Mała wielka podróż czyli balonem do gwiazd | Tętno Regionu. Wiadomości pilskie, z rejonu pilskiego

Recent Comments

  Mała wielka podróż czyli balonem do gwiazd

  Świadkami wspaniałego widowiska teatralnego byli najmłodsi i ich opiekunowie, którzy w sobotę, 22 września wzięli udział w spektaklu “Mała wielka podróż”. Przedstawienie zaprezentowano na scenie Ujskiego Domu Kultury w ramach ogólnopolskiego projektu “Sztuka szuka malucha”.

  Frekwencja dopisała. W przytulnej sali Ujskiego Domu Kultury maluchy wspólnie ze swoimi opiekunami zostały zabrane w emocjonującą “Małą wielką podróż” – podróż w kosmos. Była to opowieść o odkrywaniu świata wewnętrznego poprzez baczne przyglądanie się temu, co wokół. Przed ujską publicznością wystąpił Open Window Theatre Bergen (Teatr Narodowy w Bergen- Norwegia). Jego liderką jest Polka z pochodzenia, Dominika Minkacz-Siry.

  Autorzy spektaklu tworzyli go, czerpiąc inspirację ze sposobu, w jaki dzieci myślą, zadają pytania, poznają nowe rzeczy, ludzi, zdarzenia. By skutecznie dotrzeć do najmłodszego odbiorcy kierowali się dziecięcymi skojarzeniami, a drogę wytyczała im dziecięca, zaskakująca dorosłych, przebogata wyobraźnia. Tak nieograniczona jak kosmos.

  Głównym bohaterem przedstawienia jest ptaszek kiwi, który odkrywa świat odległych planet z ogromną ciekawością, przepełniony przeróżnymi emocjami od niepewności, lęku i tęsknoty aż po wielką radość. Odkrywa ten świat zupełnie jak dzieci… Duży balon wzleciał wysoko, wysoko w niebo i jeszcze wyżej – aż do księżyca i gwiazd. Razem z maleńkim ptakiem kiwi cała ujska widownia wybrała się w podniebną podróż i spełniała swoje marzenia o lataniu.

  Spektakl okazał się bardzo interesujący nie tylko dla najmłodszej widowni, także dla dorosłych, a całość uzupełniała wspaniała, subtelna scenografia oraz muzyka współczesna łącząca brzmienie fortepianu z muzyką elektroniczną.

  Po przedstawieniu odbyły się kreatywne warsztaty.

  - Ujski Dom Kultury wziął udział w festiwalu już po raz czwarty – mówi dyrektor UDK, Przemysław Zdunek. -“Sztuka szuka malucha” to jedna z najciekawszych w kraju propozycji kulturalnych dla najmłodszych, ukierunkowana na sztukę adresowaną do rodzin z bardzo małymi dziećmi, w wieku od zera do czterech lat. Przedstawienia rokrocznie cieszą się niesłabnącą popularnością, inspirując dzieci i dorosłych do wspólnej, kreatywnej zabawy.

  Wstęp na spektakl jak zwykle był darmowy.

  ***
  Reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak; Scenografia, kostium: Barbara Małecka; Muzyka: Jostein Avdem Fretland; Obsada, animacja lalek: Dominika Minkacz-Sira; Światło, dźwięk: Jon Erik Sira; Produkcja: Dominika Minkacz-Sira i Ingrid Saltvik Faanes; Wykonanie lalki: Grzegorz Fijałkowski; Grafika i ilustracje: Kasia Mular.

  Ujski Dom Kultury

  mala_wielka_podroz00

  mala_wielka_podroz04 mala_wielka_podroz01 mala_wielka_podroz02 mala_wielka_podroz03