Migracja a odbudowa i rozwój rynku pracy w Polsce – Apel senatora Szejnfelda

Senator Adam Szejnfeld wystosował oświadczenie skierowane do pana Donalda Tuska, Prezesa Rady Ministrów, w sprawie stworzenia strategii odbudowy i rozwoju rynku pracy w Polsce. W swoim wystąpieniu Senator zwrócił uwagę na kluczowe wyzwania, z jakimi mierzy się polska gospodarka, szczególnie w kontekście spadającej liczby urodzeń, starzejącego się społeczeństwa oraz zmieniających się trendów migracyjnych.

 

– „Polska od lat boryka się z coraz trudniejszą sytuacją demograficzną. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba urodzeń w 2023 roku osiągnęła rekordowo niski poziom, a prognozy wskazują na dalszy spadek populacji w wieku produkcyjnym” – podkreślił Senator. Zaznaczył także, że rosnąca liczba osób przechodzących na emeryturę przy jednoczesnym spadku liczby osób aktywnych zawodowo stanowi poważne zagrożenie dla przyszłości polskiego rynku pracy.

 

W swoim oświadczeniu Senator zwrócił również uwagę na kwestię migracji zarobkowej i integracji imigrantów, podkreślając, że do tej pory istotnym wsparciem dla polskiego rynku pracy byli obywatele Ukrainy.

 

– „W szczytowym momencie w Polsce przebywało ich ponad 3 miliony, z czego około milion podjęło pracę, co znacząco pomogło złagodzić niedobór rąk do pracy w wielu branżach i sektorach, m.in. w budownictwie, rolnictwie, logistyce, przemyśle przetwórczym, transporcie, handlu czy usługach” – przypomniał. Jednak, jak zauważył Senator Szejnfeld, najnowsze dane Eurostatu wskazują na odpływ Ukraińców z Polski do krajów Europy Zachodniej, szczególnie do Niemiec.

 

– „Niestety, najnowsze dane Eurostatu pokazują znaczący wzrost liczby Ukraińców opuszczających Polskę na rzecz Niemiec. (…) Polska, będąca początkowo głównym krajem przyjmującym uchodźców z Ukrainy, zanotowała spadek liczby osób objętych ochroną i trend ten utrzymuje się już od roku 2022” – zaznaczył.

 

Zdaniem Senatora powodów tej sytuacji jest wiele, w tym m.in. znacznie wyższe wynagrodzenia oferowane w krajach zachodnich, stabilniejsze warunki życia i pracy, zmieniający się stosunek części polskiego społeczeństwa do uchodźców oraz obawy związane z sytuacją geopolityczną w regionie.

 

W związku z tym Senator apeluje o opracowanie długofalowej strategii dotyczącej odbudowy i rozwoju rynku pracy, podkreślając, że w najbliższych latach i dekadach trudno spodziewać się poprawy w zakresie demografii, a więc zarówno zwiększenia liczby urodzeń, jak i podwyższenia wieku emerytalnego.

 

– „Poza działaniami na rzecz poprawy demografii w Polsce, co może być działaniem długookresowym, potrzebne są działania także w krótkim i średnim okresie czasu” – podkreślił. Senator Szejnfeld wskazał na konieczność dostosowania strategii polityki migracyjnej w taki sposób, by skutecznie uzupełniać niedobory siły roboczej.

 

– „W ramach takich planów powinny być wdrożone mechanizmy mające na celu ułatwienie imigrantom legalnego i kontrolowanego przez polskie służby oraz administrację publiczną przyjazdu na terytorium Polski w celu podjęcia nauki oraz pracy” – zaznaczył, dodając, że kluczowe będą również działania integracyjne, takie jak kursy językowe, programy szkoleniowe, uznawanie kwalifikacji zawodowych oraz wsparcie samorządów w zakresie edukacji dzieci imigrantów i organizacji ich zamieszkania.

 

W oświadczeniu Senator zwrócił się z pytaniem o rządowe plany w zakresie nowej strategii migracyjnej oraz wdrożenia regulacji ułatwiających legalne zatrudnianie cudzoziemców w Polsce.

 

– „Czy w obliczu aktualnej i prognozowanej sytuacji na polskim rynku pracy Rząd planuje opracowanie nowej strategii migracyjnej, a w jej ramach wdrożenie takich regulacji dotyczących imigracji zarobkowej, które miałby ułatwić legalne zatrudnianie cudzoziemców w Polsce przy jednoczesnym zapewnieniu nam bezpieczeństwa?” – zapytał. Senator podkreślił, że wypracowanie spójnej i długofalowej strategii w zakresie rynku pracy, demografii i polityki migracyjnej jest kluczowe dla przyszłości Polski.

 

– „To wyzwanie wymaga pilnych działań i współpracy na różnych szczeblach administracji. Tylko kompleksowe podejście pozwoli nam zapewnić stabilność i rozwój gospodarczy w kolejnych latach i dekadach, zachowując jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa” – czytamy w oświadczeniu Senatora Szejnfelda.

 

Dominika Kobiołka

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile