Na pilskim Targowisku nr 2 rozpoczęła działalność Współdzielnia!

Prezes GWDA sp. z o.o., Tomasz Wojciechowski nie po raz pierwszy zaskakuje wszystkich swoimi pomysłami i dzięki przychylności różnych instytucji, w tym Urzędu Miasta, angażuje osoby chętne do ich realizacji. Po takiej inicjatywie jak „Repair Café Piła” czy akcji „Przepraszam! Ja tu rosnę!”, przyszła kolej na inaugurację projektu pierwszego w Polsce pn. Współdzielnia.

Jest to miejsce, gdzie będzie można przyjść, dokonać wymiany książek czy czasopism, za niewielkie pieniądze kupić słoiki, kartony, ale też podzielić się żywnością. Współdzielnia, która znajduje się na Targowisku Pilskim nr 2 przy ul. Ludowej, ma na celu powtórne wykorzystanie surowców, materiałów nadających się do recyklingu.

Ideą projektu jest działalność na rzecz zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów i zużycia surowców naturalnych. Ponadto wielkość produkowanych odpadów jest zależna od poziomu konsumpcji każdego z nas, modelu konsumpcji oraz świadomości ekologicznej obywateli.

– Jest to format, łączący pewne doświadczenia, które uzyskaliśmy podczas spotkań w ramach Repair Café Piła, które jest wydarzeniem cyklicznym, odbywające się raz w miesiącu. Postanowiliśmy iść jeszcze dalej i stworzyliśmy miejsce stałe, które nazywa się Współdzielnia, czyli jak sama nazwa mówi współdzielenie się np. jedzeniem, książkami –będziemy z jednej strony unikać wytwarzania odpadów, a z drugiej strony będziemy pomagać osobom, które nie zawsze mają co zjeść danego dnia. Będziemy zmniejszać ilość siatek jednorazowych, które każdy używa robiąc zakupy, tak jak tu na targowisku. Tych projektów poszczególnych działań zaplanowaliśmy około dwunastu. Mam nadzieję, że za każdym razem będziemy zaskakiwać pomysłami mieszkańców. Prezesem fundacji, Współdzielnia jest Jolanta Borkowska, której serdecznie dziękuję – mówi Tomasz Wojciechowski, Prezes Zarządu GWDA sp. z o.o.

W wielkim skrócie, głównym zamysłem działalności, „Współdzielni” jest chęć, aby to właśnie mieszkańcy zaopatrywali półki „Współdzielni”, mogąc następnie z powodzeniem z jej bogactw skorzystać. Mowa tutaj o takich przedmiotach jak stare kartony czy słoiki, z których mieszkańcy będący w potrzebie, mogliby za symboliczną opłatą skorzystać.

Do „Współdzielni” można również przynieść stare czasopisma czy książki, które będzie można zostawić, bądź wymienić je na takie, które nas interesują, znajdujące się w danym momencie w jej zasobach. Kolejną z usług dostępnych na miejscu, jest automat do odbioru opakowań PET, gdzie za każdorazowe przekazanie 10 plastikowych butelek otrzymamy żetony, które będzie można wymienić na w pełni biodegradowalne reklamówki, czy usługi świadczone w ramach „Współdzielni” (tworzenie paczek pocztowych, użytkowanie niszczarki do dokumentów).

„Współdzielnia” Piła, która rozpoczęła swoją działalność oficjalnie 26 października, zaprasza do siebie od poniedziałku do soboty, od 9.00 do 15. 00 na Targowisko nr 2, ul. Ludowa w Pile, pawilon nr 46/37.

Sebastian Daukszewicz

na_targowisku_wspoldzielnia01

na_targowisku_wspoldzielnia02 na_targowisku_wspoldzielnia03 na_targowisku_wspoldzielnia04 na_targowisku_wspoldzielnia05 na_targowisku_wspoldzielnia06 na_targowisku_wspoldzielnia07 na_targowisku_wspoldzielnia08 na_targowisku_wspoldzielnia09 na_targowisku_wspoldzielnia10 na_targowisku_wspoldzielnia11 na_targowisku_wspoldzielnia12 na_targowisku_wspoldzielnia13 na_targowisku_wspoldzielnia14 na_targowisku_wspoldzielnia15 na_targowisku_wspoldzielnia16 na_targowisku_wspoldzielnia17 na_targowisku_wspoldzielnia18 na_targowisku_wspoldzielnia19 na_targowisku_wspoldzielnia20 na_targowisku_wspoldzielnia21 na_targowisku_wspoldzielnia22 na_targowisku_wspoldzielnia23 na_targowisku_wspoldzielnia24 na_targowisku_wspoldzielnia25 na_targowisku_wspoldzielnia26 na_targowisku_wspoldzielnia27 na_targowisku_wspoldzielnia28 na_targowisku_wspoldzielnia29 na_targowisku_wspoldzielnia30 na_targowisku_wspoldzielnia31 na_targowisku_wspoldzielnia32 na_targowisku_wspoldzielnia33 na_targowisku_wspoldzielnia34 na_targowisku_wspoldzielnia35