Mój pies od ponad roku kaszle…

Sznaucer olbrzym

Panie Doktorze, mój pies od ponad roku kaszle. Ma 9 lat. Kilka razy byłam u weterynarza. Weterynarz podawał mu leki Rapidexon i Linkospektin. Podobno miał jakąś infekcję, ale temperatura zawsze była normalna. Jak dostawał zastrzyki to się poprawiało, ale nie na długo. Mam wrażenie, że jest coraz gorzej. Kaszel jest przeważnie rano. Widzę też, że pies jest coraz słabszy. Bardzo się tym martwię. Może Pan Doktor coś pomoże? Za poradę z góry serdecznie dziękuję – Alicja z Wałcza.

Nie sądzę, aby Pani pies chorował na jakąś infekcję. Trwa to zbyt długo. Rapidexon jest sterydem działającym przeciwzapalnie. Znosi on objawy choroby, ale jej nie leczy. W związku z tym, że następuje chwilowa poprawa można przypuszczać, że mamy do czynienia z niewydolnością serca. Sterydy działają również moczopędnie, co przy kardiogennym obrzęku płuc daje chwilową poprawę.

Najprawdopodobniej możemy mieć tu do czynienia z niedomykalnością zastawki dwudzielnej w sercu. Wada ta występuje u psów bardzo często i jest prawie zawsze nabyta. Niedomykalność zastawki dwudzielnej skutkuje cofaniem się krwi do obiegu płucnego. Podnosi się ciśnienie krwi w płucach. Niestety coraz większe ciśnienie płucne musi skutkować przesiąkaniem wody do pęcherzyków płucnych. Dochodzi do obrzęku płuc. Pies zaczyna kaszleć. Wraz z upływem czasu kaszel staje się coraz bardziej męczący. Nasila się on po nocy, gdyż w spoczynku jak zwierzę śpi w obszarach płuc niżej położonych podnosi się ciśnienie krwi, a tym samym wzrasta gromadzenie się wody. Ważne jest, aby możliwie szybko postawić dobrą diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie. Podawanie sterydów w tym wypadku nie tylko mija się z celem, ale może być fatalne w skutkach, gdyż sterydy podnoszą ciśnienie krwi, zwiększając jednocześnie obrzęk płuc. Na początku podawania sterydów wydaje się, że jest lekka poprawa, co może uspokoić niejednego właściciela. Związane jest to z moczopędnym działaniem tych leków. Niestety sterydy, jak już pisałem, podnoszą ciśnienie krwi, co prowadzi w konsekwencji do jeszcze głębszej niewydolności mięśnia sercowego.

Leczenie musi skutecznie niwelować skutki niedomykalności zastawki. Proces leczenia zależy od stanu w jakim pacjent trafi do przychodni weterynaryjnej. W cięższych przypadkach musimy podać tlen i leki silnie odwadniające oraz nasercowe. W lżejszych czasami wystarczy zmiana diety, leki nasercowe, no i oczywiście nie za duży wysiłek fizyczny.

Bardzo ważna w każdym przypadku jest dokładna diagnoza. Wywiad, dokładne osłuchanie, zdjęcie RTG, USG-echo serca i EKG, a także morfologia i biochemia krwi.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

Fot. dinoanimals.pl