Młodzież protestująca pytała, a poseł Porzucek odpowiadał

Jaka sytuacja panuje w kraju… każdy widzi. Wielotysięczne tłumy na ulicach niezadowolonych osób przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Także w Pile pod biurami posłanki, posłów z Prawa i Sprawiedliwości odbywają się spacery, na których padają różne hasła, także te niecenzuralne. Niestety nie każdy polityk chce spotkać się i wysłuchać co ma do powiedzenia także młodzież. W Pile wyjątkiem jest poseł Marcin Porzucek, który chciał  się spotkać z pilską młodzieżą i ich wysłuchać, odpowiedzieć na nurtujące ją pytania. W końcu mimo różnicy poglądów warto rozmawiać.

2 listopada Marcin Porzucek w swoim biurze poselskim w Pile spotkał się z delegacją młodzieży z pilskich szkół średnich. Spotkanie pierwotnie miało odbyć się w piątek, ale z powodu uczniowskich obowiązków młodzież nie mogła na nim się pojawić. Na szczęście w poniedziałek po południu doszło do takiego spotkania, które trwało ponad 2 godziny.

Podczas spotkania poseł przypomniał, że pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego nie podpisał się, ale szanuje kolegów, którzy złożyli podpis pod wnioskiem. Według niego trzeba wypracować rozwiązania zgodne z duchem prawa i oczekiwaniami społecznymi .

– Uważam, że młodzi mają prawo głosu, dlatego zależało mi na spotkaniu z Wami, bo jestem przekonany, że potraficie rozmawiać merytorycznie, w cenzuralny sposób, nie tak jak kilka dni temu pod moim biurem poselskim, gdy ja przebywałem w Sejmie – mówił na początku spotkania do młodzieży poseł Porzucek, jednocześnie zaznaczając, że pojawiły się inicjatywy, obywatelskie o aborcji, podpisane przez wiele tysięcy osób i niezależnie czy się z nimi zgadza, czy nie, głosuje tak aby trafiły do komisji pod dyskusję. To nie były inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości.

Młodzi uczestnicy spotkania podkreślali, że nie są politykami, tylko obywatelami, których polityka Zjednoczonej Prawicy zmusiła do tego, by wyjść na ulicę i zaprotestowali w imieniu swoim, wszystkich obywateli, uczniów. Oni – co uwidoczniło się  podczas spotkania – mają szeroką wiedzę i świadomość, w jakiej rzeczywistości przyszło im żyć. Pytań było wiele, nie tylko dotyczących aborcji, ale też tematy socjalne, kościelne, m.in. dot. sytuacji, w której księża nie chcą dopuścić do bierzmowania osoby, uczestniczące w strajkach.
Młodzież przedstawiła także postulaty, które rodziły się podczas Strajku Kobiet, a dziś są ułożone w grupy tematyczne.

1. Aborcja na żądanie i pełnia praw kobiet (w tym walka z przemocą domową i niealimentacją)

2. LGBT to ludzie

3. Świeckie państwo

4. Służba publiczna, nie partyjna

5. Prawdziwe instytucje, prawdziwi rzecznicy (RPO, RPD)

6. Poprawa kondycji publicznej ochrony zdrowia

7. Edukacja na miarę współczesności

8. No pasaràn (stop faszyzmowi)

9. „Odśmieciowienie” rynku pracy

10. Klimat

11. Reanimacja psychiatrii

12. Prawdziwe wsparcie osób z niepełnosprawnościami

13. Stop propagandzie w mediach publicznych.

Szczególnie w kwestii zaznaczonej w punkcie 11, parlamentarzysta zadeklarował pomoc i rozmowy z różnymi ministrami, aby młodzi mieli dostęp do psychiatrii.

Spotkanie  przebiegało w kulturalnej atmosferze. Bez wulgaryzmów i wzajemnego przekrzykiwania się. A oto co miały do powiedzenia obie strony w epilogu spotkania.

– Cieszy nas fakt, że z wieloma postulatami pan się zgadza i cieszy nas fakt, że mówi pan o równości i dobrych wartościach, ale rzeczywistość wygląda inaczej. Wszyscy wiemy co liczy się dla partii rządzącej, czyli zdanie prezesa. Niestety pan prezes Kaczyński nie jest taki skłonny do dyskusji, jak pan. On ma bardziej skrajne poglądy, co pokazuje w niejednych wypowiedziach i on nie ustąpi. Będzie dalej brnął w swoją wizję państwa, z którą nie możemy się zgodzić. My chcemy Polski dla wszystkich, a nie dla biało-heteroseksualno-katolickiego mężczyzny. Pana stanowisko niewiele zmienia w tych sprawach, bo to, co mówicie a co robicie, to są dwie różne rzeczy – skonstatował 17-letni Maciek Stanek, jeden z uczestników spotkania.

Ja też dziękuję za spotkanie. Jesteście gronem osób, które ma coś do powiedzenia i chce rozmawiać. Cieszę się, że udało nam się spotkać, porozmawiać nie tylko na bieżące tematy, ale też na wiele tematów polityczno-społecznych. Mam nadzieję, że gdy sytuacja pandemiczna ustanie to dojdzie do kolejnego naszego spotkania na temat tego co udało się zrobić. Jednak pamiętajcie, że za mną stoją ludzie, wyborcy, którzy na nas głosowali. Ale wy także macie prawa do własnego zdania – spuentował poseł Porzucek.

Pełny zapis konferencji znajdą Państwo na fp. Tętno Regionu na facebooku.

(SE)

mlodziez_proyestujaca1_01

mlodziez_proyestujaca1_14 mlodziez_proyestujaca1_02 mlodziez_proyestujaca1_03 mlodziez_proyestujaca1_04 mlodziez_proyestujaca1_05 mlodziez_proyestujaca1_06 mlodziez_proyestujaca1_07 mlodziez_proyestujaca1_08 mlodziez_proyestujaca1_09 mlodziez_proyestujaca1_10 mlodziez_proyestujaca1_11 mlodziez_proyestujaca1_12 mlodziez_proyestujaca1_13