Młoda Lewica na temat psychiatrii w Wielkopolsce

Zdrowie psychiczne młodych osób pogarsza się, na co wskazują specjaliści na podstawie statystyk.10 listopada na Targowisku Miejskim w Pile odbyła się konferencja Lewicy dotycząca istotnych aspektów psychiatrii i jej roli w naszym społeczeństwie. A także jak wygląda sytuacja psychologów, psychiatrów w Wielkopolsce.

 

W konferencji udział wzięli Dariusz Standerski, lider z Listy Lewicy Do Sejmu z okręgu 38, któremu nie udało się uzyskać mandatu parlamentarzysty oraz działacze Młodej Lewicy, Michał Przydróżny, przedstawiciel ds. Polityki Społecznej i Krzysztof Wroński, przedstawiciel ds. Świeckiego Państwa. Według nich stan psychiatrii dziecięcej finansowanej przez NFZ w woj. Wielkopolskim jest dramatyczny. Na ponad 25 tysięcy osób nieletnich przypada tylko jeden psychiatra, a jeden psycholog na ponad 3 tysiące. Jak mówili trzeba dofinansować i zreformować psychiatrię dziecięcą teraz.

 

– Dziś jest dla nas szczególny dzień, ponieważ 10 listopada obchodzimy Dzień Młodych, dlatego się tu spotykamy, by porozmawiać o ważnym temacie dla nas, czyli o zdrowiu psychicznym. Proszę sobie wyobrazić, że w grupie wiekowej od 13 do 18 roku życia najczęściej młodzi popełniają samobójstwa. Statystyki są dramatyczne.  Pięć razy częściej popełniają  je mężczyźni. Kobiety są skłonne do prób i przede wszystkim  chętnie sięgają po pomoc. Skąd się to bierze?  Przede wszystkim ze stereotypów i mowy  nienawiści, która przez ostatnie 8 lat  była promowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Doskonale pamiętamy szyki mowy nienawiści Sejmu, które padały z ust m.in. od ministra Czarnka, który krytykował ateistów krytykował osoby LGBTa nawet padły wulgarne hasła w stronę osób z niepełnoprawnościami. 5108 tyle samobójstw dokonano w 2020 roku co to nam daje ? 40 osób dziennie. Boli nas fakt, że z tym tematem nie robi się nic. Nie słychać po stronie prawicy postulatów, które by poprawiły sytuacje – mówi Michał Przydróżny, przedstawiciel ds. Polityki Społecznej Młodej Lewicy. Kiedy wysłałem wniosek do NFZ, aby dowiedzieć się jak wygląda sytuacja psychiatrii w Wielkopolsce byłem przygotowany na odpowiedz, że jest ona zła. Jak się okazał po analizie odpowiedzi, że jest tragiczna. NFZ zapewnia, że zrobił wszystko by każdy region Wielkopolsce miał dostęp do psychologów, psychiatrów i podzielił Wielkopolskę na subregiony. Proszę sobie wyobrazić, że dla mieszkańca Piły najbliższy szpital psychiatryczny nie znajduje się w tu tylko w Złotowie, a potem w Poznaniu. W Pile średni czas  oczekiwania do poradni zdrowia psychicznego to 90 dni. To jest zdecydowanie za dużo. Na całą Wielkopolskę mamy tylko 30 psychiatrów, 24 psychologów. Psychiatra to jeden z głównych celów, o który będziemy walczyć. Tematu  nie odpuścimy. Politycy namawiali młodych do wyborów, kobiety. Teraz jest czas by skończyć a  obiecać, zacząć działać. Aby psychologowie, psychiatrzy mają być na wyciągniecie  ręki, by te pomoc była ogólne dostępna.  To nie powinno być tylko dla osób posiadających auto, ale również, aby to specjalistów można było się dostać komunikacją inną niż samochód – dodaje działacz Młodej Lewicy.

 

W piątek została podpisana umowa koalicyjna  KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, w której znajdzie się m.in. zwiększenie dofinansowania na służę zdrowia.

 

– W tej umowie koalicyjnej znajdzie się zniesienie limitów dla specjalistów w tym dla specjalistów zdrowia psychicznego. To jest temat, który wyszedł od Młodej Lewicy, który będzie zrealizowany. Poza tym mam nadzieję, że szybko będzie uchwalona ustawa o zawodzie psychologa – mówi Dariusz Standerski z Lewicy.

 

(SE)

 

????????????????????????????????????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *