Międzynarodowe Targi Teleinformatyczne CeBIT 2016
Targi CeBIT czyli Centrum für Büroautomation, Informationstechnologie und Telekommunikation, tzn. Centrum Automatyzacji Biur, Technologii Informatycznych i Telekomunikacji organizowane w Hanowerze w Niemczech od 1986 roku cieszą się dużą popularnością. W dniach 14-18 marca br. w Hanowerze odbyła się 30-ta, jubileuszowa edycja targów, w której udział wzięło ponad 4 tysiące wystawców z całego świata, w tym ponad 350 startupów.
Zaprezentowali się oni na terenie olbrzymiego centrum wystawienniczego, na które składa się kilkanaście hal o łącznej powierzchni 450.000 m². W gronie tym znalazło się ponad 20 firm z Polski, m.in. firma Modecom, która zaprezentowała m.in. Safe Stick, czyli elektroniczną, inteligentną oraz bezpieczną laskę dla osób starszych, firma Wilk Elektronik, producent marki GOODRAM, firma Action, czy też firma Ferguson. Polskie firmy łącznie zaprezentowały aż 170 innowacyjnych produktów.
Na CeBIT 2016 zostały zaprezentowane innowacyjne technologie, które poparto ciekawymi wystąpieniami ponad 200 znamienitych prelegentów. W ramach wykładów i forów można było zdobyć wiedzę o najważniejszych rynkach i światowych osiągnięciach z zakresu ICT.
Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało: „d!conomy: join – create – succed”, a wiodącym tematem była cyfryzacja gospodarki i życia społecznego. Koncentrowano się na tym w jaki sposób firmy mogą czerpać maksymalne korzyści ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań cyfrowych. Partnerem strategicznym targów CeBIT 2016 była Szwajcaria. Impreza CeBIT poświęcona jest innowacyjnym technologiom informatycznym, gdzie można znaleźć wszystko, od sprzętu poprzez oprogramowania, aż po usługi, a jej organizatorem jest Deutsche Messe AG.
Specjalnym gościem targów była Kanclerz Niemiec – Angela Merkel, której towarzyszył Prezydent Szwajcarii, Johann Schneider-Ammann. Wspólnie odwiedzili m.in. stoisko Brother, Swiss Post, Intel, IBM, SAP.
Podczas targów dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z dronami, mające coraz większe zastosowanie m.in. w logistyce, rolnictwie czy też w administrowaniu. Została zagospodarowana również osobna hala poświęcona dronom, w której odbywały się pokazy i wyścigi.
Godnym uwagi na tegorocznym CeBIT był „Pepper” – humanoidalny, japoński robot opracowany przez Aldebaran Robotices i IBM. Robot potrafi mówić w 20 językach, rozpoznaje wyraz twarzy swojego rozmówcy, gestykulacje oraz głos, co pozwala mu odczytać ludzkie emocje. To inteligentny robot, który po raz pierwszy został zaprezentowany światu w czerwcu 2014 roku i niemal dokładnie rok później trafił do sprzedaży. Francuska sieć hipermarketów i supermarketów Carrefour zakupiła roboty celem ich wykorzystania w sklepach. Roboty komunikują się z klientami oraz badają i oceniają zadowolenie klientów.
Ważnym wydarzeniem podczas tegorocznych targów CeBIT była konferencja zorganizowana przez Huawei. Firma zaprezentował trzy istotne kierunki rozwoju i współpracy. Dotyczyły one porozumień w takich kwestiach jak rozwój inteligentnych rozwiązań przemysłowych, otwarcie nowego laboratorium badawczego, oraz współpracy przy tworzeniu Open Telekom Cloud.
Wśród chętnie odwiedzanych stoisk były stoiska z urządzeniami do samodzielnego transportu typu Segway. To pojazdy elektryczne będące alternatywą dla transportu samochodowego, miejskiego oraz pieszego. Ich zaletą jest ekonomiczny sposób działania oraz ekologia.
Marek J. Sokal