Niebezpieczny tlenek węgla w dwóch łazienkach

23 października 2018 roku o godzinie 21:42 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży otrzymał zgłoszenie o zemdleniu 17-letniej dziewczyny w łazience budynku wielorodzinnego w Chodzieży.

Na miejsce zdarzenia natychmiast udały się zastępy straży pożarnej, zespół Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Policja. Jako pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy, którzy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej 17-latce. Następnie poszkodowaną przekazano przybyłemu na miejsce zdarzenia ZRM, który przetransportował ją do Szpitala w Chodzieży. W trakcie działań strażacy sprawdzili czy w pomieszczeniach budynku nie występuje tlenek węgla. Detektory wielogazowe wskazały przekroczone stężenie tlenku węgla w powietrzu w dwóch łazienkach mieszkań zlokalizowanych w jednym pionie (mieszkanie na pierwszym i drugim piętrze). Łazienki były wyposażone w podgrzewacze wody. Profilaktycznie zbadano mieszkańców, którzy nie zostali zakwalifikowani do hospitalizacji przez lekarza PRM.

Na miejsce zdarzenia przybyło również pogotowie gazowe, które odcięło dopływ gazu do mieszkań, w których doszło do wykrycia tlenku węgla.

Na zakończenie działań po wyłączeniu podgrzewaczy wody i przewietrzeniu pomieszczeń, raz jeszcze sprawdzono detektorem wielogazowym atmosferę – urządzenia nie wskazały nieprawidłowości w składzie powietrza.

W działach trwających półtora godziny brały udział 2 zastępy ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Policja oraz Pogotowie Gazowe.

Opracowanie: mł. bryg. Leszek Naranowicz
Zdjęcia: archiwum KP

niebezpieczny_tlenek00

niebezpieczny_tlenek01