Mój 5-letni York od kilku tygodni kaszle

Yorkshire_terrier

 

Mój 5 letni York od kilku tygodni kaszle. Na szczęście nie codziennie, zdarza się, że przez kilka dni nic się nie dzieje. Co jakiś czas dostaje napadów kaszlu, które trwają nawet kilka minut. Na koniec wypluwa przezroczystą wydzielinę, ale nie jestem pewna czy to nie są wymioty. Czy mogę jeszcze trochę poczekać z wizytą u lekarza? Wydaje mi się, że to może być kaszel kenelowy, więc może samo przejdzie za jakiś czas. Iwona z Piły.

Pani Iwono, z Pani opisu nie można jasno określić co dolega pieskowi, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii i przeprowadzenie dokładnego badania. Kaszel z reguły towarzyszy chorobom układu oddechowego i chorobom serca. W przypadku układu oddechowego przyczyną kaszlu mogą być stany zapalne ( np. zapalenie oskrzeli), przyczyny zakaźne ( bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze), zwyrodnieniowe (zapadnięcie tchawicy), pourazowe, nowotworowe, idiopatyczne. Niewydolność serca lub robaczyca serca to częste przyczyny kaszlu pochodzenia sercowego. Dodatkowo przyczyny sercowe lub oddechowe mogą występować pojedynczo lub nakładać się na siebie. Rodzaj kaszlu, okoliczności w jakich się pojawia, częstość i długość napadów kaszlu, to ważne wskazówki, które trzeba przekazać lekarzowi podczas wizyty. Kaszel pojawiający się w nocy, rano i podczas wysiłku będzie sugerował niewydolność serca, szczególnie jeśli towarzyszy mu duszność. Pojawiający się przy podnieceniu i zabawie może świadczyć o zapadnięciu tchawicy. Kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie wydzieliny i/lub surowiczy wypływ z nosa, może świadczyć o zalaniu płuc płynem. Nieocenioną pomocą dla lekarza będzie film, na którym widać jak wygląda napad kaszlu. Wtedy lekarz może samodzielnie ocenić z jakiego rodzaju kaszlem ma do czynienia i czy nie jest to na przykład kichanie wsteczne – w zdecydowanej większości przypadków zupełnie niegroźne, fizjologiczne zjawisko.

Oczywiście niewykluczone, że Pani piesek cierpi np. na zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli (dawnej znane jako kaszel kenelowy). Głównym objawem tej choroby jest oczywiście kaszel, często ostry, napadowy, kończący się odksztuszaniem śliny, co może wyglądać jakby piesek zwymiotował.  Właścicielowi może się nawet wydawać, że pies się dusi. Prawdziwa duszność nie jest objawem zakaźnego zapalenia tchawicy i oskrzeli, więc jeśli występuje, trzeba niezwłocznie udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Dodatkowym objawem może być surowiczy wypływ z nosa. Pies z reguły czuje się dobrze, apetyt i pragnienie jest zachowane, rzadko występuje gorączka. Pomimo iż niepowikłane zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli może ustąpić samo, bez leczenia farmakologicznego, nie należy diagnozować zwierzęcia na własna rękę i czekać „aż samo przejdzie”.

Wszelkie infekcje i stany zapalne górnych dróg oddechowych są szczególnie niebezpieczne dla psów małych ras, które mają tendencje do zapadania się tchawicy. Do takich ras zaliczają się Yorkshire Terriery, Maltańczyki czy Chihuahua. Przy już zdiagnozowanej zapaści tchawicy, wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych pogarszają stan i doprowadzają do jeszcze większej zapaści. Z tego względu dobrze jest zaszczepić takiego pieska szczepionką donosową przeciwko zakaźnemu zapaleniu tchawicy i oskrzeli, która ograniczy liczbę infekcji i podniesie tym samym komfort życia zwierzęcia.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Fot. cowsierscipiszczy.pl