Niższe podatki, więcej pieniędzy w portfelach i w samorządach

bogrycewicz_net

Samorząd Województwa Wielkopolskiego ma rekordowe wpływy podatkowe z CIT, dzięki rozwiązaniom stymulującym rozwój gospodarczy, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dzięki temu stać nas na wiele poważnych inwestycji, które nie były w zasięgu w czasach rządów PO-PSL. Mówił o tym szeroko podczas sesji absolutoryjnej przewodniczący Klubu PiS radny Zbigniew Czerwiński.

Polityka fiskalna polskiego rządu budzi mój szacunek. Pamiętamy na pewno wszyscy politykę letniej wody w kranie Donalda Tuska i jego ministra finansów „piniendzy nie ma, i nie będzie”. Ziejący jadem politycznej nienawiści Donald Tusk nie jest w stanie w żaden sposób zakłamać rzeczywistości. Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie obniża podatki. Chcę przypomnieć, że nasz rząd zwiększył kwotę wolną do 30 tys. zł., podwyższył drugi próg podatkowy do 120 tys. zł., wprowadził tzw. estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków. Obniżono też CIT do 9 proc. dla firm z dochodami do 2 mln euro, wprowadzono ZEROWY PIT dla młodych osób, które nie ukończyły 26 lat. Podatek PIT został obniżony z 17 do 12% dla wszystkich podatników na skali (pracowników, zleceniobiorców, emerytów, przedsiębiorców).

Oczywiście samorządowcy związani z PO podnoszą już lament, że do ich kasy zacznie wpływać mniej pieniędzy. To ciekawe, że prawdziwi samorządowcy – dobrzy gospodarze dają i dadzą sobie świetnie radę oraz cieszą się z tego, że w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy. Uspokajam samorządowców z PO, w 2022 r. samorządy nie odczują skutków reformy (system równych miesięcznych rat w kwotach zgodnych z prognozą określoną przed rozpoczęciem roku budżetowego), dochody JST z tytułu PIT są wyższe o 573 mln zł (wg danych za I kwartał). W 2023 r. rząd wyrówna JST ubytki we wpływach z PIT, w wyniku działania reguły stabilizującej będzie dodatkowe zwiększenie subwencji rozwojowej, rozważany jest udział samorządów we wpływach ze zryczałtowanego PIT (planowane od 2024 r.).

Adam Bogrycewicz
Radny Sejmiku Wielkopolskiego, PiS