Nadleśnictwo Kaczory dla turystów

Atrakcji turystycznych w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Kaczory jest co niemiara. Jest to zasługa natury i pracy leśników. Dla turystów przygotowano ścieżki rowerowe, ścieżki do jazdy konnej, ścieżki nordic-walking, miejsca postoju pojazdów, centrum Edukacji Leśnej „KALINKA” w Kalinie.

Przy wschodniej stronie miasta Piła dla turystów Nadleśnictwo Kaczory utworzyło 20 kilometrową ścieżkę rowerową „Smok”. Ścieżka wiedzie przez tereny leśne i bogata jest w liczne tablice informacyjne, które poruszają tematykę historyczno-przyrodniczą. Na ścieżce tej rowerzyści mogą zobaczyć cmentarze wojenne z I oraz z II wojny światowej, cmentarz choleryczny z grudnia 1914 roku, liczne bunkry i okopy.  W pewnej części ścieżka rowerowa wiedzie dawną granicą polsko-niemiecką z 1939 roku, na której zobaczyć można kamień graniczny z tego okresu.

Atrakcją tej ścieżki jest również okresowy staw i rzeka. W sezonach obfitych opadów położone w sąsiedztwie miejscowości Kaczory jezioro Kopcze odprowadza nadmiar wód do rzeki Gwdy tworząc staw i bezimienną rzekę dziewięciokilometrowej długości z ujściem w pobliżu Kaliny. Na ścieżce poruszana jest także tematyka leśna dotycząca np. podziału powierzchniowego lasów, przebudowy drzewostanów. Zwieńczeniem tej ścieżki jest drewniana wiata w kształcie smoka w Kalinie z miejscem na ognisko. Ognisko można rozpalić po uzyskaniu zgody od nadleśniczego.

W Kalinie dla turystów dostępne jest Centrum Edukacji Leśnej „Kalinka”. W pięknym budynku wyposażonym w salę multimedialną i różnego rodzaju eksponaty młodzież ma możliwość rozwijania swoich pasji przyrodniczych. Przy CEL Kalinka istnieje również leśna ścieżka przyrodnicza, a za budynkiem Centrum Nadleśnictwo Kaczory udostępnia okazałą wiatę z miejscem na ognisko. CEL „Kalinka” wraz z wiatą w celu zorganizowania zajęć edukacyjnych można zarezerwować po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w Nadleśnictwie Kaczory.

W rejonie miejscowości Białośliwie utworzono ścieżkę rowerową „Kręta”. Ścieżka liczy 6,5 km długości i wiedzie przez piękne ostępy leśne. Na ścieżce poruszane są między innymi aspekty związane z historią ziemi białośliwskiej i oczywiście tematyka przyrodniczo-leśna. Korzystający z leśnej ścieżki rowerowej dowiedzą się co to jest drzewostan nasienny i po co tworzy się takie drzewostany. Każdemu uczestnikowi ścieżki nietrudne będzie wyjaśnienie co to jest ostoja ksylobiontów lub czym różni się posusz jałowy od posuszu czynnego.

Niewątpliwie wielką atrakcją ścieżki rowerowej Kręta jest kolejka wąskotorowa, która została uruchomiona 21 lutego 1895 roku. Po latach rozkwitu i upadku kolejki, od 2001 roku, kolejką opiekuje się Towarzystwo Wyrzyska Kolej Powiatowa.

W czasie rozkwitu kolejki wąskotorowej łączna długość torowiska wynosiła 150 km. Obecnie udostępnione do ruchu linie kolejki wąskotorowej wynoszą łącznie 35 km i aktualnie jest to najdłuższa w Europie czynna wąskotorowa linia kolejowa o rozstawie torów 600 mm. Towarzystwo organizuje od wielu lat zloty kolejek wąskotorowych. W dniach od 24 do 26 czerwca 2016 roku w Białośliwiu odbył się już VI Zlot Miłośników Kolejek Wąskotorowych. Przy tej okazji Nadleśnictwo Kaczory wymieniło wyeksploatowaną wiatę na nową. Uroczyste udostępnienie dla turystów wiaty nastąpiło podczas zlotu.

Trzecia ścieżka rowerowa utworzona przez Nadleśnictwo Kaczory to „Dębowa Góra” w kompleksie leśnym w sąsiedztwie miasta Wyrzysk.

Tematem ścieżki jest rys archeologiczny związany z licznymi stanowiskami cmentarzy kurhanowych z okresu od IX do XIII wieku, geologiczny związany z masywem Dębowej Góry oraz przyrodniczy związany z funkcjonowaniem lasu gospodarczego i rezerwatu przyrody.

Wysokość względna masywu Dębowej Góry wynosi 90 m a najwyższe wzniesienie sięga 192 m n.p.m.

9,5 kilometrowa ścieżka „Dębowa Góra” utworzona jest w iście „bieszczadzkim” terenie. Liczne podjazdy i zjazdy wymagają od rowerzystów nie lada wytrzymałości i uwagi. Od wielu lat bardzo dobrze rozwijająca się współpraca z gminami, towarzystwami i innymi instytucjami przejawia się w corocznych imprezach sportowo-turystycznych. Już po raz 5 na masywie Dębowej Góry w dniu 5 czerwca b.r. odbył się Bike Cross Maraton MTB. Impreza sportowa, w której biorą udział zawodnicy z całego kraju z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku łącznie wzięło w nim udział 700 zawodników.
Wiekowe dęby podsiane łanami kwitnących zawilców w okresie wiosennym a także rozmaitość kolorów jesienią sprawia, że krajobraz Dębowej Góry zapiera dech w piersiach o każdej porze roku. Turysta znajdzie tu spokój i wypoczynek.

Nadleśnictwo Kaczory wytyczyło i oznakowało również w terenie ścieżki do jazdy konnej. Łączna długość szlaków do jazdy konnej wynosi 58 km. Szlakiem pomarańczowym można przebyć konno całą Piłę dookoła, ponieważ szlak ten wiedzie również przez tereny Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.
Dla turystów przy drogach publicznych Nadleśnictwo Kaczory przygotowało również miejsca postoju pojazdów. W miejscach tych znajdują się obiekty małej architektury (wiaty, ławostoły, kosze na śmieci).

Wszystkich turystów chcących aktywnie odpoczywać w przepięknych lasach Nadleśnictwa Kaczory serdecznie zapraszamy w leśne ostępy. Znajdą tutaj Państwo świeże powietrze, ciszę i z całą pewnością każdy odpocznie od zgiełku dnia codziennego.

Przygotował: Adam Przypaśniak
02.08.2016 r.

nadlesnictwo_kaczory00

nadlesnictwo_kaczory16 Le?nictwo Garncarska Góra - cmentarz choleryczny. nadlesnictwo_kaczory02 nadlesnictwo_kaczory03 nadlesnictwo_kaczory04 nadlesnictwo_kaczory05 nadlesnictwo_kaczory06 nadlesnictwo_kaczory07 nadlesnictwo_kaczory08 nadlesnictwo_kaczory09 nadlesnictwo_kaczory10 nadlesnictwo_kaczory11 nadlesnictwo_kaczory12 nadlesnictwo_kaczory13 nadlesnictwo_kaczory14 nadlesnictwo_kaczory15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *