Motylewo biesiadowało z pompą

W sobotę, 12 września, na terenie jednego z najprężniej funkcjonujących pilskich osiedli odbyła się IV Biesiada Motylewska. Jak zwykle główną sprężyną tego spektakularnego (biesiada zorganizowana została z wielką pompą) wydarzenia był nie kto inny jak szef owego osiedla Marek Andruszkiewicz, któremu pomogła w tym nietuzinkowym dziele spora rzesza mieszkańców Motylewa. Marek Andruszkiewicz aktywizując mieszkańców tego niezwykłego osiedla ponownie nadał znaczenie słowu SOLIDARNOŚĆ!!!

To już po raz czwarty na pilskim osiedlu Motylewo żegnano przemijające lato biesiadą. Jak zwykle w owej nietuzinkowej uczcie uczestniczyło gros mieszkańców tej pilskiej sadyby. Tym razem było jeszcze bardziej odświętnie niż w latach poprzednich. Skąd się wziął pomysł, który przerodził się już w tradycję?

– Na naszym osiedlu mamy już taką tradycję. Coraz bardziej ją zakorzeniamy, staramy się przynajmniej to czynić. Jest to fajna impreza integracyjna. Staramy się takich imprez organizować jako zarząd osiedla kilka w ciągu roku. Propozycje ze strony zarządu i mieszkańców są różne. W tym roku zorganizowaliśmy już festyn z okazji Dnia Dziecka. Przypomnę, że za każdym razem podczas festynów dziecięcych, tych w czerwcu, są biegi uliczne. Ponad dziesięć procent mieszkańców naszego osiedla w nich uczestniczy. Jest to bardzo optymistyczna informacja, bo wiele osób angażuje się w ten swego rodzaju ruch sportowy. To jest taka fajna sprawa związana z popularyzacją sportu między innymi – wyjaśnia Marek Andruszkiewicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Motylewo i radny rady miasta Piły. Natomiast pod koniec lata staramy się zorganizować coś dla dorosłej części osiedla, oczywiście nie zapominając o dzieciach. Nazwaliśmy to Biesiadą Motylewską. Jak widać pomysł ten chwycił. A ta biesiada w bieżącym roku jest o tyle wyróżniająca się, że wiąże się z dziesiątą rocznicą istnienia Zarządu Osiedla Motylewo. Zaprosiliśmy na dzisiejsze spotkanie gości. Myślę tutaj przede wszystkim o prezydentach miasta Piły, o pani Mirosławie Rutkowskiej Krupka, o panu Zbigniewie Kosmatce, aktualnie urzędującym panu prezydencie Piotrze Głowskim, w którego imieniu przybyła pani Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły. Czyli tych prezydentach, którzy zarządzali miastem w czasie kiedy istnieje Zarząd Osiedla, z którymi mieliśmy okazję współpracować, no i budować w zasadzie to osiedle – kontynuuje Marek Andruszkiewicz.

Tegoroczna biesiada miała jednak dużo większy wymiar i wspanialszą oprawę. Było kilka znaczących nowości.

– W tym roku zrodził się pomysł, żeby przejść się kolorowym korowodem ulicą Orlą, ponieważ właśnie ta ulica wieńczy pewien proces inwestycyjny na naszym osiedlu. Uliczki osiedlowe w większości są już ukończone, mają pełne uzbrojenie, jak wodę, gaz, energię elektryczną, a także światłowód, a więc wszystkie media, które są niezbędne, łącznie z kanalizacją. A ulica Orla jest tą, która spina wszystkie te uliczki w jedną całość. I dzisiaj ową główną ulicę w odświętny sposób mieliśmy okazję obejrzeć wraz z naszymi zacnymi gośćmi. Z radnymi, którzy do nas przyjechali, z prezydentami, przedstawicielami zarządu osiedla Górne. Zaś korowód prowadziła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Krajenki, wraz z mażoretkami, które dodały pochodowi blasku. W trakcie przemarszu miało miejsce poświęcenie ulicy Orlej przez naszego proboszcza, księdza Leonarda Zycha. Za co również serdecznie dziękuję. Wiele osób dobrych duchem włączyło się w organizację tej imprezy i myślę, że ona w pewien sposób wieńczy całość tych wszystkich zabiegów, zarówno inwestycyjnych,  jak i integracyjnych. Widać było, że wszystkie miejsca, które przygotowaliśmy do wspólnego biesiadowania, były zajęte. To jest najlepsza nagroda za organizację takiej imprezy – mówi przewodniczący zarządu osiedla Motylewo.

Biesiada Motylewska to nie tylko biesiadowanie i zabawa, ale także rozstrzygnięcie wielu konkursów.

– W programie oprócz tego kolorowego korowodu, koncertu w wykonaniu orkiestry OSP z Krajenki oraz popisu mażoretek, było rozstrzygnięcie corocznych konkursów. Wśród tych konkursów, m.in. konkursu na najlepszą modernizację domu, na najładniejszy ogród. Były również konkursy związane kulinariami, a więc na najpyszniejsze potrawy przyrządzone z płodów przydomowego ogródka, największe owoce, najładniejszy wieniec z kwiatów ogrodowych. Nie zabrakło konkursu skierowanego do dzieci. Polegał ona na narysowaniu, lub wykonaniu w innej technice ilustracji do hasła „Motylewo ekologiczne”. Oczywiście uczestnicy konkursów, na czele ze zwycięzcami byli nagradzani. Członkami kapituł poszczególnych konkursów byli mieszkańcy osiedla, którzy oceniali swoich sąsiadów – informuje radny Marek Andruszkiewicz.

Zarząd Osiedla Motylewo nie zapomina o sportowej stronie wszelakiego rodzaju imprez, a tym samym popularyzacji zdrowego trybu życia.

– W trakcie dzisiejszej biesiady rozegrany został mecz piłki nożnej między żonatymi i kawalerami. Ale umożliwiliśmy także rozegranie meczu młodzieży i dzieciom, którzy codziennie do późnych godzin wieczornych okupują nasze boisko, korzystając z tego że jest pięknie ono oświetlone. Co do sportu, to mamy zamiar uruchomić sekcję judo w naszej świetlicy osiedlowej. Jeśli znajdą się chętni to umożliwimy im coś takiego – mówi Marek Andruszkiewicz. – Po raz kolejny miał miejsce konkurs przeciągania liny. On zawsze skupia dużo emocji, ale przede wszystkim wielu mieszkańców. Integruje ich w sposób szczególny ze sobą. I jak widać po wyrazach twarzy, nie ma tam zawziętości, ni zawiści, jest zadowolenie z dobrej, wspólnej zabawy – puentuje Marek Andruszkiewicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Motylewo.

Marek Mostowski

motylewo_biesiadowalo01

motylewo_biesiadowalo02 motylewo_biesiadowalo03 motylewo_biesiadowalo04 motylewo_biesiadowalo05 motylewo_biesiadowalo06 motylewo_biesiadowalo07 motylewo_biesiadowalo08 motylewo_biesiadowalo09 motylewo_biesiadowalo10 motylewo_biesiadowalo11 motylewo_biesiadowalo12 motylewo_biesiadowalo13 motylewo_biesiadowalo14 motylewo_biesiadowalo15 motylewo_biesiadowalo16 motylewo_biesiadowalo17 motylewo_biesiadowalo18 motylewo_biesiadowalo19 motylewo_biesiadowalo20 motylewo_biesiadowalo21 motylewo_biesiadowalo22 motylewo_biesiadowalo23 motylewo_biesiadowalo24 motylewo_biesiadowalo25 motylewo_biesiadowalo26 motylewo_biesiadowalo27 motylewo_biesiadowalo28 motylewo_biesiadowalo29 motylewo_biesiadowalo30 motylewo_biesiadowalo31 motylewo_biesiadowalo32 motylewo_biesiadowalo33 motylewo_biesiadowalo34 motylewo_biesiadowalo35 motylewo_biesiadowalo36 motylewo_biesiadowalo37 motylewo_biesiadowalo38 motylewo_biesiadowalo39 motylewo_biesiadowalo40 motylewo_biesiadowalo41 motylewo_biesiadowalo42 motylewo_biesiadowalo43 motylewo_biesiadowalo44 motylewo_biesiadowalo45 motylewo_biesiadowalo46 motylewo_biesiadowalo47 motylewo_biesiadowalo48 motylewo_biesiadowalo49 motylewo_biesiadowalo50 motylewo_biesiadowalo51 motylewo_biesiadowalo52 motylewo_biesiadowalo53 motylewo_biesiadowalo54 motylewo_biesiadowalo55 motylewo_biesiadowalo56 motylewo_biesiadowalo57 motylewo_biesiadowalo58 motylewo_biesiadowalo59 motylewo_biesiadowalo60 motylewo_biesiadowalo61 motylewo_biesiadowalo62 motylewo_biesiadowalo63 motylewo_biesiadowalo64 motylewo_biesiadowalo65 motylewo_biesiadowalo66 motylewo_biesiadowalo67 motylewo_biesiadowalo68 motylewo_biesiadowalo69 motylewo_biesiadowalo70

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *