Nie kupuj zwierzaka pod choinkę

Na pewno wiele dzieci w liście do Mikołaja czy Gwiazdora zamówiło już pieska, kotka, chomika, czy jakieś inne zwierzątko. I tylko wiara w mądrość dorosłych opiekunów może zapobiec bezmyślności i kompletnemu brakowi odpowiedzialności jakim jest zakup tego typu „prezentu”.

Prawie każde dziecko marzy o posiadaniu zwierzątka, ale jeśli motywacją jest tylko chęć przytulenia, pogłaskania futrzaka, zabawy z nim (lub co gorsze – nim), to z pewnością bardzo szybko zwierzątko się znudzi. A gdy okaże się, że wymaga codziennej opieki,  czasem choruje, gryzie ulubione zabawki, trzeba po nim sprzątać – to prawdopodobnie zostanie oddane, wyrzucone, albo w tajemniczy sposób „ucieknie” z domu. Tylko w schroniskach prowadzonych przez Towarzystwo Opieki na Zwierzętami  w Polsce na pomoc czeka ponad 4500 podopiecznych.

Jak co roku apelujemy – NIE KUPUJ ZWIERZĄT POD CHOINKĘ! Zwierzęta to nie rzeczy  i nie zabawki. To czujące istoty, za które bierze się odpowiedzialność na całe ich życie.

Decyzja o zakupie czy adopcji zwierzęcia to decyzja wszystkich członków rodziny, przede wszystkim tych dorosłych. Wymaga czasu, wielu rozmów, przygotowań i ustaleń. Chociażby zastanowienia się czy ktoś z rodziny lub przyjaciół zaopiekuje się zwierzątkiem gdy będziemy całą rodziną chcieli wyjechać na wakacje?  To dorośli muszą nauczyć odpowiedzialności własne dzieci, a Święta są dobrą okazją do pomagania. Można wspólnie z dzieckiem odwiedzić najbliższe schronisko i zastanowić się nad adopcją, przygotować prezent dla zabiedzonego psa w sąsiedztwie, pójść do sklepu i obejrzeć wymarzonego gryzonia, zakupić książkę o opiece nad nim i jeśli decyzja zapadnie – ustalić termin na przyjęcie zwierzątka do domu, które zostanie kolejnym członkiem rodziny. Ale już po świętach…

Towarzystwo Opieki na Zwierzętami  w Polsce
Zarząd Oddziału w Pile

nie_kupuj_zwierzaka0

nie_kupuj_zwierzaka2 nie_kupuj_zwierzaka1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *