Na pomoc nietoperzom ze Starego Browaru w Pile

Pilskie nietoperze potrzebują pomocy. Miejsce ich zimowania, czyli rezerwat przyrody w Starym Browarze został zaśmiecony. Dlatego Altvater Piła, spółka działająca pod marką ENERIS Surowce, razem z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu organizują akcję społeczną na pomoc nietoperzom i wzywają do uprzątnięcia ich cennego przyrodniczo „domu”.

Nietoperze to pożyteczne, owadożerne zwierzęta, które zimą obniżają temperaturę ciała i zapadają w stan hibernacji. Najlepsze warunki do przeżycia chłodów mają właśnie w podziemiach, a te znajdują się w rezerwacie przyrody w Pile. Jednak miejsce ich zimowania wygląda obecnie jak wysypisko śmieci!

Na pomoc nietoperzom przyszła spółka Altvater Piła, która na podstawie porozumienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Poznaniu, od 4 do 19 września udostępni kontenery, rękawice i worki oraz zajmie się transportem i utylizacją odpadów.

Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Piła podkreśla: – Teren został zaśmiecony odpadami, które powinny trafić do odpowiednich pojemników lub PSZOK-ów. Zajmijmy się wspólnie oczyszczaniem tego przyrodniczo cennego regionu i przywróćmy odpowiednie warunki nietoperzom.

Potrzebne są także ręce do pracy, aby wynieść odpady, które zagracają miejsce hibernacji nietoperzy. Dzięki akcji społecznej, gacki już niedługo będą mogły wrócić do ruin browaru, by spędzić tutaj jesienne i zimowe miesiące.

Osoby, które chcą pomóc, mogą się kontaktować z Moniką Aninowską z Altvater Piła (monika.aninowska@eneris.pl). Zachęcamy także, żeby śledzić przebieg akcji na naszej stronie FB i przyłączać się do oczyszczania kolejnych miejsc wraz z Altvaterem.

Rezerwat przyrody Nietoprzerze w Starym Browarze to teren o szczególnych walorach przyrodniczych. Obecnie znajdują się na nim ruiny dawnego browaru, którego piwnice stanowią jedno z największych w Polsce zimowisk nietoperzy. Specjaliści doliczyli się tam ponad 500 zimujących osobników – przedstawicieli aż ośmiu gatunków: nocka dużego, nocka Bechsteina, nocka łydkowłosego, nocka Natterera, nocka rudego, nocka wąsatka, gacka brunatnego i mopka. Każdy z nich objęty jest ochroną prawną, a niektóre spośród nich uznawane są za bardzo rzadkie lub zagrożone w Europie.

Rezerwat, który powstał w celu zachowania miejsca zimowania nietoperzy, zajmuje powierzchnię niespełna jednego hektara. Z mocy ustawy o ochronie przyrody obowiązuje tu szereg zakazów, m.in. zakłócania ciszy, ruchu pieszego, rowerowego, biwakowania, palenia ognisk czy wprowadzania psów.

M.A.

na_pomoc_nietoperzom

na_pomoc_nietoperzom_02