Młodzież tropiła przyrodę

Mlodziez_tropila_przyrode

Rok z życia pająka Gustawa i opowieści sójki z Kępy Bukowej m.in. zostały przedstawione w pracach, które wpłynęły na konkurs „Na tropach przyrody” organizowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile. Finał konkursu, do którego zgłosiło się ponad 700 uczniów, odbył się 23 czerwca w Nadleśnictwie Podanin.

W ramach zadań konkursowych młodzież podzielona na cztery grupy wiekowe, obserwowała zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie, a potem swoje spostrzeżenia przedstawiła w formie prac konkursowych. Spotkania z przyrodą rozpoczęły się we wrześniu, kiedy to młodzież obserwowała zmiany, jakie zachodzą jesienią, a później oglądała świat przyrody zimą i jego przebudzenie na wiosnę.

– Tropienie przyrody spowodowało, że teraz inaczej patrzymy na nasze otoczenie, zauważamy szczegóły, które kiedyś nam umykały, a przecież to właśnie z takich szczegółów składa się życie – napisały uczennice z Zespołu Szkół w Wieleniu.

Młodzież przedstawiała efekty swoich obserwacji w różnej formie: prac rysunkowych, kalendarzy, wierszy oraz filmów. Uczestnicy konkursu przeprowadzali też dodatkowe akcje związane z konkursem. Dla kolegów w szkołach i przedszkolach przeprowadzali konkursy i prelekcje tematyczne. Wszyscy uczestnicy konkursu zwracali uwagę na zaśmiecanie terenów leśnych i często je sprzątali. Oprócz tego niektórzy dokarmiali zwierzęta i sadzili drzewa.

Większość prac wykonanych w ramach konkursu „Na tropach przyrody” została zaprezentowana podczas wystawy, która towarzyszyła finałowi konkursu.

– Dziękuję uczniom i opiekunom grup za czas poświęcony na obserwacje terenowe oraz duży wkład pracy włożony w wykonanie dokumentacji obserwacji – powiedział Sławomir Kmiecik zastępca dyrektora RDLP w Pile ds. gospodarki leśnej.

Komisje konkursowe oceniające prace wykonane w najmłodszej grupie wiekowej pierwszym miejscem nagrodziły zespół uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piłce. W II grupie wiekowej zwyciężyli młodzi obserwatorzy przyrody ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu. Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Kruszewie. Natomiast w najstarszej grupie wiekowej tryumfowali licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza w Trzciance. Przyznano także nagrodę Grand Prix im. Renaty Grupińskiej, którą otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piłce.

Konkurs odbył się przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Grażyna Wolska
Rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile
Foto: Milena Lament

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *