Milusińscy, sierpień 2024
Witam Panią Doktor. Od jakiegoś czasu mój kot ma coraz większe problemy z wizytami weterynaryjnymi. Niestety po przebytej operacji musiał dość często jeździć na nieprzyjemne wizyty kontrolne i z czasem robił się coraz bardziej agresywny. Dostałem kilka razy jakieś leki uspokajające, ale średnio na niego działały. Teraz usłyszałem, że zwierzę jest prawie niemożliwe do obsłużenia. Proszę o pomoc. Łukasz z Piły.
Panie Łukaszu, stres podczas wizyty to częsty problem widywany w gabinetach weterynaryjnych. Wbrew pozorom zwierzę doskonale wie, gdzie zostaje zaprowadzone (szczególnie jeśli jest to wizyta któraś z kolei) i pamięta co robiono z nim podczas wizyty. Niestety najczęściej nie są to przyjemne doświadczenia. Mowa tutaj o szczepieniach, badaniu klinicznym, które może wywołać ból lub inne zabiegi, które nie muszą sprawiać bólu, ale wywołują stres i dyskomfort. Sama zmiana otoczenia (szczególnie w przypadku zwierząt, które nie wychodzą na co dzień, lub nie mają styczności z innymi zwierzętami tak jak koty niewychodzące) potrafi mocno zestresować zwierzę i wywołać strach oraz różnego rodzaju reakcje obronne. W ekstremalnych przypadkach zwierzę musi został poddane znieczuleniu ogólnemu, aby przeprowadzić wizytę. Jest to jednak ostateczność i jeśli to możliwe należy tego za wszelką cenę unikać.
Dość często zdarza się, że zwierzęta, które przychodzą na wizytę weterynaryjną, na co dzień cierpią na problemy behawioralne, które eskalują, gdy zwierzę się stresuje, dlatego na wstępie warto zasięgnąć porady u behawiorysty, który oceni zachowanie zwierzęcia i potwierdzi lub wykluczy stałe zaburzenia.
Jeśli zwierzę nie ma na co dzień problemów behawioralnych można samodzielnie skupić się na pozytywnym warunkowaniu wizyt u lekarza weterynarii, czyli wyuczeniu pozytywnej reakcji na wizytę. Terapię można zacząć od losowych wizyt u lekarza, na przykład przy okazji spacerów, gdzie zwierzę przychodzi do budynku, ale nie zostaje poddane stresującemu badaniu. Zamiast tego jest nagradzane przysmakami przez właściciela, a jeszcze lepiej przez personel przychodni. Dzięki temu zacznie pozytywnie kojarzyć to miejsce. Przy zwierzętach, które nie są osłabione i nie obowiązuje ich ograniczenie ruchu wskazany jest dłuższy spacer przed wizytą. Zmęczony pupil z mniejszą ilością energii będzie słabiej reagował na czynniki stresowe. W miarę możliwości umawiajmy wizyty na godziny, aby zwierzę nie czekało w kolejce w poczekalni zbyt długo.
Dodatkowo na samej wizycie warto mieć specjalne przysmaki, które będą odwracały uwagę zwierzęcia. Często nie będą one służyły za nagrodę, ponieważ zwierzęta bywają zbyt zestresowane, żeby cokolwiek zjeść, ale sam zapach może skutecznie odwrócić uwagę zwierzęcia od wykonywanych przy nim zabiegów.
Również osoba, która przychodzi ze zwierzęciem powinna być spokojna. Jest to podyktowane tym, iż zwierzęta przejmują energię właścicieli. Nierzadko zdarza się, że całkowicie spokojny pies zaczyna się kręcić i piszczeć, bo właściciel jest zdenerwowany. W takich przypadkach, jeśli inna osoba nie może przyprowadzić zwierzęcia, właściciel może opuścić gabinet a badanie zostanie przeprowadzone bez jego udziału.
Kilka dni przed wizytą można zacząć podawać pupilowi preparaty uspokajające których jest na rynku sporo, zaczynając od tych zawierających substancje naturalne (z L-tryptofanem, witaminami z gr. B, lub olejki CBD). W przypadku, jeśli pies cierpi na stałe zaburzenia behawioralne warto rozważyć podawanie długotrwałe, a nie jedynie w dniu wizyty. Właściwe dobranie preparatu uspokajającego powinno się skonsultować z lekarzem weterynarii.
Lek. wet. Katarzyna Jaworska
Zapraszam wszystkich Czytelników na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.