Miasto Piła w II etapie konkursu – Program „Rozwój Lokalny”. „Miasto Piła z nową energią!”

Miło takie informacje się czyta, choć to tylko konkurs i na efekty trzeba jeszcze poczekać. 16 stycznia 2020 r. na konferencji prasowej prezydent Piły Piotr Głowski w towarzystwie Jolanty Sobieszczyk – dyr. wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich  poinformowali że Miasto Piła zajęło 14 miejsce na 213 miast starających się o 10 mln euro w ramach Programu „Rozwój Lokalny”. Dzięki czternastej pozycji Piła ma już zagwarantowane 100 tys. zł na działania związane m.in. z poprawą dostępności do przestrzeni i obiektów publicznych.

Samorząd miasta Piły w lipcu 2019 roku złożył wniosek w I etapie konkursu ogłoszonego w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021. Program „Rozwój lokalny” ma na celu wsparcie małych i średnich miast w wypracowaniu i wdrożeniu zrównoważonego i systemowego podejścia do rozwoju lokalnego i tym samym do ograniczenia negatywnych zjawisk rozwojowych i podniesienia standardu życia ich mieszkańców.

W wyniku naboru do I etapu złożono 213 zarysów projektu. Miasto Piła znalazło się w gronie 54 miast, które przeszły do II etapu Programu „Rozwój Lokalny”. Zarys projektu pn. „Miasto Piła z nową energią!” znalazł się na 14 pozycji podstawowej listy rankingowej.

– Z tą informacją czekaliśmy bardzo długo aż do momentu, kiedy wiedzieliśmy, że nam się udało przejść do ścisłego finału. Dziś wiemy, że ten projekt pn. „Miasto Piła z nową energią!” został zakwalifikowany do finału, o którym mówi się: fundusz norweski. Jeden z największych i najciekawszych programów, który ten fundusz realizuje na terenie Polski. Skierowany jest do ponad 200 miast uprawnionych, które mogą pozyskiwać środki z tego źródła. Piła chce w znaczący i szybki sposób się rozwijać do innych miejscowości w kraju. Wystartowaliśmy w programie trudnym, który stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Cieszy nas fakt znalezienia się na 14 miejscu wśród 54 projektów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Kolejny raz udowadniamy, kiedy postępowania są prowadzone w sposób przejrzysty, uczciwy, to przygotowujemy bardzo dobre wnioski – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

– Jednym z założeń naszego projektu pn. „Miasto Piła z nową energią!” jest to, by Piła była miastem samowystarczalnym energetycznie, tzn., żebyśmy mieli silne ośrodki produkcji energii i takie są już w pewnej mierze, np. kogeneracja, która jest budowana przez MEC. Mamy przygotowane pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej. Chcemy też wdrożyć program #H2Piła, który będzie dotyczył takich dziedzin jak sprzedaż energii, biznes, badanie rozwoju, produkcja i magazynowanie, transport, współpraca. Pojawia się też mieszkalnictwo, kiedy mówimy o Zielonych Wzgórzach – dziś podjęliśmy decyzję o finansowaniu tego projektu, czyli o przygotowaniu dokumentacji. To wszystko zostało opisane, dzięki czemu jest możliwość, aby to przenosić na inne miasta. To, że znaleźliśmy się w czołówce pierwszego etapu pokazuje, że robimy to dobrze i mamy dobry pomysł na rozwój miasta.– dodaje prezydent Głowski.

Wszystkie miasta, które przeszły do II etapu, mają zagwarantowane 100 tys. zł na działania związane m.in. z poprawą dostępności do przestrzeni i obiektów publicznych.

Rozpoczynają się prace nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu miasta Piły. Rozstrzygnięcie II etapu konkursu planowane jest na IV kw. 2020 roku. Wsparcie finansowe w wysokości od 3 do 10 mln euro otrzyma 15 projektów wybranych po drugim etapie naboru. Projekty będą realizowane do kwietnia 2024 roku.

Sebastian Daukszewicz

miasto_pila_w_2_etapie1_01

miasto_pila_w_2_etapie1_16 miasto_pila_w_2_etapie1_02 miasto_pila_w_2_etapie1_03 miasto_pila_w_2_etapie1_04 miasto_pila_w_2_etapie1_05 miasto_pila_w_2_etapie1_06 miasto_pila_w_2_etapie1_07 miasto_pila_w_2_etapie1_08 miasto_pila_w_2_etapie1_09 miasto_pila_w_2_etapie1_10 miasto_pila_w_2_etapie1_11 miasto_pila_w_2_etapie1_12 miasto_pila_w_2_etapie1_13 miasto_pila_w_2_etapie1_14 miasto_pila_w_2_etapie1_15