
Młodzi na rynku pracy w Wielkopolsce
W 2024 r. WUP w Poznaniu przeprowadził badanie pt. „Młodzi na wielkopolskim rynku pracy”. Ankietowani rozmówcy to około 67 proc. w wieku 19-34 lat, absolwenci uczelni oraz osoby, które z różnych powodów opuściły Wielkopolskę. Porównując atrakcyjność młodszych i starszych pracowników, osoby ankietowane w większości były zdania, że wiek nie ma większego znaczenia. Jednak pozostałe wyniki pokazują na różnice w postrzeganiu tylko silnych stron ludzi w zależności od wieku. Stanowczo można powiedzieć, iż z wyników przeprowadzonych badań, pracownicy poniżej 35. roku życia częściej oceniali swoje pokolenie jako lepsze w zakresie obsługi elektroniki oraz o wyższej znajomości języków obcych. Kolejnymi atutami młodszych kadr w opinii respondentów były: umiejętność pracy w środowisku międzynarodowym, znajomość języków obcych i samej jakości wykształcenia. Natomiast pracownicy powyżej 35 lat częściej wykazywali się większym doświadczeniem i wiedzą zawodową.
Dla osób młodych duże znaczenie ma wysokość wynagrodzenia oraz możliwość pokonania bliskiej odległości do miejsca pracy, dobra atmosfera, elastyczne godziny pracy i możliwość rozwoju zawodowego. Jakie są aktualnie tendencje dotyczące bezrobocia w naszym regionie? W którym zawodzie najłatwiej dziś o etat? Na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, który rząd przyjął 24 grudnia.
Choć sytuacja na rynku pracy w Polsce od wielu lat jest stabilna, a bezrobocie na rekordowo niskim poziomie, nadal sporo jest w tym obszarze do zrobienia.
Wasza Radna Marta Magda