Miasteczko wodorowe zawitało do Piły
Transformacja energetyczna, czyste, zero-emisyjne paliwa i energia to wyzwania przed którym stoi Polska, Europa i cały świat. Odejście od paliw kopalnych, zmniejszenie emisji CO2 i powstrzymanie zmian klimatycznych stanowi jedno z największych zadań z którymi musimy się zmierzyć jako całe społeczeństwo. Wodór i gospodarka wodorowa stają się jednym z najważniejszych sektorów nowego, czystego systemu opartego o OZE i czystą energię. Poznaj Wodór ma przybliżyć pojęcia gospodarki wodorowej mieszkańcom Wielkopolski!
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2019 r. aktywnie pracuje na rzecz rozwoju i wdrażania technologii opartych na wykorzystaniu wodoru jako nośnika energii w naszym regionie. Jedną z kluczowych kwestii, która pozwoli na przeprowadzenie zielonej transformacji w Wielkopolsce, jest edukacja i rozpowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu gospodarki wodorowej.
– To dzisiejsze spotkanie to nasza wielkopolska strategia, w której chcemy pokazać, przybliżyć mieszkańcom tę technologię, której nie trzeba się bać, aby z niej skorzystali. Ponadto zapraszamy przedsiębiorców, którzy znajda w tym zakresie szansę dla swojego biznesu. Zadanie to realizuje Zarząd Województwa Wielkopolskiego dlatego odwiedzamy największe miasta Wielkopolski jak: Konin, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Leszno, Piła, Poznań. Mamy też szkoły wodorowe, w których młodzieży też przybliżamy zagadnienia wodorowe – mówi Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
23 października Piła była piątym przystankiem na trasie Poznaj Wodór Roadshow.
– Staramy się mówić o tym co będzie za kilka lat, bo przygotowania do tego momentu, w którym jesteśmy dzisiaj też rozpoczęliśmy w 2018 roku wtedy kiedy o wodorze prawie wcale się nie mówiło. Dzisiaj mało kto ma wątpliwości, że będzie to jeden ważnych magazynów energii. Jednak aby to się wydarzyło za rok, dwa, trzy to dzisiaj nad tym pracujemy. Rozmawiamy z Orlenem na temat budowy stacji, która będzie sprzedawała wodór do samochodów osobowych. Tam będą tankowane nasze autobusy miejskie. Ale robimy też projekty, które nie robi nikt, bo w skali dużego osiedla na 8-10 tys. mieszkańców. Chcemy w Pile przygotować na Zielonych Wzgórzach osiedle wodorowe, które jak mieszkańców na nim nie ma, bo są w pracy, w szkole energia jest produkowana a po powrocie do domu wykorzystywana w procesie odwrotnym kiedy wytwarzany jest prąd i mamy odpady w postaci wody. Chcemy nasz model dobrze przetestować instalacjami różnych producentów – dodaje Piotr Głowski, prezydent Piły.
W Pile na placu Zwycięstwa, gdzie powstało miasteczko wodorowe, dla wszystkich chętnych czekały elektrolizery i warsztaty, które nauczyły wiedzy o tworzeniu wodoru. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się czym jest gospodarka wodorowa, jak wodór może odmienić nasz transport, przemysł, magazynowanie i korzystanie z energii przez nas wszystkich. Ponadto, dlaczego zielone, zero-emisyjne źródła energii są takie ważne. Zobaczyli i poznali sprzęt, który korzysta z wodoru jako paliwa. Dodatkowo mogli wziąć udział w mnóstwie interaktywnych zabaw, konkursów, atrakcji dla najmłodszych (w tym strefa niesamowitych eksperymentów!) Ponadto przed namiotem stał najnowszy model wodorowego Toyota Mirai 2 a w środku Karmelkowo Manufaktura Cukierków czy robot z wodorowym quizem Snowdog No i oczywiście Profesor Wodór , żywiołowy naukowiec, który z chęcią oprowadzał całe klasy po wodorowym miasteczku dzieląc się z nimi ciekawostkami i informacjami na temat.
Sebastian Daukszewicz