Nie śmieć, nie dokarmiaj zwierząt w mieście. Reaguj

nie_smiec

Przykry widok, zniszczone śmietniki i rozrzucone odpady na osiedlu Górnym w okolicy placu zabaw za kościołem. Przyczyną spacerujące i szukające pożywienia dziki. Sprawa została zgłoszona przez nas zarówno do Straży Miejskiej, jak i Altvatera. W nawiązaniu do tej sytuacji apelujemy do mieszkańców o zgłaszanie problemów miejskich odpowiednim służbom, a także niedokarmianie dzikich zwierząt.

Widzisz problem? Zgłoś go służbom!

Po pierwsze apelujemy, by zauważane w mieście problemy były zgłaszane bezpośrednio do Straży Miejskiej (numer alarmowy: 986 lub 668 250 619). To pozwala szybko poznać problem i interweniować. Post w sieci nie jest równoznaczny ze zgłoszeniem i może nie przynieść oczekiwanych zmian.

Nie dokarmiaj dzikich zwierząt

Apelujemy także, by nie wyrzucać pożywienia na trawniki czy w pobliżu wiat śmietnikowych. Dzikie zwierzęta nie potrzebują naszej pomocy, by znaleźć pokarm. A dokarmianie ich może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Po pierwsze – ogólnodostępne jedzenie jest dla zwierząt jasnym sygnałem, by żyć w mieście i częściej buszować po osiedlowych „karmnikach”. Przyciąga zarówno dziki, jak i ptactwo oraz szczury. Po drugie – resztki ze stołu nie są dobrym pokarmem dla zwierząt, a psując się na trawnikach mogą zaszkodzić także czworonogom, które poczęstują się podczas spaceru. Dodatkowo rozkładające się w przestrzeni publicznej jedzenie nie wygląda estetycznie.

Przy tej okazji warto przypomnieć także właścicielom czworonogów, że ich obowiązkiem jest sprzątanie po swoich pupilach. W mieście znajdują się kosze na psie odchody. Każdemu z nas będzie milej, jeśli na trawniku zauważymy kwiaty, nie… no właśnie.

Przypominamy także, że elementy małej architektury, takie jak kosze na śmieci czy ławki, są w mieście wspólne i w dużej mierze nie od władz, a od mieszkańców zależy ich stan. Dodatkowo szczególnie istotne jest wyrzucanie odpadów do śmietników, a jeśli to możliwe, wcześniejsze zgniatanie plastikowych kubków, butelek czy innych pojemników, które bardzo szybko wypełniają kosze.

Ład i porządek to tak naprawdę nasza wspólna sprawa, dbajmy razem.

UM Piły