Na pomoc Ukrainie

Z powodu konfliktu, który rozpoczął się wiosną 2014 prawie milion ludzi musiało opuścić swoje domy. Około połowa z nich przeniosła się do innych regionów Ukrainy, stając się uchodźcami wewnętrznymi. Większość uciekinierów opuściła swoje domostwa podczas miesięcy letnich i nikt z nich nie przypuszczał, że będą przebywać z dala od nich podczas zimy. Wielu z nich ma ograniczony dostęp do żywności, środków czystości oraz opieki medycznej i wody. W Pile w szkołach, przedszkolach, kościołach trwa akacja społeczna, a w dniach 6, 7, 8 lutego również placówkach handlowych będą zbierane artykuły żywnościowe i przemysłowe dla mieszkańców Ukrainy.

Także pilski Ratusz wśród swoich pracowników i pracowników Spółek Miejskich postanowił zorganizować zbiórkę darów m.in. proszki do prania, szampony, pasty do zębów ubranka dla dzieci, artykuły biurowe. 5 lutego wszystkie zebrane produkty zostały przekazane Pilskiemu Bankowi Żywności.

– Pomysł na zbiórkę w Urzędzie Miasta narodził się wczoraj spontanicznie, a dziś mamy już efekty. Pracownicy bardzo chętnie włączyli się w akcję, bo rozumieją niezwykle trudną sytuację mieszkańców Ukrainy, która przypomina tę naszą, polską sprzed lat, gdzie to my otrzymywaliśmy paczki – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Akcja jest możliwa dzięki Senatorowi Mieczysławowi Augustynowi, który powołał Komitet Organizacyjny akcji pomocy dla Ukrainy, do którego weszli: Caritas Polska oraz Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, Stowarzyszenie Monar, Pilski Bank Żywności, Pilska Izba Gospodarcza, Urząd Miasta Piły, Centrum Wolontariatu, ZHP, pilskie parafie, Regionalne Centrum Kultury i inni.

A oto sklepy w Pile, których wolontariusze i harcerze będą zbierać dary: Sieć sklepów Biedronka, Intermarche, Kaufland, Sieć Sklepów Henryka Stokłosy. Zbiórka prowadzona będzie: 06.02.2015 – piątek w godz. 12.00 – 18.00, 07.02.2015 – sobota w godz. 9.00 – 18.00 i 08.02.2015 – niedziela w godz. 9.00 – 15.00. Zbiórka odbywa się również w miejscowościach na terenie powiatu pilskiego. Zebrane dary trafią do potrzebujących za pośrednictwem Caritas w Charkowie, który gwarantuje dotarcie z pomocą do rodzin ukraińskich i polskich, poszkodowanych w wyniku konfliktu.

Finałem akcji ma być koncert „Solidarni z Ukrainą”, podczas którego, 8 lutego o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim  w Pile zagrają takie zespoły jak: „Slovian’sky” i „Czeremcha”. Będzie również Szkoła Tańca „Mamborico Latin Club” i Studio Tańca „Beezone”.

Sebastian Daukszewicz

na_pomoc_ukrainie10

na_pomoc_ukrainie27 na_pomoc_ukrainie26 na_pomoc_ukrainie25 na_pomoc_ukrainie24 na_pomoc_ukrainie23 na_pomoc_ukrainie22 na_pomoc_ukrainie21 na_pomoc_ukrainie20 na_pomoc_ukrainie19 na_pomoc_ukrainie18 na_pomoc_ukrainie17 na_pomoc_ukrainie16 na_pomoc_ukrainie15 na_pomoc_ukrainie14 na_pomoc_ukrainie13 na_pomoc_ukrainie12 na_pomoc_ukrainie11

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *