Muzyka drogi – dla pilskiego hospicjum

W poniedziałkowy wieczór, 20 października, w sali widowiskowej gościnnego Teatru Miejskiego w Pile Prezes Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile dr n. med. Paweł Wiszniewski i Wiceprezes TPCH Józefa Wiśniewska powitali gości, którzy przybyli na koncert charytatywny „Klezmerzy, Cyganie, Muzykanci. Muzyka drogi”. Jak powiedzieli: tym wyjątkowym wydarzeniem artystycznym pragniemy podziękować wszystkim Pilanom, darczyńcom, wolontariuszom, radnym, władzom samorządowym i osobom zaangażowanym w dzieło budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w naszym mieście. Dziękujemy Państwu za wsparcie, którego codziennie doświadczamy, przekazywanie 1% podatku dochodowego, wpłaty celowe i darowizny.

Po tych słowach na scenę wyszli muzycy, czyli kwartet Adama Mazurka w składzie: Adam Mazurek – klarnet, prowadzenie; Marcin Maroszek – akordeon, śpiew; Bartek Pydynkowski – gitara; Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne, czyli znani i lubiani artyści scen warszawskich, absolwenci stołecznej Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina, których połączyła fascynacja muzyką etniczną oraz improwizacją. A także, co warto podkreślić, przyjaźń i chęć wsparcia budowy pilskiego hospicjum.

Wraz z ich pojawieniem rozpoczęła się prawdziwa muzyczna uczta. Metaforyzując podtytuł koncertu „muzyka drogi” Adam Mazurek porównał ludzkie życie do ciągłej wędrówki, bo tak jak w życiu są chwilę przepełnione beztroskim śmiechem i głębokim smutkiem, tak i utwory grane podczas koncertu nasycone były wieloma emocjami. Jak powiedział prowadzący, cytując jednego z klezmerskich artystów „Muzyka grana podczas dzisiejszego koncertu to muzyka, przy której można się wesoło bawić w smutnej tonacji – jest taka jak chwile i emocje które przeżywamy podczas naszej egzystencji”.

Licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała na każdy kolejny utwór, o którym kilka słów dopowiadali muzycy. Podczas koncertu można było usłyszeć pieśni z kręgów kulturowych muzyki żydowskiej, cygańskiej i bałkańskiej. Od radosnych i pełnych werwy pieśni weselnych, po spokojne i nostalgiczne kołysanki, od znanego utworu wykonywanego przez Gorana Bregovica – „Mesecina” po tematyczne motywy z filmu „Pulp Fiction”. A wszystko to w znakomitym i żywiołowym wykonaniu, za które artyści nagrodzeni zostali  owacjami na stojąco i prośbą o bis.

Warto również dodać, że organizowanie przez Towarzystwo Pomocy Chorym przy współpracy z Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, dużych październikowych koncertów charytatywnych na rzecz budowy pilskiego hospicjum, stało się już tradycją. Poniedziałkowy występ był już trzecim tego typu spotkaniem. Dwa lata temu na scenie Teatru Miejskiego w Pile gościli artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wraz ze wspomnianym Adamem Mazurkiem (koncert „Mozart kameralnie czyli najpiękniejsze arie i duety operowe z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta”), a rok temu soliści wraz z orkiestrą z Teatru Muzycznego w Poznaniu, na czele z rodowitym pilaninem –  Mirosławem Kinem („Wciąż iść, aby sięgnąć do gwiazd”).

Podczas poniedziałkowego koncertu można było także zakupić cegiełkę wartościową na rzecz budowy hospicjum w Pile, wrzucić  dowolny datek do puszki, obejrzeć wizualizację przyszłego hospicjum oraz otrzymać informację na temat działalności Towarzystwa, które istnieje od 1998 roku, prowadząc wszechstronną opiekę medyczną i społeczną nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi przewlekle lub terminalnie oraz ich rodzinami. Na korytarzu  RCK oprócz członków Towarzystwa (lek. med. Iwona Leśniewska, Anna Spek, Elżbieta Andrzejak, Halina Balama, Krystyna Bednarek, Wanda i Edward Kurgun, Teresa i Ryszard Stanios), można było spotkać ubranych w żółte koszulki wolontariuszy uczniów Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum w Pile (na ul. Dembowskiego), którzy pomagali w obsłudze przedsięwzięcia, zbierali datki, wskazywali miejsca gościom, pracowali w szatni, wręczali kwiaty artystom oraz rozdawali ulotki informacyjne Towarzystwa.

Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym w Pile składa serdeczne podziękowanie wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, członkom TPCH za pomoc i zaangażowanie dla idei budowy pierwszego pilskiego hospicjum stacjonarnego.

Zapraszamy także do lektury artykułu i obejrzenia galerii zdjęć z koncertu znajdujących się na stronie oddziału koszalińsko – kołobrzeskiego GOŚCIA NIEDZIELNEGO.
http://koszalin.gosc.pl/doc/2211754.Muzyczna-podroz-dla-hospicjum

Anna Fons

muzyka_drogi01

muzyka_drogi02 muzyka_drogi03 muzyka_drogi04 muzyka_drogi05 muzyka_drogi06 muzyka_drogi07 muzyka_drogi08 muzyka_drogi09 muzyka_drogi10 muzyka_drogi11 muzyka_drogi12 muzyka_drogi13 muzyka_drogi14