Muzyczne uczczenie Dnia Niepodległości w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Pile

Piątkowego wieczoru, 8 listopada, odbył się koncert w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina. Okazją do tego wydarzenia było świętowanie Dnia Niepodległości. „Dzisiejszy koncert jest wyrazem radości z niepodległości” – takimi słowami uroczystość rozpoczął dyrektor Andrzej Czaja.

 

Nasz kraj zniknął z mapy na 123 lata. Polacy, pozbawieni wolności, nie utracili jednak ducha walki i tożsamości obywatelskiej. By nie zapomnieć o swoich korzeniach i utraconej ojczyźnie, z pokolenia na pokolenie przekazywane były utwory ludowe. To właśnie one wypełniły ten ważny wieczór. Jest to sposób na symboliczne okazanie wdzięczności Polakom, którzy walczyli i odzyskali niepodległość naszego kraju.

 

Goście mieli okazję wysłuchać wykonawców najwyższej klasy. Koncert wypełniony był głównie twórczością Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego oraz Henryka Wieniawskiego.

 

Na wydarzeniu obecni byli liczni goście, w tym między innymi zastępca prezydenta miasta Piły, Paweł Jarczak oraz starosta powiatu pilskiego, Rafał Zdzierela. Uroczystość prowadzili pedagogowie tej placówki – Tatiana Kujawska-Tubiszewska oraz Mateusz Pieróg.

 

Podczas koncertu mieliśmy zaszczyt słuchać utalentowanych uczniów, którzy występowali w towarzystwie swoich nauczycieli. Występy rozpoczął chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia. Przedział wiekowy wykonawców był bardzo zróżnicowany – występowali zarówno najmłodsze, jak i najstarsze talenty.

 

Wieczór ten, pełen muzycznych wzruszeń, był wyjątkowym hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. W wykonaniu utalentowanych uczniów i ich nauczycieli rozbrzmiały dźwięki, które przypomniały o sile polskiej tożsamości i niezłomnej woli narodu. Koncert stał się nie tylko artystycznym przeżyciem, ale także ważnym momentem refleksji nad znaczeniem wolności. Z okazji Święta Niepodległości, społeczność Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina po raz kolejny pokazała, jak muzyka potrafi łączyć pokolenia i inspirować do kultywowania narodowej pamięci.

 

Zosia Molenda