Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” w Złotowie

14 i 15 maja na placu przy Starostwie Powiatowym w Złotowie zagości mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazła się klasa I i pani Danuta Czerwińska z Zespołu Szkół w Łąkiem. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Łąkiem i Złotowa będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich. Następnie należało złożyć sprawozdania z przeprowadzonych działań. Przedstawienie o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń elektrycznych czy prześledzenie procesu utylizacji zużytej żarówki, to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez uczniów z Łąkiem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i pomysłowości, dzieci z klasy I i pani Danuta Czerwińska z Zespołu Szkół w Łąkiem znaleźli się w gronie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu, a Złotów odwiedzi mobilne centrum nauki Energi.

– W centrum naukowym „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” – przyjdź, zobacz i dotknij

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D.

– W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. – Można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, poznać zasady segregacji śmieci i gniazdka elektryczne z całego świata. Ale to nie wszystko! Swoją wiedzę na temat prądu można zweryfikować podczas licznych konkursów i quizów. Przy okazji można wygrać ciekawe nagrody.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane będzie na placu przy Starostwie Powiatowym. W godzinach 9:00 – 14:00 dostępne będzie dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Łąkiem, Złotowa i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Dotychczas progi mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” przekroczyło ponad 102 tys. dzieci i 31,6 tys. dorosłych. Jak będzie w Złotowie? Okaże się już wkrótce!

Energetyczny Turniej Miast – konkurs dla mieszkańców Łąkiem i Złotowa!

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców Łąkiem i Złotowa do włączenia się w akcję i walkę o dodatkową nagrodę dla dzieci z klasy I z Zespołu Szkół w Łąkiem. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Złotowie sprawuje Adam Pulit, Burmistrz Miasta Złotowa.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii” sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”. Patronat medialny nad wizytami mobilnego centrum nauki objął magazyn „Fun Club”.

Lista miast, które w maju odwiedzi mobilne centrum nauki Energi znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

E.K.

mobilne_centrum_nauki_planeta10

mobilne_centrum_nauki_planeta12 mobilne_centrum_nauki_planeta11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *