Narodowy Program Antysmogowy według PSL
6 lutego w biurze poselskim Krzysztofa Paszyka z PSL odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowane zostały propozycje Polskiego Stronnictwa Ludowego m.in. w zakresie opracowanego przez ludowców Narodowego Programu Antysmogowego. W konferencji oprócz posła Krzysztofa Paszyka udział wzięli: prezes zarządu powiatowego PSL w Pile – Stefan Piechocki, radny Sejmiku Wojewódzkiego – Jan Marek Pikulik oraz radny powiatu pilskiego – Jerzy Wiesiołek.
Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do przedwczesnej śmierci 48 tys. Polaków. To 15 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych w naszym kraju. Żyjemy średnio aż o 9 miesięcy krócej tylko dlatego, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce. Polskie Stronnictwo Ludowe wyszło z propozycją Narodowego Programu Antysmogowego, jego główne założenia to dofinansowanie do wymiany pieców i ogrzewania, zakaz palenia odpadami i montażu instalacji niespełniających norm bezpieczeństwa, budowa wież antysmogowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
-To nie jest tak, że politycznie nic nie robiliśmy w ostatnich latach . Bo takie zarzuty się pojawiły. Chcę przypomnieć, że pojawiły się dwa programy. Pierwszy to program Kawka, z którego większym stopniu skorzystała Gmina Piła. Program polegał na dopłacie do wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Tu należy pochwalić pilski samorząd za to, że zdecydował się na ten program, który niestety został zawieszony. Zachęcam do zainteresowania się Programem, realizowanym z funduszy WFOŚiGW w Poznaniu „Piecyk – 2017”, którego beneficjentami będą osoby fizyczne – mówi Krzysztof Paszyk, poseł PSL.
Narodowy Program Antysmogowy według PSL zakłada m.in.:
– Wprowadzenie restrykcyjnych norm unijnych dla pyłów PM2,5 i PM10 – średnioroczny 25 μg/m3 dla PM2,5 oraz dobowy 50 μg/m3 i średnio-roczny 40 μg/m3 dla PM10.
– Dofinansowanie do wymiany pieców w wysokości do 75% kosztów oraz 100% po spełnieniu kryterium dochodowego.
– Dofinansowanie do ogrzewania przez 2 lata od wymiany starych instalacji.
– Rozwój miejskich elektrociepłowni dzięki 2-letnim dopłatom do rachunków za ogrzewanie po rezygnacji z przestarzałych technologicznie pieców.
– Wprowadzenie norm dla pieców grzewczych oraz zakaz instalacji urządzeń, które ich nie spełniają.
– Zakaz palenia w piecach odpadami (flotem, mułem węglowym) oraz mokrym węglem. Wysokie kary finansowe za złamanie zakazu.
– Rozwój odnawialnych źródeł energii.
– Budowa wież antysmogowych finansowana z budżetu NFOŚiGW.
– Dopłaty do aut elektrycznych.
– Rozwój ekologicznego transportu miejskiego również w mniejszych miejscowościach dzięki finansowaniu przez NFOŚiGW wkładu własnego dla samorządów do projektów unijnych.
– Rozwój sieci aglomeracyjnej – transportu publicznego oraz parkingów P+R.
– Darmowa komunikacja dla wszystkich mieszkańców po przekroczeniu limitów zanieczyszczenia powietrza. Ubytek w kasie samorządów finansowany ze środków NFOŚiGW.
– Darmowe maski antysmogowe dla uczniów w najbardziej zanieczyszczonych regionach.
– Budowa nowych stacji pomiarowych badających zanieczyszczenie powietrza oraz inwestycje w mobilne urządzenia pomiarowe.
Szczegóły programu: http://www.psl.pl/wp-content/uploads/2017/01/NPA.pdf
Podczas konferencji poruszono również tematy takie jak: Dlaczego PiS odrzuciło projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich, zapowiadane zmiany w ordynacji wyborczej – wybory samorządowe i co z inwestycjami na drogach krajowych? – droga ekspresowa S-11. Wypowiadając się w tej ostatniej kwestii – realizacji inwestycji drogowych w naszym regionie, a zwłaszcza zapewnienia ich finansowania, poseł Krzysztof Paszyk stwierdził, że inwestycje te odnotowały głęboki spadek w 2016 roku. Nie ma w tej chwili klimatu do budowy między innymi obwodnicy Obornik w ciągu trasy S-11, gdyż Prawo i Sprawiedliwość odrzuciło poprawkę do budżetu państwa, zakładającą przeznaczenie 30 mln. złotych na wykonanie dokumentacji technicznej ww. inwestycji. „Mimo interpelacji i interwencji posła w ministerstwie infrastruktury – prognozy realizacji inwestycji drogowych na rok 2017 nie rysują się pomyślnie”.
Posłowie PSL angażują się również w ochronę powietrza na forum Europejskim w tym europoseł Andrzej Grzyb. Przeczytać o tym można tutaj:
http://andrzejgrzyb.eu/smog-przewietrzyc-polskie-miasta/
oraz http://andrzejgrzyb.eu/ochrona-powietrza-mcp-emisja-ze-srednich-obiektow-spalania-2/
(SE)