Muzyka w mistrzowskim wydaniu

Koncerty muzyki klasycznej, happening na ulicy Śródmiejskiej, jazzowe aranżacje piosenek Mieczysława Fogga – to tylko niektóre z atrakcji szóstej edycji Music Festival & Master Class, która rozpocznie się w Pile 16 sierpnia.

To z pewnością wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Polsce rozwija się z roku na rok bardzo dynamicznie. Bartłomiej Nizioł, genialny skrzypek, profesor Hochschule der Künste w Bernie, koncertmistrz Orkiestry Opery w Zurichu i pierwszy skrzypek Valentin Berlinsky Quartet  jest nie tylko wizytówką festiwalu, ale także dyrektorem artystycznym i profesorem klasy skrzypiec Master Class w Pile.

W tym roku do udziału w Master Class wybrano 39 studentów skrzypiec i wiolonczeli z Chin, Łotwy, Szwajcarii, Niemiec, Kanady i Polski. Mistrzowskich konsultacji będą udzielać: Bartłomiej Nizioł i Eva Bindere – skrzypaczka, solistka słynnej orkiestry Kremerata Gidona Kremera, wyróżniona światową nagrodą muzyczną Grammy oraz ukraiński wiolonczelista Denis Severin, solista, profesor Hochschule der Künste w Bernie i Genewie, a także rosyjski wiolonczelista Aleksander Neustroev solista i członek Valentin Berlinsky Quartet.

Music Festival będzie obfitował w muzykę klasyczną, jazzową i innych kultur. Na Koncercie Galowym  melomani usłyszą skrzypcowe koncerty Bacha, a w kościele p.w. św. Rodziny cztery koncerty Antonio Vivaldiego. Przy Atmosfera Pub słuchacze przyjmą potężną dawkę mocy klezmersko – bałkańskich dźwięków, a w ogrodzie Muzeum Staszica można będzie się delektować jazzowymi interpretacjami nieżyjącego już Stefana Grappell’ego, francuskiego kompozytora, aktora i skrzypka jazzowego. Zaś w uroczym, nowym pubie muzycznym Rockopolis wytworzy się niepowtarzalny klimat w stylu retro, usłyszymy piosenki Mieczysława Fogga i nie tylko…

Music Festival & Master Class 2014 zamknie Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych. Wtedy też wystąpi rosyjski wiolonczelista Aleksander Neustroev, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Feel Harmony pod batutą Jakuba Chrenowicza.

Music Festival & Master Class potrwa od 16 do 23 sierpnia. Na imprezę zaprasza jej dyrektor, Andrzej Czaja. Więcej informacji na stronie www.masterclass-pila.pl.

Starostwo Powiatowe w Pile

muzyka_w_mistrzowskim_wydaniu01

muzyka_w_mistrzowskim_wydaniu02