Mniejszy ZUS dla mikro przedsiębiorców. Sieć szpitali coraz bliżej

Od stycznia 2018 roku małe firmy o przychodach nieprzekraczających 5 tys. zł miesięcznie będą płacić mniej na ZUS. Po zmianie prawa mikro przedsiębiorcy przestaną oddawać państwu w podatku i ZUS aż 70 proc. zarobionych pieniędzy. Proponowana regulacja ma także na celu zachęcenie do podjęcia legalnej działalności osoby, które dotychczas pozostają w szarej strefie O tej propozycji Ministerstwa Rozwoju, i o sieci szpitali w powiecie pilskim mówił na poniedziałkowej (10 kwietnia) konferencji prasowej poseł Polski Razem – Grzegorz Piechowiak.

Aktualne przepisy mówią, że niezależnie od tego ile dane przedsiębiorstwo zarabia, miesięczna składka na ZUS jest taka sama. W tym roku jest to 1172,56 zł. Jednak to się zmieni. Składka będzie rosła wraz ze wzrostem przychodów, wedle odpowiednich przedziałów.

– Przygotowaliśmy projekt ustawy – który do końca wakacji będzie procedowany – na obniżenie składek na ZUS dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby te narzekają, że za duże składki muszą płacić. Cześć osób idzie nawet w szarą strefę. To się zmieni. Jeśli ktoś w danym miesiącu ma większy przychód to zapłaci większą składkę do ZUS, a jak mniejszy, to składka będzie mniejsza. Wiadomo, że w przedsiębiorstwach miesiąc miesiącowi nie jest równy, jeśli chodzi o dochody. To dotyczy mikro przedsiębiorców – mówi poseł Grzegorz Piechowiak.

Uprawnionych do skorzystania z nowych rozwiązań będzie ok. 325 tysięcy firm, z których ok. 187 tysięcy nie może obecnie skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru. Oznacza to, że na niższe obciążenie może liczyć ponad 10% osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Podczas konferencji poseł Piechowiak poinformował również, że wszystkie szpitale publiczne z naszego regionu wchodzą do sieci szpitali. Placówki, które znajdą się w sieci, podzielono na trzy poziomy systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponad powiatowe, a trzeci – wojewódzkie.

– Szpital Specjalistyczny w Pile będzie w trzecim, najwyższym stopniu referencyjności. Jest to ważne, ponieważ przekłada się na nakłady finansowe, na wysokość ryczałtu, który szpital otrzyma. Na szpitale, które nie zostaną ujęte, będą dodatkowe konkursy. Kryterium nie spełnia Ars Medical, ale myślę, że w ich przypadku sprawa się w niedługim czasie wyjaśni. Także osoby nieubezpieczone będą miały prawo do leczenia. Tych nieubezpieczonych jest niewielu. Szpital też ma zapewnić opiekę w różnych poradniach, gdy pacjent zostanie wypisany do domu. Dążymy do tego, aby z każdym rokiem były większe nakłady na służbę zdrowia – dodaje poseł Piechowiak.

Zgodnie z ustawą utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Termin wdrożenia projektu ustalono na 1 października 2017 r

(SE)

mniejszy_zus_dla_mikro00

mniejszy_zus_dla_mikro05 mniejszy_zus_dla_mikro01 mniejszy_zus_dla_mikro02 mniejszy_zus_dla_mikro03 mniejszy_zus_dla_mikro04