Mowa nienawiści finansowana z publicznych pieniędzy?!

fbt

W Polsce są osoby i organizacje, które szerzą mowę nienawiści, w tym także antysemickie i antyukraińskie teorie spiskowe – twierdzi senatora Adam Szejnfeld i powołuje się w tej sprawie m.in. na Raport Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, z którego wynika, że proceder ten uprawiany jest m.in. na kanale Mediów Narodowych. Z tych powodów zwrócił się z interwencją do Prezesa Rady Ministrów, zwłaszcza, że jak wynika z przywołanego raportu osoby i organizacje związane z Mediami Narodowymi są ponoć finansowane z pieniędzy publicznych, np. poprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Gdyby to bała prawda, to mielibyśmy do czynienia nie tylko ze skandalem, ale być może i z przestępstwem. Dlatego odpowiednie służby powinny to wyjaśnić – uważa senator Szejnfeld.  

Z Raportu Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” wynika, że w audycjach „Media Narodowe” nie tylko atakowano Żydów i Ukraińców, ale też szkalowano Jerzego Owsiaka, zestawiając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z nazistowską akcją pomocową z okresu III Rzeszy.

– Media Narodowe to telewizja internetowa nadawana na YouTube, która otrzymuje dotacje z podległego Premierowi, bo wchodzącego w skład Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co, gdyby było prawdą w opisanym kontekście raportu Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, byłoby skandalem na nieopisaną skalę – napisał do premiera Mateusza Morawieckiego senator Adam Szejnfeld.

Senator Ziemi Pilskiej zapytał zatem Premiera polskiego rządu, czy prawdą jest, że pieniądze publiczne kierowane są do osób lub podmiotów związanych z „Mediami Narodowym”, a jeśli tak, to na jakiej podstawie i w jakiej wysokości? Senator chce także wiedzieć, czy po potwierdzeniu uzasadnienia podejrzenia szerzenia przez te media mowy nienawiści Rząd PiS podejmie kroki prawne, w tym wystąpi o zwrot wszystkich publicznych pieniędzy? Sprawa jest ważna, bowiem jak donosi Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, wydawcą serwisu Media Narodowe jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, który tylko w latach 2021-2022, poprzez powiązane stowarzyszenia, jak np. Roty Marszu Niepodległości, Marsz Niepodległości i Straż Narodowa, otrzymały ponoć od polskiego państwa prawie 5 milionów złotych, z czego dotacja na same Media Narodowe miała wynieść ponad 198 tys. złotych.

W swoim raporcie Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” odnotowało między innymi podawanie nieprzychylnych informacji na temat ukraińskich uchodźców, osób LGTB, WOŚP, a także przykłady treści antysemickich. Wśród materiałów miały się znaleźć – jak donosi Stowarzyszenie – na przykład oskarżenia o to, że „Żydzi czerpią korzyści z wojny w Ukrainie, manipulują pamięcią o Zagładzie dla celów finansowych, sami są winni antysemityzmu, czy wreszcie, że chcą zawłaszczyć Polskę, aby zbudować tu swoje państwo Polin”.

Jako dowód Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” publikuje w swoim raporcie dużo przykładów wystąpień i komentarzy wygłoszonych na kanale „Media Narodowe”. Oto przykładowo tylko kilka z nich:

– Radosław Patlewicz: „Żydzi niemalże expressis verbis domagają się de facto likwidacji chrześcijaństwa, to jaki będą mieli chrześcijanie stosunek do Żydów? […] Można powiedzieć, że Żydzi niejako znów proszą się o jakieś złe rzeczy z nimi związane, że ktoś im może znowu zrobić krzywdę” (25.04.2022),

– Brunon Różycki: „Wyludnianie wschodniej Ukrainy jest na rękę Putinowi, Żydom i być może Zachodowi” (22.03.2022).

– Robert Bąkiewicz: „Trzeba odkłamać Jedwabne. Jestem w pełni przekonany, że na podstawie tych dowodów, które dzisiaj już mamy, można jednoznacznie stwierdzić, że tego mordu nie dokonali Polacy. […] To, co środowiska żydowskie czy Izrael mówi wokół tej sprawy, utwierdza nas w przekonaniu, że to jest po prostu działanie tylko na korzyść aktualną, budowania mitu tego zbrodniczego postępowania Polaków, ale i podbijania tej całej religii Holokaustu, jak oni to mówią”. (10.07.2022),

No i jeszcze takie… stwierdzenie:

Tadeusz Matuszyk: Od ponad tysiąca lat Żydzi w większości byli, są i będą śmiertelnymi wrogami narodu i państwa polskiego” (13.10.2022).

Senator Adam Szejnfeld zapytał Premiera: Czy zna lub zapozna się z Raportem Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”? Czy poleci podwładnym służbom zbadanie sprawy?  Czy, jeśli potwierdzą się doniesienia i podejrzenia, podejmie kroki prawne, by zaniechano szerzenia w Polsce tego rodzaju mowy nienawiści? Czy podejmie też kroki prawne mające na celu odzyskanie przez Skarb Państwa pieniędzy, jeśli się potwierdzi, że zostały wykorzystanych na cele sprzeczne z prawem?

Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda