Nawet Boże Narodzenie jest bezsilne, wobec sesji kopertowych!

baner_net

Wszystko otwarte, rząd głosem ministra zdrowia, już dawno ogłosił koniec „pandemii”. Teraz groźniejsza jest jeszcze nie tak dawno zapomniana grypa. Wszystkie gremia debatują patrząc sobie w oczy, tylko Rada Powiatu w Pile „odbywa” sesje korespondencyjnie, słowem kopertowo. Kto wpływa na taki stan rzeczy i po co? Każdy trzeźwo myślący zna odpowiedź na to pytanie!

Oddajmy głos radnym opozycji (czytaj: Koalicji Obywatelskiej PO):

zdzierelaRafał Zdzierela
Śródmieście, Zamość

27 grudnia obchodzić będziemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak doprowadził do ustanowienia tego dnia świętem państwowym. W końcu świętować będziemy zwycięstwo (!) Polek i Polaków.

Będziemy mieli, kiedy i czym…

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski doprowadził bowiem do zorganizowania Miasteczka Powstańczego w stolicy Północnej Wielkopolski, w którym rozdawano flagi powstańcze. Odbyło się to podczas organizowanego przez Prezydenta Piły Piotra Głowskiego jarmarku bożonarodzeniowego.

Teraz wszystko jest po naszej stronie. WywieśMY flagi dla Powstańców!

karwackaMałgorzata Karwacka
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Jestem radną powiatu pilskiego, ale wybraną głosami mieszkańców Piły i jako mieszkance tego miasta mieszkającej tu od urodzenia, na sercu leży mi jego dobro i rozwój. Od czasu przejęcia rządów na stanowisku prezydenta Piły przez Piotra Głowskiego, a było to już 12 lat temu, można zauważyć rozwój miasta na każdym kroku, miasto pięknieje z każdym rokiem. Osoby przyjeżdżające tu rzadko zauważają tych zmian najwięcej. My przyzwyczailiśmy się już do tego.

W ciągu tych lat otworzyło się sporo nowych firm z nowymi miejscami pracy i to nie tylko w strefie ekonomicznej. Budowane są nowe bloki mieszkalne i tu też ich znaczący wzrost można zauważyć m.in. przy ulicy Kusocińskiego, w okolicach lotniska, przy Kossaka. Coraz więcej osób z okolicznych terenów mieszka już lub chce mieszkać w Pile. Nowe bloki budowane są na terenach, które do niedawna świeciły pustkami i ten obszar w mieście w znaczący sposób uległ metamorfozie.

W ciągu tych 12 lat mamy nowe ulice, ronda, mosty oraz szereg ścieżek rowerowych, które czynią nasze miasto wyjątkowym. Nie zapomina się przy tym o przestrzeni dla młodych ludzi i tu widać zagospodarowanie terenów przy rzece Gwdzie, Bulwary Europejskie.

Prezydent i jego pracownicy cały czas pamiętają, aby Piła została zielonym miastem za jakie je uznajemy. Włodarze pamiętają również o przestrzeni kulturalnej dla mieszkańców, a w Pile naprawdę dużo się dzieje. Dlatego też miasto znalazło się na 10 miejscu w rankingu „gmina dobra do życia”, w kategorii „gminy z siedzibą powiatu”. Oceniana tu była przede wszystkim jakość życia w mieście na podstawie 63 wskaźników.  Gratulacje dla miasta i jego mieszkańców.

Przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i końca roku, życzę miastu dalszego wspaniałego rozwoju, a jego mieszkańcom dużo zdrowia i wygodnego życia w naszym mieście.

augustynMaria Augustyn
Śródmieście, Zamość

Po raz kolejny Rada Powiatu, z powodu barków formalnych zobowiązana była do odrzucenia petycji pracowników domów pomocy społecznej, domagających się podwyższenia płac. Byliśmy jako radni w trudnej sytuacji, bo racja jest po stronie pracowników, ale błędy nie pozwalały głosować „za”. Niestety, Starosta i Zarząd nie zaproponowali pracownikom nic więcej ponad minimalną płacę, do której według pracowników, wliczono wszystkie inne składniki wynagrodzenia. Od lat pracownicy powiatowych domów pomocy za swoją ciężką i trudną pracę dostają skandalicznie małe pensje. Jedni wraz ze związkami zawodowymi protestują, inni odchodzą z zawodu.

Starosta, sam sowicie opłacany, nie podejmuje dialogu, nie szuka wraz z radnymi pozytywnego rozwiązania i środków na podwyżki. Woli wydawać je na promocję (głównie własnej osoby) i wiele niekoniecznych rzeczy, aniżeli podnieść wynagrodzenia pracownikom naszych domów pomocy.

Mam wrażenie, że uchybienia formalne petycji są dla Starosty i Zarządu tylko pretekstem, aby zlekceważyć słuszne żądania opiekunów i ich samych. Jeżeli tak będzie dalej, ci dzielni ludzie odejdą od podopiecznych, domy pomocy będą miały duże trudności w realizacji jednego z ważniejszych powiatowych zadań.

Przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Mieszkańcom powiatu pilskiego Rodzinnych, przeżywanych w rodzinnej atmosferze, tych jedynych w swoim rodzaju świąt. Oczywiście życzę, aby rok 2023 był lepszy niż obecny, choć będzie to – niestety – niezwykle trudne do spełnienia.

wadolowskiGrzegorz Wądołowski
Podlasie, Koszyce, Jadwiżyn

Bardzo cieszy fakt, że do zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o refundowaniu przez państwo metodzie in vitro, włącza się wiele osób i środowisk.

Metoda in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego, traktowana jest przez lekarzy jako forma leczenia niepłodności. Niestety ten sposób leczenia jest bardzo drogi. Obecnie rządzący wykluczyli finansowanie przez państwo tej formy leczenia. Dlatego powstała inicjatywa obywatelska „Tak dla in vitro”. Trzeba zebrać 100 tyś. podpisów. Włączmy się i my!!! Koalicja Obywatelska całkowicie popiera tę inicjatywę.

Myślę, że ma to ciekawy kontekst w dniach adwentu, czyli radosnego oczekiwania na kolejną rocznicę Bożego Narodzenia!

I dlatego też i przy tej okazji składam (zwłaszcza moim wyborcom z Koszyc, Jadwiżyna i Podlasia) najserdeczniejsze życzenia: Radosnych, zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej Pomyślności w Nowym 2023 Roku.

szutkowskiWojciech Szutkowski
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Zgodnie z planem Rady Powiatu w Pile w dniu 24 listopada 2022 r odbyła się ponownie w trybie korespondencyjnym sesja, której tematyka nie dostarczyła większych różnic zdań. Zarówno przyjęcie Rocznego Programu Współpracy Powiatu Pilskiego z organizacjami pozarządowymi (…) na rok 2023; przyjęcie dodatkowych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2022 r. w kwocie 333 tys. zł z przeznaczeniem na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej czy zmiany uchwały Rady Powiatu w sprawie zdalnego obradowania, z określonymi wyjątkami, nie budziły zastrzeżeń.

Otwartą kwestią pozostaje pytanie do Przewodniczącego Rady Powiatu, Pana Kazimierza Wasiaka i Przewodniczących poszczególnych komisji rady czy walka z covidem w naszym powiecie nie jest nagminnie wykorzystywana, skoro zarówno Sejm RP i Senat RP wraz ze swoimi komisjami, bez większych przeszkód odbywają w pełnych składach swoje posiedzenia.

W dalszym ciągu wyrażam swoją dezaprobatę do pomijania w planie pracy Rady Powiatu Informacji Powiatowego Lekarza Weterynarii nt. sytuacji weterynaryjnej na terenie powiatu pilskiego za kolejny rok oraz brakiem w podejmowaniu działań oszczędnościowych w realizowanym budżecie powiatu, uwzględniając lawinowe podwyżki.

W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem 2023 życzę wszystkim, aby ten okres był wielowymiarowo pomyślny dla każdego z osobna, w tym, aby złoty polski odzyskał swoją wartość w budżetach rodzinnych.

dabekStanisław Dąbek
Śródmieście, Zamość

Nie będę komentował obecnej sytuacji, która dzieje się w powiecie pilskim. Chciałbym tylko prosić, aby w tym okresie świąt Bożego Narodzenia spojrzeli Państwo na swoich bliskich, sąsiadów, znajomych, którzy potrzebują pomocy. Wszyscy jesteśmy w różnej sytuacji życiowej, jednym się żyje lepiej, innym gorzej, ale osób potrzebujących pomocy nie brakuje nawet w naszym powiecie.

Wiem z doświadczenia, że pilanie są bardzo pomocni, serdeczni i chętni do uczestnictwa w zbiórkach żywności w sklepach, organizowanych przez Bank Żywności w Pile, czy też pomagają w różny sposób także pieniężny Hospicjum w Pile.

Za dobre i otwarte serca serdecznie Wam dziękuję. Chciałbym Państwa zachęcić do tego, mimo że wiemy jaka jest sytuacja społeczno-polityczna, abyśmy byli dla siebie mili i serdeczni.

Życzę wesołych, zdrowych, pogodnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2023 roku.

jarczakPaweł Jarczak
Górne, Gładyszewo, Staszyce, Motylewo

Rada Powiatu w Pile, zwołana w zdalnym trybie obradowania w dniu 9 grudnia 2022 r. procedowała i w konsekwencji podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zwarcie umowy przez Powiat Pilski w zakresie transportu zbiorowego.

Mówiąc wprost w 2023 roku powiat będzie finansował siedem nowoutworzonych linii autobusowych, co z pewnością przyczyni się  – jak czytamy w uzasadnieniu – do minimalizacji „białych plam komunikacyjnych” na terenie powiatu. Połączenie autobusowe zyskają między innymi takie miejscowości jak Wyrzysk, Auguścin, Dziunin, Mościska, Wysoka, Młotkowo, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Chrustowo, Nowa Wieś Ujska, Białośliwie, Stara Łubianka, Krępsko, Dobrzyca i inne.

Trzeba również dodać, że finansowanie tego przedsięwzięcia leży nie tylko po stronie powiatu, część środków niezbędnych do prowadzenia tej działalności została przekazana przez Wojewodę Wielkopolskiego.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie jest to działanie incydentalne i przerodzi się w stałą ofertę komunikacyjną dla  mieszkańców naszego powiatu.


Już teraz zapraszamy do kolejnego wydania „Po właściwej stronie lustra”. Radni zabiorą głos dopiero w przyszłym roku. Już w styczniu A.D. 2023. Mogę zapewnić, bez ryzyka, że sesja Rady Powiatu po raz enty się nie odbędzie. Przecież sesja fantomowa to nie sesja!

M.M.

powiat_grudzien_2022powiat_grudzien_2022_02