Mój pies się drapie…

Panie Doktorze, od zawsze mam problem z wypadaniem sierści u mojego psa. Poza tym w okresie wiosenno-letnim mój pies zawsze się drapie. Nie mogę sobie z tym w żaden sposób poradzić. Niestety mieszkam w małym mieszkaniu i odkurzać muszę co chwilę, bo wszędzie mam pełno sierści. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź, czy można coś zaradzić, aby się tak nie drapał i gubił mniej sierści? Janina z Kaczor.

Poruszyła pani problem, który dotyczy większości psów jak również kotów. Problem jest złożony i należy spojrzeć na niego bardzo indywidualnie. Istnieje około szesnastu podstawowych przyczyn świądu i tyle samo przyczyn wypadania włosów. Dlatego więc konieczna jest wizyta u dobrego lekarza weterynarii. Należy uświadomić sobie, że leczenie tutaj może być albo przyczynowe, albo objawowe.

Niestety, podobnie jak u ludzi, również w weterynarii bardzo często stosuje się leczenie objawowe, które na dłuższą metę w wielu przypadkach leczenia alergii jest bardzo szkodliwe. Chodzi tu głównie o stosowanie sterydów, które, nie muszę nikogo chyba przekonywać, mogą być bardzo szkodliwe. Poza tym sterydy zacierają obraz choroby. Właściciel myśli, że się poprawia, a przyczyny alergii coraz bardziej narastają. W pewnym momencie sterydy już nie działają i zaczyna się dramat właściciela zwierzęcia.

Dlatego w naszej przychodni zawsze staramy się dociec przyczyny alergii. Unikamy leczenia objawowego i stosujemy je wyłącznie w ostrych przypadkach i to krótko.

Opisałem bardzo istotny problem, na który każdy właściciel pupila powinien zwrócić uwagę. Pytajmy się lekarza o przyczyny alergii i starajmy się unikać leczenia objawowego sterydami!!!

Jak wyżej nadmieniłem, przyczyn świądu jest ok. szesnaście. Niektóre psy są tzw. atopikami, czyli nadwrażliwymi na czynniki alergiczne. Z roku na rok takich psiaków przybywa. Wielu zrozpaczonych właścicieli godzi się z takim stanem i cały czas się męczy, nie zdając sobie sprawy z tego, że atopię można kontrolować. Pies atopik ma obniżony próg wrażliwości świądowej i wystarczy, że np. ugryzie go jedna pchła, a on przez cały tydzień będzie się drapał, czy wygryzał.

Co zrobić jak nasz pupil się drapie, ma matową i wypadającą sierść?

Należy udać się do lekarza specjalisty, nie na steryd, a na rzetelną wnikliwą diagnozę. W naszej przychodni przeprowadzamy przede wszystkim wnikliwy wywiad, który umożliwia nam wyeliminowanie jak największej ilości przyczyn świądu. Należy tu zaznaczyć, że czynniki świądotwórcze się sumują i w wielu wypadkach mamy do czynienia przynajmniej z kilkoma czynnikami wywołującymi alergię.

Opiszę tu jedynie jeden czynnik alergiczny, który w obecnych czasach wydaje się być głównym czynnikiem wywołującym, nierzadko, bardzo silną alergię i każdy z właścicieli pupila ma tu duże pole do działania. Jest nim pokarm jaki spożywają nasze zwierzaki. Problem jest złożony i nierzadko trudny.

Główne czynniki alergiczne to: nieodpowiednie źródło białka w alergii pokarmowej (zwierzę może być uczulone np. na kurczaka), zbyt dużo białka w dziennej racji pokarmowej (tzw. przebiałczenie), substancje konserwujące oraz ulepszacze smaku. Alergia narasta również przy niedoborach nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety większość karm dostępnych na rynku zawiera chemiczne środki konserwujące i ulepszacze smaku, a także nie posiada w swoim składzie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto o tym pomyśleć, co je mój psiak i jak najszybciej zmienić pokarm, aby nie doszło do poważnych zaburzeń.

Zwierzętom uczulonym na białko zwierzęce dedykowane są bardzo dobre diety weterynaryjne 4T firmy VetExpert. Zawierają one jedno źródło białka łososia bądź królika. W swoim składzie mają również duże ilości odpowiednio dobranych niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwświądowo. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają również wypadaniu sierści i powodują, że sierść jest lśniąca.

Chcąc więc cieszyć się zdrową skórą i lśniącą sierścią swojego ulubieńca, warto pomyśleć o specjalistycznej diecie, a także skorzystać z fachowej porady dobrego specjalisty.

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.

milusinscy_kwiecien_201600

 

milusinscy_kwiecien_201601

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *