Mój pies ma ropne strupy

milusinscy_1

Panie Doktorze, jestem właścicielką 4-letniego cocker spaniela. Od około roku choruje on na skórę. Tworzą się na całym ciele ropne strupy. Chodziłam z nim do weterynarza, dostawał liczne leki, ale zamiast być lepiej, było coraz gorzej. Dlatego przestalam go leczyć. Przemywam chore miejsca wodą utlenioną i jodyną, trochę sie poprawia. Niestety pies jest ciągle chory i mam pytanie, czy jest jakaś szansa na wyleczenie?

Widać z tego, że problem jest poważny. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem skóry, które może być ciężkie do wyleczenia. Bakteria rzadko atakuje samodzielnie. Najczęściej jest czynnikiem wikłającym stany alergiczne. Dlatego lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad i szereg badań, które pomogą wyeliminować wszystkie czynniki chorobotwórcze. Alergia może być różnego pochodzenia. Najczęściej związana jest z zapaleniem, niewłaściwym źródłem białka, infekcjami zatok okołoodbytowych, niewłaściwymi szamponami i wieloma innymi czynnikami.

Alergia skórna podnosi temperaturę skóry, zwiększa jej wilgotność oraz prowadzi do spadku odporności miejscowej. Taka skóra staje się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, które gwałtownie sie rozmnażają. Nawet bakterie, które normalnie bytują na skórze psa nie wyrządzając mu żadnej krzywdy, w czasie alergii stają się bakteriami chorobotwórczymi. W związku z tym należy kontrolować czynniki alergiczne, które bardzo często są przyczyną pierwotną bakteryjnego zapalenia skóry.

Leczenie bakteryjnego zapalenia skóry należy, więc zacząć od eliminacji czynników alergicznych oraz od dokładnej identyfikacji bakterii, czyli od wykonania antybiotykogramu w laboratorium, najlepiej weterynaryjnym.

Dlatego weterynaryjnym, gdyż jest ono wyspecjalizowane w diagnostyce bakterii występujących u zwierząt oraz posiadające odpowiednie krążki do antybiotykogramów stosowanych u zwierząt. Lekarz weterynarii znając rodzaj bakterii jak również wrażliwość jej na konkretne antybiotyki może rozpocząć skuteczne leczenie bakteryjnego zapalenia skóry.

Wielu właścicieli zdziwionych jest długością stosowania antybiotyków i nie zawsze chce stosować je przez 4-6 tygodni, co skutkuje prawie zawsze recydywą. Niestety schorzenie to ma to do siebie, że należy leczyć je dość długo i w dodatku dużymi dawkami antybiotyków.

W związku z tym, gdy pojawi się alergia warto jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, aby ją jak najszybciej wyleczyć, zapobiegając w ten sposób wtórnym chorobom bakteryjnym.

Należałoby również stosować preparaty weterynaryjne COATEX – preparat doustny oraz szampony lecznicze, które zmniejszą ryzyko alergii oraz infekcji skórnych.

Kapsułki COATEX zawierają niezbędne kwasy nienasycone oraz inne składniki, które zmniejszają świąd skóry oraz uodparniają ją na zachorowania. Natomiast szampony COATEX działają przeciwalergicznie oraz bakterio i grzybobójczo.
Zachęcam wszystkich właścicieli czworonogów do dbania o skórę swoich pupili, tj. stosowania odpowiednich diet profilaktycznych, preparatów i szamponów, a także zapobiegania inwazji pcheł i innych czynników chorobotwórczych.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 67 215 34 04
www.asprzychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.