Nie ufaj rozmówcy

Nigdy nie ufaj osobom, które słyszysz w słuchawce swojego telefonu. Każda przedstawiona historia może być pretekstem do wyłudzenia oszczędności. Poświęć chwilę i zobacz jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa. Udostępnij nasz materiał i ostrzeż swoich bliskich!

 

Oszustwa internetowe są w obecnych czasach ogromnym zagrożeniem, które może spotkać każdego z nas. Przestępcy w swoich działaniach wykorzystują specjalistyczne bramki, które pozwalają im zmieniać wyświetlane numery telefonów. W ten sposób mogą podszywać się pod jakiekolwiek firmy, urzędy, a nawet Policję.

 

W ostatnim czasie dzięki odpowiedniej reakcji członków rodziny oraz dzielnicowego sierż. Radosława Rerka w porę został przerwany proceder oszustwa na kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym przypadku przestępcy podszyli się nie tylko za przedstawicieli banków, ale także funkcjonariuszy Policji jednej z warszawskich jednostek.

 

Historia rozpoczęła się od telefonu rzekomego przedstawiciela banku, który chciał potwierdzić wydaną dyspozycję kredytu na kwotę ponad 60 tysięcy złotych. W tym momencie główną rolę zaczęły odgrywać emocje, które z każdą minutą coraz bardziej usypiały czujność kobiety. Proceder trwał kilka godzin. Wykonanych zostało kilka telefonów, aby jak najlepiej uwiarygodnić operację. Podczas jednej z rozmów rzekomy przedstawiciel banku przekazał kobiecie prawdziwy numer telefonu do jednej z warszawskich jednostek Policji. Po chwili z tego właśnie numeru zadzwonił fałszywy policjant, który miał rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Ogromną rolę w tej historii odegrał mąż kobiety, który mając wątpliwości skontaktował się z dzielnicowym Komisariatu Policji w Wyrzysku. Policjant już po kilku słowach nakazał jak najszybciej zakończyć rozmowę, udać się na komisariat, a także wstrzymać wszystkie dyspozycje operacji bankowych, zastrzec karty oraz dostęp do bankowości elektronicznej. Dzięki właściwej reakcji proceder został w porę przerwany i nie doszło do utraty ponad 60 tysięcy złotych.

 

Ta historia zakończyła się pozytywnie, ale zdarzają się sytuacje, w których nieświadome osoby tracą oszczędności swojego życia, dlatego wspólnie z dzielnicowym wyrzyskiej jednostki opracowaliśmy krótki film, w którym apelujemy do mieszkańców o ostrożność!

 

https://youtu.be/6wuhkGz3b4Y

 

sierż. szt. Wojciech Zeszot

KPP w Pile