już samo przebywanie w lesie poprawia nastrój i uspokaja. Na początek polecamy ćwiczenia relaksacyjne: uspokojenie oddechu poprzez głębokie wdechy nosem i wypuszczanie powietrza ustami. Warto w tym celu zatrzymać się w miejscu oddalonym od drogi. Następnie można usiąść na skraju drogi, zamknąć oczy i wsłuchać się w odgłosy lasu. Na pewno usłyszymy kojący szum koron drzew i śpiew ptaków, a nawet świergot piskląt domagających się pokarmu. Pomóc w rozpoznaniu gatunków może poranny cykl „Leśny budzik” na kanale Echa Leśne Tv. Siedząc na ziemi można przyjrzeć się też życiu, które toczy się w dnie lasu. Owadom, które zbierają pożywienie lub szukają partnera do przedłużenia gatunku. Jeśli wystarczająco długo będziemy siedzieć cicho, bez nadmiernego poruszania się, jesteśmy w stanie zobaczyć zająca, przemykającego lisa lub sarnę oraz całe rzesze ptactwa.

W trakcie leśnego spaceru warto się także pochylić nad roślinami. W rozpoznaniu gatunku pomoże aplikacja „Czyj to liść”? To fascynujące jak bardzo rośliny różnią się od siebie. Osoby bardziej ambitne mogą – po powrocie do domu – spróbować narysować napotkane rośliny. Można też obejrzeć filmy z cyklu „Oblicza lasów” i poszukać gatunków pierwszych roślin, które pojawiają się w lesie.

Spacer nie musi być nudny, tym bardziej jeśli towarzyszą nam dzieci. One mają w sobie niesamowite pokłady ciekawości i zadają mnóstwo pytań. Spokojnie, w razie czego zawsze można je zadać leśnikom – administratorom leśnych profili na fb, a przy okazji poszerzyć swoją wiedzę.

Warto sobie przypomnieć także zabawy z dzieciństwa. Wystarczy wziąć kij do ręki i puścić wodze fantazji. Można udawać wędrowca, rycerza (Jedi), ninję, akrobatę. Można też narysować grę w klasy i wykorzystać mniejszy patyk, szyszkę lub kamień do rzucania na kolejne pola.

Dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas polecamy ścieżki biegowe, rowerowe oraz konne. Leśne mapy są aktualizowane na bieżąco – zapraszamy do sprawdzenia tras na mapie oraz w najbliższej okolicy.

Leśnicy zapraszają do lasu na majówkę. Prosimy jednak o zachowanie rozsądku oraz zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. Majówka to czas, kiedy wielu z nas zaczynało sezon grillowy. Jednak należy pamiętać o tym, że w lesie jest sucho i nie należy palić papierosów ani ognisk. Kiełbaska też jest smaczna na zimno, a piknik w leśnych ostępach bez palenia ogniska też ma swój urok. W tym czasie wystarczy naprawdę niewiele, by wybuchł pożar. Papierosy i zapalniczkę lepiej zostawić w samochodzie. Palenie ognia jest możliwe w miejscu do tego wyznaczonym, jednak w dobie panującej suszy prosimy, by tego też nie robić.

W lesie nie trzeba nosić maseczek, jednak na parkingach leśnych lub w miejscach postoju pojazdów – już tak. Zachowajmy dystans 2 metrów w przypadku spotkania osób, z którymi nie przebywamy na co dzień. Unikajmy wszelkich wiat, ławek, stołów, poręczy, placów zabaw oraz innych elementów infrastruktury leśnej, na których – przez wiele dni – mogą utrzymywać się wirusy.

Zapraszamy do lasu i prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku. W razie pożaru należy alarmować straż pożarną #998 lub lokalnych leśników. Dyżurujemy w trosce o bezpieczeństwo lasu i ludzi.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLuiikgCc3oFIsNvEBV2AJ63O4W9F6wG3J
https://www.youtube.com/watch?v=wNC1OO_f_IU&t=2s

Dominika Nadolna RDLP w Pile

majowka_w_lesie1_01

majowka_w_lesie1_03 majowka_w_lesie1_02