Miasteczko wodorowe zawitało do Piły

Transformacja energetyczna, czyste, zero-emisyjne paliwa i energia to wyzwania przed którym stoi Polska, Europa i cały świat. Odejście od paliw kopalnych, zmniejszenie emisji CO2 i powstrzymanie zmian klimatycznych stanowi jedno z największych zadań z którymi musimy się zmierzyć jako całe społeczeństwo. Wodór i gospodarka wodorowa stają się jednym z najważniejszych sektorów nowego, czystego systemu opartego o OZE i czystą energię. Poznaj Wodór ma przybliżyć pojęcia gospodarki wodorowej mieszkańcom Wielkopolski!

Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2019 r. aktywnie pracuje na rzecz rozwoju i wdrażania technologii opartych na wykorzystaniu wodoru jako nośnika energii w naszym regionie. Jedną z kluczowych kwestii, która pozwoli na przeprowadzenie zielonej transformacji w Wielkopolsce, jest edukacja i rozpowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu gospodarki wodorowej.

– To dzisiejsze spotkanie to nasza wielkopolska strategia, w której chcemy pokazać, przybliżyć mieszkańcom tę technologię, której nie trzeba się bać, aby z niej skorzystali. Ponadto zapraszamy przedsiębiorców, którzy znajda w tym zakresie szansę dla swojego biznesu. Zadanie to realizuje Zarząd Województwa Wielkopolskiego dlatego odwiedzamy największe miasta Wielkopolski jak: Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Leszno, Piła, Poznań. Mamy też szkoły wodorowe, w których młodzieży też przybliżamy zagadnienia wodorowe – mówi Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.

23 października Piła była piątym przystankiem na trasie Poznaj Wodór Roadshow.

– Staramy się mówić o tym co będzie za kilka lat, bo przygotowania do tego momentu, w którym jesteśmy dzisiaj też rozpoczęliśmy w 2018 roku wtedy kiedy o wodorze prawie wcale się nie mówiło. Dzisiaj mało kto ma wątpliwości, że będzie to jeden ważnych magazynów energii. Jednak aby to się wydarzyło za rok, dwa, trzy  to dzisiaj nad tym pracujemy. Rozmawiamy z Orlenem na temat budowy stacji, która będzie sprzedawała wodór do samochodów osobowych. Tam będą tankowane nasze autobusy miejskie. Ale robimy też projekty, które nie robi nikt, bo w skali dużego osiedla na 8-10 tys. mieszkańców. Chcemy w Pile przygotować na Zielonych Wzgórzach osiedle wodorowe, które jak mieszkańców na nim nie ma, bo są w pracy, w szkole energia jest produkowana a po powrocie do domu wykorzystywana w procesie odwrotnym kiedy wytwarzany jest prąd i mamy odpady w postaci wody. Chcemy nasz model dobrze przetestować instalacjami różnych producentów – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.

W Pile na placu Zwycięstwa, gdzie powstało miasteczko wodorowe, dla wszystkich chętnych czekały elektrolizery i warsztaty, które nauczyły wiedzy o tworzeniu wodoru.  Mieszkańcy mogli dowiedzieć się  czym jest gospodarka wodorowa, jak wodór może odmienić nasz transport, przemysł, magazynowanie i korzystanie z energii przez nas wszystkich. Ponadto, dlaczego zielone, zero-emisyjne źródła energii są takie ważne. Zobaczyli  i poznali sprzęt, który korzysta z wodoru jako paliwa. Dodatkowo mogli wziąć udział w mnóstwie interaktywnych zabaw, konkursów, atrakcji dla najmłodszych (w tym strefa niesamowitych eksperymentów!) Ponadto przed namiotem stał  najnowszy model wodorowego Toyota Mirai 2 a w środku Karmelkowo Manufaktura Cukierków czy robot z wodorowym quizem Snowdog No i oczywiście  Profesor Wodór , żywiołowy naukowiec, który z chęcią oprowadzał całe klasy po wodorowym miasteczku dzieląc się z nimi ciekawostkami i informacjami na temat.

Sebastian Daukszewicz

miasteczko_wodorowe

miasteczko_wodorowe_02 miasteczko_wodorowe_03 miasteczko_wodorowe_04 miasteczko_wodorowe_05 miasteczko_wodorowe_06 miasteczko_wodorowe_07 miasteczko_wodorowe_08 miasteczko_wodorowe_09 miasteczko_wodorowe_10 miasteczko_wodorowe_11 miasteczko_wodorowe_12 miasteczko_wodorowe_13 miasteczko_wodorowe_14 miasteczko_wodorowe_15 miasteczko_wodorowe_16 miasteczko_wodorowe_17 miasteczko_wodorowe_18 miasteczko_wodorowe_19 miasteczko_wodorowe_20 miasteczko_wodorowe_21 miasteczko_wodorowe_22 miasteczko_wodorowe_23 miasteczko_wodorowe_24 miasteczko_wodorowe_25 miasteczko_wodorowe_26 miasteczko_wodorowe_27 miasteczko_wodorowe_28 miasteczko_wodorowe_29 miasteczko_wodorowe_30 miasteczko_wodorowe_31 miasteczko_wodorowe_32 miasteczko_wodorowe_33 miasteczko_wodorowe_34 miasteczko_wodorowe_35 miasteczko_wodorowe_36 miasteczko_wodorowe_37 miasteczko_wodorowe_38 miasteczko_wodorowe_39 miasteczko_wodorowe_40 miasteczko_wodorowe_41 miasteczko_wodorowe_42 miasteczko_wodorowe_43 miasteczko_wodorowe_44 miasteczko_wodorowe_45 miasteczko_wodorowe_46 miasteczko_wodorowe_47 miasteczko_wodorowe_48 miasteczko_wodorowe_49 miasteczko_wodorowe_50 miasteczko_wodorowe_51 miasteczko_wodorowe_52 miasteczko_wodorowe_53 miasteczko_wodorowe_54 miasteczko_wodorowe_55 miasteczko_wodorowe_56 miasteczko_wodorowe_57 miasteczko_wodorowe_58 miasteczko_wodorowe_59