Misja na półmetku

Dla żołnierzy z Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie głównym zadaniem w 2014 roku jest pomyślny przebieg i zakończenie misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. Pod koniec stycznia pierwsza grupa żołnierzy Korpusu wyjechała na pół roku do Kabulu. Podczas gdy ich powrót do Polski zbliża się wielkimi krokami, druga grupa personelu Koszar Bałtyckich wylatuje do Afganistanu w tym tygodniu. W związku z tym, 14 lipca odbyła się ceremonia pożegnania żołnierzy, którzy opuszczą Szczecin na poł roku.

Żołnierze, którzy lada dzień wylatują do Afganistanu będą uczestniczyć w ostatnich miesiącach trwania misji ISAF. Pod koniec roku 2014 mandat ISAF wygasa, a z początkiem 2015 roku planowane jest rozpoczęcie misji Resolute Support, która ma charakter szkoleniowo-doradczy. Podczas przemówienia na ceremonii pożegnania Dowódca Korpusu, generał broni Bogusław Samol podkreślił rolę, jaką jego żołnierze odegrają w finalnych miesiącach trwania misji ISAF: „Mimo, że wiemy iż misja ISAF skończy się pod koniec 2014 roku, wasza praca i obecność jest ważniejsza niż kiedykolwiek, aby zagwarantować pokojowe przekazanie wszystkich obowiązków ISAF afgańskim władzom. Wasza praca stanowi podstawę dla misji Resolute Support.”

Podczas pożegnania pierwszej grupy żołnierzy wyjeżdżających do Kabulu w styczniu tego roku, Dowódca podkreślał, że ich rodziny i oni sami mogą liczyc na wsparcie ze strony Korpusu. Tym razem przypomniał również o trwałych więzach pomiędzy Koszarami Bałtyckimi a Szczecinem: „Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ma nieskazitelną reputację i jest ważną częścią społeczności szczecińskiej. Żyjemy tutaj wraz ze swoimi rodzinami i jesteśmy silnie zintegrowani z miastem jak również zaakceptowani jako jego mieszkańcy. Wiem, że otrzymamy wszelką potrzebną pomoc ze strony władz miasta, aby rodziny żołnierzy wyjeżdzających na misję miały tutaj łatwiejsze życie. Dziękuję bardzo za to.”

Po zakończonej ceremonii przyszedł czas na pożegnanie się z personelem Korpusu i przyjaciółmi, których wyjeżdżający żołnierze zobaczą dopiero za pół roku. Za kilka dni natomiast spotkają się w Afganistanie ze swoimi kolegami, którzy wyjechali na misję ISAF w styczniu tego roku i wracają do Szczecina w tym miesiącu.

Autorka artykułu Agnieszka Szelega
Autor zdjęć Jarosław Gola

misja_na_polmetku10

misja_na_polmetku12

misja_na_polmetku11