Narodowe Czytanie „Lalki”

Narodowe_Czytanie_Lalki

5 września 2015 r. rozpocznie się  „Narodowe Czytanie”, czyli zainicjowana dwa lata temu przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku, podczas  trzeciej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Do czytania zapraszają Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Tym razem bohaterem akcji „Narodowe czytanie” będzie Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus I (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej.

„Lalka” Bolesława Prusa to utwór wyjątkowy, od momentu ukazania się na łamach „Kuriera Codziennego” budzący kontrowersje, ale też podziw. Zawikłana, pełna niedopowiedzeń historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości. Jedyna w swoim rodzaju konfrontacja romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem. Bohaterem Lalki jest Stanisław Wokulski, człowiek o dwóch obliczach. Z jednej strony mocno stąpający po ziemi racjonalista, z drugiej romantycznie zakochany idealista. Ona zaś, Izabela Łęcka, typowa kobieta swej epoki, oddzielona murem konwenansów od prawdziwych uczuć, jednak tych uczuć spragniona.

Ale sobotnie popołudnie w malowniczym parku to nie tylko literacko-teatralny happening. To także krótka prezentacja życia i twórczości Bolesława Prusa, prezentacja Jego dzieł z księgozbioru PiMBP w Pile, kiermasz książki, wymiana książek oraz zabawy plastyczno-ruchowe dla dzieci.

Podczas Narodowego Czytania w Parku Miejskim będziemy mogli wysłuchać koncertu Grzegorza Rychlika. Całości towarzyszyć będzie muzyczna oprawa utworów z filmu „Lalka” w reżyserii Wojciecha Hasa.

W trakcie trwania imprezy zorganizowana zostanie mini-biblioteka, w której chętni czytelnicy będą mogli wypożyczyć książkę, zapoznać się z regulaminem biblioteki, poznać księgozbiór oraz otrzymać informację o działających punktach bibliotecznych.

Na miejscu ogłoszony zostanie konkurs plastyczny na współczesną ilustrację do fragmentu książki Bolesława Prusa.

Każdy będzie mógł stworzyć własną fraszkę dot. bohaterów „Lalki”; sprawdzić swoją wiedzę w quizie nt. treści i postaci bohaterów; przedstawić postać ulubionego bohatera.

Na scenie zorganizowany zostanie pokój z owalnym stołem i krzesłami dla czytających, komody, lustra, po obu stronach sceny portret Bolesława Prusa i informacja o akcji
„Narodowe czytanie. Bolesław Prus. Lalka”.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby przeczytać kilka stron „Lalki” i posłuchać, jak czytają inni.

Źródło: UM Piła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *