Najbardziej ekologiczne wydarzenie jesieni w pilskim VIVO!

Eko jarmark, Repair Cafe, warsztaty dla dzieci, ale przede wszystkim spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, który jako pierwszy w historii odbył podróż elektrycznym samochodem przez Afrykę – tak wyglądała impreza pt. „Ekologicznie przez życie”, która odbyła się 17 listopada 2018 w Galerii VIVO! w Pile. Najbardziej ekologiczne wydarzenie jesieni z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów.

Dla odwiedzających tego dnia VIVO!, organizator – Związek Międzygminny PRGOK ze swoimi partnerami przygotował szereg atrakcji. Był Eko Jarmark, na którym można było kupić: ekologiczną żywność prosto od rolnika i zdrowe jedzenie na wagę (wystawcy: EkoLuchowo Gospodarstwo Ekologiczne, Lawendowy Len, BIOrę, Oleoteka), ekologiczne środki czystości, bambusowe szczoteczki do zębów, wielorazowe płatki kosmetyczne, eko kosmetyki, szampony w kostce oraz poradniki jak żyć zdrowo chroniąc środowisko (wystawcy: Auna kosmetyki wegańskie, BIOrę, Księgarnie Świat Książki). Pojawiły się wyjątkowe torby na zakupy i woreczki na owoce i warzywa (hit sezonu!) szyte przez pilski ZAZ (Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Zakład Aktywności Zawodowej w Pile).

Nie mogło zabraknąć Repair Café Piła, czyli miejsca prawdziwie magicznego, gdzie krawcowa i elektryk pomogą przywrócić do życia zużyte rzeczy. Natomiast za wymianę książek, gier, zabawek odpowiadała Współdzielnia Piła, a za warsztaty dla dzieci z ekologią w tle odpowiadał Związek Międzygminny PRGOK i grupa Zero Waste Piła.

Gościem specjalnym wydarzenia był Arkady Paweł Fiedler, który jako pierwszy w historii podjął się udanej próby przejechania Czarnego Lądu samochodem elektrycznym, Nissanem Leafem. W swojej podróży odwiedził 14 afrykańskich krajów, przejechał ponad 15 000 km, a samochód ładował dokładnie 100 razy. Na sobotnim spotkaniu można było dowiedzieć się, jak przebiegała ta niecodzienna wyprawa i z jakimi przeciwnościami musiał się mierzyć.

– Była to podróż w nieznane, przez co była bardzo ciekawa, można powiedzieć, że w stylu ekologicznym niż samochodem tradycyjnym. Chciałem sprawdzić czy da się przejechać Afrykę samochodem ekologicznym i dziś mogę powiedzieć świadomie, że się da. Oczywiście podróż musiała być dobrze zaplanowana, musiałem odpowiednią strategię zaplanować na tą trasę, ponieważ w Europie i w Polsce mamy wiele miejsc, gdzie można ładować samochód elektryczny, a w Afryce tego nie ma. Tam na całej trasie nie mogłem liczyć na takie miejsca jedynie na koniec w Marakeszu. A żeby tam dotrzeć musiałem pokonać 15 tysięcy kilometrów moim klasykiem wśród elektryków. Cel udało mi się osiągnąć dzięki życzliwości ludzi, którzy udostępniali mu swoje domowe gniazdka, gdzie mogłem ładować samochód. Czas ładowania tam to ponad 20 godzin. Musiałem też ekologicznie i oszczędnie jeździć po afrykańskich drogach – mówi podróżnik Arkady Paweł Fiedler, który w ciągu 97 dni pokonał 15176 kilometrów i odwiedził 14 afrykańskich krajów.

Czy możliwe jest bycie eko w podróży, na zakupach, w kuchni? O to tym mówiła drugi gość wydarzenia w Galerii VIVO! – Małgorzata Kubica, dietetyczka i blogerka (Dobre Zielsko – Wegański Dietetyk & Blog) wystrzegająca się marnowania żywności i zaśmiecania odpadami środowiska.

– Jestem tutaj, aby wspierać takie inicjatywy jak dzisiejsze wydarzenie. Świadomość o ekologii rośnie, ale nigdy edukacji za dużo. Mamy nowe pokolenia, a więc jestem aby edukować już od najmłodszych lat nawet przedszkolaków. Uświadamiać dzieci, że problem istnieje i tak naprawdę jak będziemy zachowywać się na co dzień, będzie wpływało na kondycję naszej planety. W każdym kraju podejmuje się akcje, inicjatywy, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa w zakresie życia bez odpadów. Chcemy także, żeby towary były nowe, ładne, a zapominamy o tym, jaka jest funkcja niektórych przedmiotów. Takie inicjatywy jak Repair Café mają zwróć uwagę konsumentów na to, do czego służą te przedmioty, że to narzędzia, które służą do jakiegoś konkretnego zadania, dlatego jak się da to naprawiajmy je – mówi Małgorzata Kubica, dietetyczka i blogerka.

Pamiętajmy. Ekologiczne życie pozwala na zmniejszenie wydatków. Może poprawić nasze zdrowie, a także sprawić, że będziemy żyć spokojniej i bardziej świadomie.

Sebastian Daukszewicz

najbardziej_ekologiczne_wydarzenie00

najbardziej_ekologiczne_wydarzenie68 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie01 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie02 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie03 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie04 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie05 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie06 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie07 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie08 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie09 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie10 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie11 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie12 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie13 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie14 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie15 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie16 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie17 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie18 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie19 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie20 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie21 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie22 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie23 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie24 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie25 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie26 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie27 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie28 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie29 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie30 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie31 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie32 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie33 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie34 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie35 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie36 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie37 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie38 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie39 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie40 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie41 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie42 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie43 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie44 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie45 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie46 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie47 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie48 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie49 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie50 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie51 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie52 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie53 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie54 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie55 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie56 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie57 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie58 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie59 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie60 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie61 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie62 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie63 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie64 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie65 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie66 najbardziej_ekologiczne_wydarzenie67