Mojemu psu sierść wypada na potęgę, co robić?

Mastif neapolita?ski, Mastino Napoletano.

 

Witam serdecznie. W poprzednim wydaniu Tętna Regionu przeczytałam artykuł o preparatach chroniących stawy. Czy może mi Pani doktor coś doradzić w kwestii czegoś dobrego na sierść? Bo mojemu psu wypada na potęgę, a próbowałam już chyba wszystkiego i ręce mi opadają. Nic nie działa, a pies jest zdrowy, nie ma żadnych objawów tylko ta wypadająca sierść. Próbowałam też różnych szamponów, ale o dziwo było po nich jeszcze gorzej, nawet pojawił się łupież, dlatego już go nie kąpię, ale sierść ciągle leci. Co robić? Pozdrawiam Karolina z Piły.

Pani Karolino, niestety brak innych objawów oprócz wypadania sierści nie świadczy o tym iż zwierzę jest zdrowe. Nadmierna utrata włosa może wiązać się z szeregiem dolegliwości i chorób takich jak alergie, zaburzenia endokrynologiczne lub metaboliczne, pasożyty zewnętrzne, niedobory, stres, choroby bakteryjne lub grzybicze skóry.

Warto więc najpierw upewnić się u lekarza weterynarii czy pies nie jest chory. Jednak bez względu na przyczynę wypadania włosa w większości przypadków nie będzie przeciwwskazań, a wręcz będzie zalecane podawanie odpowiedniej suplementacji wzmacniającej skórę oraz wszystkie jej wytwory.

A jaki suplement należy podać? Najlepiej taki, który faktycznie działa i poprawi stan sierści. Jeśli wypadanie włosa jest spowodowane tylko i wyłącznie słabą dietą to sama suplementacja może okazać się wystarczająca, aby zażegnać problem, ale warunkiem jest tutaj jakość preparatu. Powinien on przede wszystkim zawierać możliwie dużo kwasów Omega 3 i 6. Na przykład preparat Vigor + Omega zawiera w swoim składzie olej z ogórecznika, olej z pestek winogron, olej rybi oraz olej lniany. Naturalne oleje roślinne dogłębnie wzmacniają oraz odżywiają skórę oraz jej wytwory oraz zawierają dużą ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega 3 i 6. Kwasy te nie są produkowane przez organizm, dlatego trzeba dostarczać je wraz z pożywieniem. Ich wpływ na skórę to głównie silne wzmocnienie bariery hydrolipidowej naskórka „uszczelniające” jego najbardziej zewnętrzną warstwę. Dzięki temu skóra się nie wysusza i pozostaje odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Sam olej lniany z kolei cechuje się wysoką zawartością witaminy E oraz cynku, które poprawiają kondycję skóry oraz włosów. Olej z ogórecznika działa przeciwzapalnie, łagodzi świąd oraz dba o odpowiednie nawilżenie skóry. Olej z pestek winogron oprócz bardzo wysokiej zawartości NNKT zawiera w swoim składzie również polifenole oraz flawonoidy będące znacznie silniejszymi przeciwutleniaczami niż wit. E, która swoją drogą również wchodzi w skład tego oleju i wraz z wcześniej wymienionymi związkami chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Jednak nie sama ilość kwasów Omega stanowi o jakości preparatu, ale stosunek jednych do drugich. Stosunek kwasów Omega6/3 w preparacie Vigor + Omega wynosi 5,5:1 i jest on zarazem najbardziej optymalny. Dzięki temu organizm może maksymalnie wykorzystać właściwości kwasów bez skutków ubocznych jakie niesie ze sobą spożywanie ich w nieodpowiednich proporcjach. A dzieje się to zazwyczaj przez zbyt duże spożycie kwasów Omega 6, które mają działanie prozapalne. Zazwyczaj dochodzi do tego przy suplementacji na własna rękę, podając oleje roślinne w niewiadomych ilościach i proporcjach.

Warto również zwrócić uwagę na formę w jakiej podajemy kwasy Omega. Powinna to być forma płynna, ponieważ wtedy zarówno kwasy jak i inne składniki preparatu są najłatwiej dostępne dla organizmu.

Suplement powinien być stosowany minimum miesiąc, ale niekiedy już po dwóch tygodniach widać poprawę okrywy włosowej. Jeśli po miesiącu nie będzie efektu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu wykonania badań diagnostycznych.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.