Mieszkańcy wybrali, radni zagłosowali za zmianą ulic. Reforma edukacji stała się faktem
Po przyjęciu przez Sejm ustawy o „zakazie propagowania komunizmu” samorządy miały rok na dekomunizację ulic. W Pile po konsultacjach z mieszkańcami, którzy mieli możliwość wyboru jednej nazwy z trzech propozycji, a następnie Rada Miasta Piły 27 czerwca stosownymi projektami uchwał zdecydowała, że trzeba dokonać zmian nazw dla 8 ulic i jednego placu. Jeśli wojewoda wielkopolski nie dokona zmian, to nowe nazwy wejdą w życie jeszcze przed końcem wakacji.
– Musieliśmy dokonać zmian, ponieważ taka była decyzja z Warszawy. Chciałbym po raz 30-40 powtórzyć to samo, że jesteśmy przeciwni tym zmianom.Wprowadzamy to tylko wyłącznie, dlatego żeby wojewoda, bo takie ma prawo z mocy ustawy, nie narzucił nam nazw, których radni, ani mieszkańcy nie chcieliby usłyszeć. A jesteśmy przekonani, że taki proces by miał miejsce. Są to kolejne bezsensownie wydawane pieniądze. Nie tylko miasto, ale mieszkańcy odczują kłopoty w związku ze zmianą nazw – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Aktualna nazwa ulicy – Propozycja nowej nazwy z największą liczbą głosów:
1. ul. Buczka na ul. Staromiejską.
2. Plac 9 maja na Plac 8 maja.
3. ul. Armii Ludowej na ul. Górną
4. ul. Walki Młodych na ul. Młodych
5. ul. mjr Siemiradzkiego na ul. Henryka Siemiradzkiego (malarza)
6. ul. Boh. Stalingradu na ul. Spacerową
7. ul. Matwiejewa na ul. Medyczną
8. ul. 14 lutego na ul. 14 lutego (od Świętego Walentego)
9. ul. Czwartaków na ul. Czwartaków (od żołnierzy Królestwa Polskiego z czasów Powstania Listopadowego)
Nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność.
Podczas obrad czerwcowej Sesji Rady Miasta Piły radni podjęli projekty uchwał w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowych Gimnazjów oraz podjęli uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletnich Szkół Podstawowych w ośmioletnią Szkołę Podstawową. Jednocześnie powrócono do nazw przed reformą oświaty. Miasto.
(SE)