Młodzi strażacy z gminy Ujście w gronie najlepszych w Wielkopolsce

Mlodzi_strazacy

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” szczebla wojewódzkiego zdominowana została przez młodych adeptów pożarnictwa reprezentujących powiat pilski. Jest to już kolejna edycja konkursu, trwającego nieprzerwalnie od 1977 roku, w której uczniowie szkół z terenu gminy Ujście uczestniczyć będą w eliminacjach krajowych.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, każdego szczebla odbywa się w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. Etap pisemny jest kwalifikacją do części ustnej, w której uczestnicy muszą odpowiedzieć lub wykonać określone zadania, składające się z pięciu zagadnień, obejmujących różne dziedziny ratownictwa.

Popularyzowanie szeroko rozumianego pożarnictwa jest bardzo ważnym elementem życia społecznego. Prowadzone przez strażaków we wszystkich rodzajach szkół pogadanki, pokazy i ćwiczenia powodują, że nasza młodzież jest coraz bardziej chłonna w zdobywaniu szlifów strażaka. Zajęcia te ukazują pracę a w zasadzie służbę ratowników działających na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Zakres zdobywanej przez młodzież wiedzy jest ogromna; począwszy od historii sięgającej czasów rozbiorów, poprzez zakres ratownictwa każdego rodzaju a skończywszy na wyjątkowo trudnych przepisach przeciwpożarowych. Młodzież nabywa również umiejętności prawidłowego postępowania na wypadek pożaru, praktycznych zasad posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym a także podstawową wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Z tym wszystkim musieli mierzyć się uczniowie podczas eliminacji wojewódzkich, które w tym roku odbyły się we Wronkach. Powiat pilski w kategorii szkół podstawowych i gimnazjum reprezentowali uczniowie z gminy Ujście: Marta Kamińska i Krzesimir Bryszewski. Młodzież przygotowywała się do tego nadzwyczaj trudnego konkursu pod okiem strażaków i zaangażowanych w tym zakresie nauczycielek: pań Małgorzaty Karabasz i Wiesławy Rajewicz. Należy przyznać, że jest to niedoceniony wkład, dzięki któremu trzeci rok z rzędu uczniowie z terenu gminy Ujście reprezentują powiat i województwo na krajowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Połączona praca nauczycielek przekazujących wiedzę teoretyczną i motywujących uczniów do intensywnego zdobywania wiadomości pożarniczych oraz strażaków, którzy ukierunkowują naszych reprezentantów pod względem praktycznym przynosi tak wspaniałe efekty. Dodatkowo wspierani jesteśmy przez Komendę Powiatową PSP w Pile, gdzie uczniowie zapoznają się z najnowszym sprzętem i pod okiem wykwalifikowanej kadry nabywają bardziej specjalistyczne umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczym.

Wyniki końcowe Grupa I

II miejsce – Krzesimir Bryszewski

Wyniki końcowe Grupa II

I miejsce – Marta Kamińska

Zwycięzcom gratulujemy tak wielkiego osiągnięcia!

Opracowanie: dh Łukasz Perz, ZOG ZOSP RP w Ujściu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *